Z gospodarstwa do handlu

Śląsk jest bardziej kojarzony z górnictwem niż z rolnictwem. Jednak rodzina Pawła Mikołajczyka gospodarstwo rolne w tym regionie prowadzi od lat. Dzięki temu zna ten fach od podszewki, choć przejąć go nie może, bo zrobi to starszy brat.
- Dwóch braci w jednym gospodarstwie to o jednego za dużo. Musiałem poszukać sobie innego pomysłu na życie – opowiada Paweł Mikołajczyk.
Kilka lat temu zaangażował się w prowadzenie sklepu spożywczego. Jednak to nie było to. Kiedy dowiedział się o franczyzie sklepów zaopatrzenia rolniczo-technicznego Grene, postanowił zaryzykować.
- Dzięki wcześniejszym doświadczeniom byłem idealnym kandydatem. Dobrze wiem, czego rolnicy potrzebują, dlatego wiem, jak zapewnić odpowiednie zaopatrzenie sklepu. Ponadto od kilku lat działam jako handlowiec – mówi Paweł Mikołajczyk.
Sklep ruszył w styczniu w Czechowicach-Dziedzicach. To pierwszy lokal franczyzowy Grene na Śląsku i pewnie nie ostatni. Jednak póki co Paweł Mikołajczyk może się cieszyć wyłącznością, a w węższym zakresie dostał ją na stałe.
- Obejmuje kilka powiatów. Mam pewność, że w najbliższym otoczeniu nie powstanie kolejny sklep Grene – mówi Paweł Mikołajczyk.
W starcie pomogła promocja ze strony franczyzodawcy. Klienci już się pojawiają, choć sezon jeszcze się nie rozpoczął. Zdaniem Pawła Mikołajczyka największa konkurencja to e-sklepy. Wiele osób korzysta z możliwości zamawiania niezbędnego sprzętu przez internet, ponieważ tam towar dostaną taniej. Trzeba pamiętać, że na wsi z dostępu do internetu korzysta co trzeci mieszkaniec, a w mieście zdecydowana większość. Są jednak i tacy, kórzy wolą przyjść do sklepu.
- Sam byłem klientem sklepów zaopatrujących rolnictwo sprzęt i wiem, czego im brakuje. Staram się te niedociągnięcia eliminować. Chcę zapewnić obsługę na wysokim poziomie i szybką dostępność towaru. Niestety sieć ma swoje procedury i nie zawsze daje się zapewnić zaopatrznie tak szybko, jak bym chciał. Ale jestem konkurencyjny również w tym zakresie – opowiada Paweł Mikołajczyk.
Dodaje, że minusem współpracy fanczyzowej są także koszty. Sama inwestycja w lokal pochłonęła 100 tys. zł, a kolejne 350 tys. trzeba było wydać na zatowarowanie. Franczyzodawca oferuje pożyczkę na ten cel z 25 proc. wkładem własnym. Ale trzeba ją spłacić w ciągu 1,5 roku. Paweł Mikołajczyk postanowił więc zaciągnąć kredyt. Ten może spłacić w ciągu 10 lat. Do tego co miesiąc oddaje franczyzodawcy stałą kwotę w ramach opłaty licencyjnej i marketingowej. Pomimo kosztownego startu jest dobrej myśli.
- Najpierw trzeba zdobyć bazę klientów, którzy nam zaufają i będą wracać. Mam czym ich do siebie przekonać. A potem zaczniemy zarabiać. Myślę, że to może potrwać od roku do dwóch lat – mówi Paweł Mikołajczyk.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Sieć Komfort padła ofiarą cyberataku, który spowodował zakłócenia w działaniach sklepów stacjonarnych i sklepu on-line.
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
Rozwijająca sieć marketów Mrówka Grupa PSB rośnie szybciej niż cały rynek. Na jakich zasadach można do niej dołączyć?
– Jesteśmy marką globalną, mamy partnerów w wielu krajach świata, ale nieustannie rozwijamy swoją sieć – mówi Jacek Kozłowski, właściciel marki Komandor.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Kozak na Ratunek pozwoli franczyzobiorcom Lucart Automotive lepiej zarabiać na wysokomarżowych usługach motoryzacyjnych.
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.