Biznes, który zarabia
Biznes, który zarabia / Franczyzodawca Autobooking.com Firma szacuje, że biznes staje się rentowny po upływie 12-18 miesięcy, a zwrot z inwestycji następuje do trzech lat.
Czwartek
09.08.2018
Platforma Autobooking.com łączy właścicieli samochodów i firmy, które oferują usługi, związane z obsługą i naprawą pojazdów. Jak może na tym zarobić franczyzobiorca?
 

Pomysł na Autobooking.com narodził się cztery lata temu. Wpadła na niego Olga Gustal, która od 25 lat prowadzi działalność, związaną ze sprzedażą olejów samochodowych na całym świecie. Obserwując branżę, zauważyła niszę dla nowego biznesu.
– Dziś wszystko załatwiamy online. Miejsca w hotelach rezerwujemy poprzez Booking.com, przez aplikację mobilną Ubera zamawiamy przejazdy … A serwis samochodowy wydaje się pozostawać od 50 lat zupełnie nietknięty nowoczesnością i technologiami IT – tłumaczy Olga Gutsal.
Stworzyła więc IT start-up, który ma ułatwić życie właścicielom samochodów. Platforma Autobooking.com oferuje pomoc w rozwiązaniu każdego problemu związanego z autem. Załóżmy, że zepsuł się silnik w samochodzie. Korzystającemu z internetowego serwisu właścicielowi auta Autobooking.com pokaże listę placówek, w których można ten silnik naprawić. Dodatkowo pomoże wybrać najlepszą, kierując się preferencjami zamawiającego ceną, odległością czy opinią innych klientów oraz umożliwi umówienie wizyty online. To samo dotyczy każdej innej usługi, związanej z samochodem, łącznie z myciem czy ubezpieczeniem. Dla właścicieli pojazdów serwis jest bezpłatny. Platforma zarabia na usługodawcach – serwisach samochodowych i innych specjalistach z branży motoryzacyjnej, którzy decydują się na poszukiwanie klientów za pośrednictwem serwisu. W serwisie powinny się znaleźć zarówno mniejsze firmy (warsztaty, serwisy, np. opon, klimatyzacji, myjnie, a także samodzielni specjaliści – mechanicy, blacharze), jak i liczące setki placówek partnerskich korporacje, działające na rynku usług dla kierowców: sieci serwisów, producenci olejów, ubezpieczyciele. Franczyzodawca zakłada, że przynajmniej 20 proc. z wszystkich istniejących punktów, oferujących szeroko pojęte usługi dla właścicieli samochodów, uda się zachęcić do korzystania z platformy. A każdy z nich będzie za to płacić.

Inwestycja w tysiącach euro

Dziś Autobooking.com funkcjonuje już w Niemczech, Holandii, na Ukrainie. W Belgii, Austrii i Szwajcarii franczyzobiorcy są gotowi do rozpoczęcia działalności. Firma przygotowała się także do startu na polskim rynku: platforma Autobooking.com już jest dostępna w języku polskim, są na niej zarejestrowani pierwsi usługodawcy, działa również infolinia. Teraz firma aktywnie szuka franczyzobiorcy, który rozwinie działalność na terenie całego kraju.
– Licencjobiorca działający w Polsce przede wszystkim będzie musiał dostosować koncept do lokalnego rynku – mówi Victor Dolzhansky, odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój platformy Autobooking.com. – My natomiast udostępnimy mu wszystkie rozwiązania techniczne oraz wsparcie w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności.

Zdaniem licencjodawcy Autobooking.com biznes ten może być ciekawy zarówno dla osób chętnie inwestujących w innowacyjne pomysły, jak i dla firm, które chcą poszerzyć swoje portfolio biznesowe (np. z branży motoryzacyjnej). Na początek franczyzobiorca płaci 15 tys. euro za zakup licencji. W ramach tej opłaty licencjodawca gwarantuje mu pięciodniowe szkolenie i wsparcie w tworzeniu platformy dla danego kraju. Jednak to tylko początek wydatków. Licencjodawca szacuje, że na rozkręcenie biznesu trzeba będzie przeznaczyć finalnie przynajmniej 250 tys. euro, czyli ponad 1 mln zł. Największa część inwestycji (ok. 60 proc.) przeznaczana jest na marketing – by przyciągnąć do serwisu właścicieli aut..

Firma szacuje (na podstawie doświadczeń już działających franczyzobiorców), że biznes staje się rentowny po upływie 12-18 miesięcy, a zwrot z inwestycji następuje do trzech lat.
– Autobooking ma ten plus, że jest rozwiązaniem znacznie szerszym niż wszystkie obecnie dostępne, jak np. oponeo czy rankingi warsztatów – uważa Victor Dolzhansky. – Oferuje narzędzia do kompleksowej pomocy we wszystkich kwestiach związanych z samochodem. Dzięki temu, że gromadzi dane dotyczące auta, przypomni, że powinieneś je ubezpieczyć, wymienić olej, że kończy się OC. Poza tym Autobooking ma zasięg międzynarodowy. Mamy wielojęzyczną obsługę, możliwość wymieniania się klientami pomiędzy krajami.


Dane kandydata
Dane kandydata
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
If you see this, leave this form field blank