Meble z franczyzy Kler
Litwa, Łotwa i Estonia to kraje atrakcyjne dla polskich producentów ze względu na bliskość terytorialną oraz podobne preferencje zakupowe klientów. Meble Kler są obecne na rynkach krajów nadbałtyckich od niemal 14 lat. Pierwsze zlecenie eksportowe zostało zrealizowane w 1992 roku dla klienta łotewskiego. Następnie, sukcesywnie pojawiały się kolejne zamówienia z Łotwy, a z czasem również z Litwy i Estonii. Taki stan rzeczy istniał do roku 2000 - systematycznie wzrastała sprzedaż, ale były to indywidualne zamówienia kontrahentów eksportowych, dlatego trudno mówić o znaczącej obecności marki Kler na rynkach krajów nadbałtyckich w tym okresie.
W roku 2004 została podpisana pierwsza umowa franczyzowa z kontrahentem litewskim. Franczyzodawca wspólnie z partnerem wybrali lokalizację oraz opracowali szczegółową strategię obecności marki na tym rynku. Dziś na Litwie działa już sześć salonów, które oferują meble Kler. Trzy z nich mieszczą się w Wilnie. Kolejnym etapem ekspansji było uruchomienie, wiosną 2005 roku, salonu w Rydze. Potem zapadła decyzja o budowaniu sieci salonów franczyzowych na Łotwie i w Estonii, gdzie w połowie grudnia 2006 roku otworzono pierwszy salon Kler.
Zdaniem Piotra Klera, prezesa firmy, franczyza jest najlepszą formą międzynarodowego rozwoju firmy, bo zapewnia obecność na rynku nie tylko produktu, ale i marki. Oprócz krajów nadbałtyckich, Kler rozwija sieci salonów franczyzowych na Węgrzech, Ukrainie, Chorwacji oraz we Francji, Rosji, Danii i Kanadzie. (aw)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Nasz franczyzobiorca musi dobrze znać lokalny rynek i mieć doświadczenie w handlu – mówi Anna Kaminska, członek zarządu Grupy PSB Handel SA.
Sklep z podłogami powinien zarabiać już od trzeciego miesiąca działalności
Ten rok będzie dla marki Dr Materac rekordowy. Z jakich względów?
Rynek stolarki otworowej jest odporny na zawirowania gospodarcze. Jak otworzyć taki biznes i czy to się opłaca?
Sieć marketów Pszczółka ma ambitne plany na przyszłość. Chce zdominować rynek na poziomie powiatów i gmin.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Ubrania robocze
Zazwyczaj za odzież roboczą odpowiada firma, która zatrudnia pracowników. Pracodawca może jednak poprosić osobę zatrudnioną o pokrycie kosztów zakupu odzieży lub...
Ubrania robocze
Na jakich stanowiskach wymagane jest kupienie pracownikowi odziezy roboczej? Czy jest to obowiązek pracodawcy ?
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?
Trudno powiedzieć, która opcja będzie najlepsza. Teraz wiele opcji, a deweloperzy są najbardziej ukierunkowane na nabywców.
Ekologiczne zyski
Potwierdzam, fotowoltaika to przyszłość, sam z niej korzystam i już po paru miesiącach widzę oszczędności energetyczne.
Biznes na wsi
Agroturystyka to świetny pomysł, ale trzeba mieć warunki.
Ogród
Skąd kupowaliście artykuły do ogrodu? Widziałam, że na Dajar.pl jest interesujący wybór
Skład opałowo-węglowy
Jeżeli chodzi o węgiel najlepiej wybrać sprawdzony skład węgla w którym można kupić węgiel najwyższej jakości a nie węgiel z którym są problemy i my również je...
Jaki sklep meblowy?
Jak chcesz mieć meble na lata, to nie kupuj w Jysk czy innych marketach. Wybieraj tylko sprawdzone marki.