Kto zapłaci za marketing franczyzobiorcy?
Na początku roku Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego poinformował, że na polskim rynku działa ponad 6,5 tys. stacji paliw. Niezależnych punktów było ok. 3,1 tys., zrzeszonych w sieci Orlen - 1751, Lotos - 365, a należących do koncernów zagranicznych - 1390. W statystykach pojawiła się niedawno nowa pozycja "stacje paliw zlokalizowane przy sieciach supermarketów". Tych na rynku jest obecnie ok. 160. Najwięcej stacji wśród sieci sklepowych należało na koniec marca tego roku do Carrefoura (45), a w dalszej kolejności do Intermarché (37), Tesco (29) i Auchan (24).
W pakietach franczyzowych większości właścicieli licencji oferują m.in. udział w akcjach marketingowych. Przeciętny klient tankujący paliwo i korzystający z programów lojalnościowych nie ma świadomości, która ze stacji należy do centrali firmy, a która do franczyzobiorcy, dlatego oczekuje tych samych standardów we wszystkich sieciowych punktach. Niestety właściciele samochodów mogą się niemile zaskoczyć, bowiem nie wszyscy partnerzy biorą udział w akcjach marketingowych franczyzodawcy. W przypadku Orlenu dużą popularnością cieszyła się akcja tankowania w wakacyjne weekendy o 10 groszy taniej pod warunkiem płacenia gotówką. Wielokrotnie okazywało się jednak, że kierowcy po zatankowaniu oczekujący na upust przy kasie dowiadywali się, że ta konkretna stacja w programie nie uczestniczy. Koncern paliwowy tłumaczy to w następujący sposób:
- Z uwagi na specyfikę niektórych akcji promocyjnych, uczestnictwo w nich ma charakter dobrowolny. Udział uzależniony jest natomiast od zainteresowania danego franczyzobiorcy przystąpieniem do akcji. Taki charakter miała m.in. akcja promocyjna "Wakacyjne Rabaty", gdzie istniała możliwość płacenia w weekendy ceny niższej o 0,10 zł/l pod warunkiem realizowania płatności gotówką. Akcja była dedykowana również dla sieci PKN Orlen i cieszyła się wśród naszych franczyzobiorców bardzo dużym zainteresowaniem, przysparzając wymiernych korzyści wszystkim jej stronom - komentuje Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego PKN Orlen SA.
W akcji promocyjnej brały udział stacje własne Orlenu, których jest ok. 1,3 tys. oraz część franczyzowych - niespełna 200 na 450 wszystkich działających. Trudno jednak mówić, że franczyzobiorcy są poszkodowani, bowiem do akcji musieliby najprawdopodobniej dopłacić po 10 groszy za każdy zatankowany w wakacje litr paliwa. Po prostu mogli stwierdzić, że im się to nie kalkuluje. Pozytywem w tej sytuacji, z punktu widzenia franczyzobiorców, nie klientów, jest to, że nikt ich nie zmusza do udziału w działaniach marketingowych, za które być może musieliby zapłacić z własnej kieszeni.
(dw)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...