Zysk z automatu
Pharmashop24 to włoska marka automatów vendingowych z artykułami drogeryjnymi, farmaceutycznymi, suplementami diety. Na całym świecie działa już ponad 2 tys. maszyn tego producenta, m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, ale też w Emiratach Arabskich czy w RPA. Od 2017 roku marka obecna jest też w Polsce. Obecnie jej automaty stoją w w dziewięciu lokalizacjach. Pharmashop24 Polska, czyli firma zajmująca się ich dystrybucją w naszym kraju, liczy, że wkrótce ta liczba wyraźnie wzrośnie.
– Maszyny, które sprzedajemy są w pełni przygotowane do pracy. Zapewniają odpowiednią temperaturę przechowywania produktów, posiadają zdalny monitoring, są zbrojone i całkowicie przystosowane do wieloletniego funkcjonowania w różnych warunkach atmosferycznych. Pomieszczą ponad 110 produktów, podczas gdy standardowy automat 50-60 – mówi Andrzej Tylisz z Pharmashop24 Polska. – To możliwe dzięki temu, że są w pełni modyfikowalne, czyli można w nich regulować wysokość półek, szerokość miejsca na produkty, a przestrzeń w automacie wykorzystana jest w maksymalnym stopniu. Dzięki temu ich obsługa jest wygodniejsza, wymagają np. rzadszych wizyt w celu uzupełnienia asortymentu.
Lokalizacje, w których automat ma szansę się sprawdzić, to ulice z dużym ruchem pieszych, osiedla-sypialnie dużych miast, ale też mniejsze miejscowości, liczące już od 8-10 tys. mieszkańców.
– W mniejszych miejscowościach dużą rolę odgrywa kwestia dyskrecji zakupów. Nie każdy ma ochotę kupować np. prezerwatywy czy test ciążowy w aptece, gdzie obsługuje go znajoma czy sąsiadka – wyjaśnia Andrzej Tylisz. – A w naszych automatach tzw. wstydliwe produkty to ok. 30 proc. całego asortymentu.
Dystrybutorzy poszukiwani
Cena gotowego do pracy automatu to ok. 44 tys. zł netto.
– Maszyny można kupić bezpośrednio od centrali i obrandować je własnym logo. Tak robią np. apteki – tłumaczy Andrzej Tylisz z Pharmashop24 Polska. – Ale poszukujemy też partnerów, którzy zostaną naszymi dystrybutorami na poszczególne województwa, dostając na takim terenie wyłączność. Mamy już takie osoby w województwach kujawsko-pomorskim, opolskim i śląskim.
Podpisując umowę na wyłączność, partner zobowiązuje się do zakupu określonej liczby maszyn, na które dostaje rabat. Dalej dystrybutorzy mogą rozwijać swoją działalność w dwojaki sposób: albo sami rozstawiają automaty i zarabiają na marży od sprzedanych w nich produktów (według franczyzodawcy marże wynoszą od 6 do 20 zł na produkcie), albo sprzedają maszyny z zyskiem.
– Partner bierze na siebie część obowiązków centrali – tłumaczy Andrzej Tylisz. – Szuka klientów, którzy są zainteresowani zakupem maszyn, negocjuje z nimi, musi mieć wiedzę o montażu i serwisie automatów. W związku z tym przechodzi odpowiednie szkolenie i otrzymuje pakiet materiałów.
Pharmashop24 może zatowarowywać automaty w cały potrzebny asortyment, ale ich właściciele mogą też znaleźć dostawców na własną rękę. Na razie w automatach nie można kupić leków, bo zabrania tego polskie prawo. Ale prawdopodobnie wkrótce się to zmieni. We Włoszech już jest wprowadzana na rynek nowoczesna maszyna vendingowa, w której można kupować leki, dostępne bez recepty. Prawdopodobnie w tym roku trafi też do Polski.
– Duży wyświetlacz pozwoli na zapoznanie się z ulotką leku. Bez tego klient nie będzie mógł go kupić – podkreśla Andrzej Tylisz. – Maszyna umożliwia też video-konferencję z farmaceutą, jest nawet opcja sprawdzenia dowodu osobistego klienta w razie potrzeby.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów