Raiffeisen testuje franczyzę

O planach wprowadzenia sieci partnerskiej w Raiffeisen Polbank pisaliśmy już rok temu, kiedy po raz pierwszy instytucja zaczęła wysyłać na rynek sygnały o podjęciu prac nad ofertą franczyzową. Kiedy w lutym pytaliśmy rzecznika prasowego o postępy w tym zakresie, odpowiadał, że konkretów nie ma i nieprędko się pojawią. Dziś już je znamy. Jak podaje Puls Biznesu, jeszcze w lipcu Raiffeisen otworzy dwie pilotażowe placówki partnerskie, a do końca sierpnia uruchomi w sumie 10 testowych oddziałów.
Jak dowiedział sie portal Franchising.pl, bank będzie szukał franczyzobiorców w miastach od 15 do 60 tys. mieszkańców oraz tych, w których nie ma jeszcze placówek. Lokale powiny mieć ok. 60 m2 powierzchni i być położone w centrum miasta - najlepiej na parterze z witrynami okiennymi w głównym ciągu komunikacyjnym. Model pracy placówki zakłada, że na miejscu będą obecni dwaj pracownicy oraz właściciel. Co ważne, bank nie przewiduje zakazu konkurencji.
Partnerem banku może zostać osoba niekarana, z doświadczeniem w prowadzeniu własnego biznesu w bankowości. Kandydat musi być gotowy na inwestycję rzędu 50 tys. zł. Wydatki na starcie wiążą się z przygotowaniem placówki zgodnie ze standardem banku. W tym celu niezbędny będzie zakup mebli w wyznaczonej firmie, zakup sprzętu IT, a także przygotowanie placówki pod względem bezpieczeństwa fizycznego.
Menedżerowie banku są przekonani, że oferta spotka się z uznaniem potencjalnych partnerów. Rzeczywistość rynkowa każe jednak wątpić w to, że partnerzy ustawią się sznurem w kolejkach do otwierania własnych oddziałów. Po pierwsze – czasy intensywnej rozbudowy stacjonarnych sieci raczej minęły. Według danych PROFIT system liczba placówek partnerskich w 2009 roku przekroczyła 4 tys., ale w kolejnych latach spadała, by na koniec 2013 roku ledwie osiągnąć poziom ok. 3,8 tys. punktów. To częściowo konsekwencja rozwoju mobilnych technologii, a częściowo nasycenia rynku. Np. Alior Bank, który na początku dekady mocno rozwijał franczyzę, zdecydował, że skoncentruje się raczej na podtrzymaniu obecnej liczebności sieci, niż na jej powiększaniu. Z kolei mBank stawia na inteligentne oddziały, w których klient będzie mógł coraz więcej spraw załatwić samodzielnie przy dotykowym ekranie. Ostatnio co prawda rozwój we franczyzie zapowiedział też Credit Agricole, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Zresztą spada nie tylko liczba placówek partnerskich, lecz także oddziałów własnych banków.
Znacznie większy problem Raiffeissen może mieć z pozyskiwaniem partnerów ze względu na fakt, że sporo na rynku mówi się o możliwym przejęciu go przez PZU. Grupa wchłonęła ostatnio Alior Bank, który dopiero co chwilę wcześniej wystąpił w roli przejmującego. Fuzja Aliora i Meritum wywołała nie lada konsternację wśród partnerów prowadzących placówki obu marek, którzy do dziś nie są pewni swojej przyszłości. PZU zresztą ostrzy sobie podobno zęby też na BPH, planując stworzenie silnej polskiej grupy bankowej. Potencjalni franczyzobiorcy mogą uznać, że otwarcie placówki Raiffeissena na chwilę przed przejęciem przez PZU może być ryzykowne.
ZOBACZ W KATALOGU



















PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Budujemy biznes oparty o kilka grup produktowych, z których każda generuje przychód dla franczyzobiorcy – mówi Daniel Gehrke z Alior Banku.
– International Franchise Day to święto dobrej współpracy dla tych, którzy w takim modelu działają – podkreśla Adam Kuc, właściciel placówki partnerskiej VeloBanku.
Powódź zniszczyła jego placówkę, ale nie biznes. Mariusz Hajdasz, partner PKO Banku Polskiego, opowiada, jak wygląda franczyza bankowa, gdy przychodzą prawdziwe kryzysy.
Hiszpanie chcą sprzedać udziały w Santander Bank Polska austriackiemu Erste Group. Co to oznacza dla dalszego rozwoju sieci i dla franczyzobiorców?
Do 60 tys. zł na otwarcie placówki partnerskiej – Alior Bank kontynuuje wsparcie dla przedsiębiorców.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.