Michał Burkiewicz, prezes zarządu Hoven
Czwartek
13.09.2012
O rosnącym znaczeniu energii odnawialnej oraz możliwościach zarabiania na sprzedaży kolektorów opowiada Michał Burkiewicz, prezes zarządu Hoven.
 

Jakie usługi świadczy Hoven i do kogą są one skierowane?
Firma Hoven zajmuje się kompleksową obsługą klienta w zakresie odnawialnych źródeł energii: od fachowego doradztwa poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania, instalację, aż po ewentualny serwis posprzedażowy. Naszym głównym produktem są kolektory słoneczne, choć oferujemy także pompy ciepła, kotły gazowe i na paliwo stałe. W najbliższym czasie wprowadzimy do oferty panele fotowoltaiczne, które w związku z przygotowywaną ustawą o odnawialnych źródłach energii, od początku przyszłego roku mają być znacznie bardziej opłacalne dla klienta. Swoje usługi kierujemy głównie do osób indywidualnych, ale mamy także doświadczenie w obsłudze instytucji i kontrahentów biznesowych. Rosnące zainteresowanie klientów skłoniło nas do przygotowania bardzo atrakcyjnej oferty dla naszych przyszłych partnerów handlowych, która zapewni obu stronom udział rozwoju branży energetyki odnawialnej. Poszukujemy przedsiębiorców, którzy chcieliby uczestniczyć w rynku energetyki odnawialnej oferując klientowi kompleksową instalację kolektorów słonecznych. Potencjalny partner powinien dysponować kwotą minimum 500 zł, mieć doświadczenie sprzedażowe oraz pozytywne nastawienie do odnawialnych źródeł energii.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne i ile ono obecnie wynosi?
Dofinansowanie do instalacji kolektorów słonecznych wynosi obecnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Hoven, dzięki opracowaniu standardowych zestawów solarnych, zapewnia dofinansowanie do całej instalacji. O dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może ubiegać się praktycznie każda osoba indywidualna, która do tej pory nie skorzystała z tego programu.

Czy panująca moda na ekologię znajduje odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych?
Z pewnością tak, choć jak wynika z naszych badań, owa moda nie tylko pomaga osiągnąć nam dobre wyniki. Głównym powodem instalacji zestawów solarnych, jaki wskazują nasi klienci, to oszczędność. Myślę, że właśnie chęć zaoszczędzenia w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną naszych rodaków jest trwalszą podstawą do ciągłego wzrostu rynku odnawialnych źródeł energii.

Jak oceniacie polski rynek energii odnawialnej i jaka jest jego przyszłość?
Branża odnawialnych źródeł energii w Polsce zanotowała w ostatnich latach ogromy wzrost. W 2011 roku rynek kolektorów słonecznych wzrósł o 70 proc. w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął wartość 500 mln zł. Patrząc na kraje Zachodniej Europy mogę przypuszczać, że rozwój tej branży będzie nadal bardzo dynamiczny w ciągu najbliższych 15-20 lat. Duży wpływ będzie miała wspomniana ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz dyrektywa UE mówiąca o wyzwaniu dla Polski, jakim jest osiągnięcie 20 proc. udziału energii odnawialnej do 2020 roku.

Czy kolektory słoneczne to inwestycja dobra tylko na lato?
Może się wydawać, że kolektory słoneczne funkcjonują, jak sama nazwa wskazuje, tylko w okresie dużego nasłonecznienia, czyli latem. Nic bardziej mylnego. Dzięki technologii zastosowania próżni w celu izolacji termicznej, kolektory sprawdzają się także w okresie zimowym. Tym samym nasi klienci równie chętnie decydują się na instalację latem jak i zimą.

(boa)