Otwieramy salon prasowy
Salony prasowe Trafika należą do spółki Tabak Polska. Sklepy oferują prasę, papierosy, e-papierosy, artykuły tytoniowe oraz karty telefoniczne. W większości Trafik można także kupić kupon Lotto. Firma istnieje od listopada 2001 roku, kiedy otworzyła pierwszy salon w Stargardzie Szczecińskim. Na 171 salonów prasowych, prawie 100 z nich działa na zasadach franczyzy, a pozostałe należą do Tabak Polska. – Od 2016 roku stopniowo przekształcamy salony własne w partnerskie. Każdy nowy sklep otwieramy we współpracy z franczyzobiorcą – informuje Ewelina Narożny, koordynator ds. HR i komunikacji firmy Tabak Polska.
Firma do końca 2019 roku zamierza wszystkie swoje salony przekształcić na franczyzowe. – Chcemy zwiększyć jakość obsługi klienta w salonach Trafika. Wiemy, że właściciel w swoim sklepie bardziej się stara i angażuje, co przekłada się na sprzedaż i zdecydowanie wyższy poziom obsługi klienta – wyjaśnia Daniel Siwicki, dyrektor sprzedaży Tabak Polska. Firma do końca 2019 roku zamierza wszystkie swoje punkty przekształcić na jednostki franczyzowe.
Franczyzodawca gwarantuje nowym właścicielom salonów Trafika pomoc i przygotowanie do prowadzenia własnego punktu sprzedaży. – Na samym początku współpracy odbywa się szkolenie w saloniku szkoleniowym w najbliższej lokalizacji nowego partnera biznesowego. Trwa ono od tygodnia do 10 dni. Długość szkolenia zależy od tego, jak szybko franczyzobiorca robi postępy w nauce. Franczyzobiorcę uczy kierownik regionalny, który pozostaje do dyspozycji nowych przedsiębiorców przez cały okres umowy franczyzowej – dodaje Daniel Siwicki. Szkolenie zapewniane jest dla franczyzobiorcy. Swoich pracowników właściciel salonu musi wyszkolić sam.
Franczyzobiorca Trafiki musi wpłacić jednorazową kaucję zwrotną w wysokości 15 tys. złotych. Franczyzodawca wymaga także przedstawienia weksla in blanco oraz zapewnienie dwóch poręczycieli. Tabak Polska gwarantuje pełen asortyment Trafiki, salon wyposażony w kasę fiskalną i meble. Wszelkie koszty prowadzenia punktu spoczywają na franczyzodawcy – opłaca on czynsz i media. Średni przychód franczyzobiorcy Trafiki to 10 tys. zł miesięcznie. Należy od tego odjąć koszty wynagrodzeń dla personelu oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Franczyzobiorca zarabia na prowizji od sprzedaży, ale Tabak Polska oferuje jeszcze bonusy w zależności od uzyskanego obrotu towarem. – Każdy sklep posiada swoje cele sprzedażowe wyznaczone na dany miesiąc. Jeśli dany partner osiągnie ustalony cel, otrzyma dodatkowo premię w postaci 10 proc. od wypracowanego zysku – tłumaczy dyrektor sprzedaży Tabak Polska.
Dobre miejsce na Trafikę
Najczęstsze lokalizacje salonów prasowych Trafika to centra handlowe, supermarkety, rzadziej biurowce w średniej wielkości miastach. – Większość punktów powstaje w sklepach Kaufland, z którymi mamy podpisaną umowę. Chroni ona salony Trafika przed bezpośrednią konkurencją w tym samym miejscu. Zanim podejmiemy decyzję, gdzie będziemy otwierać kolejny sklep, oceniamy potencjał danej lokalizacji. Dbamy także, aby w pobliżu nie było naszej konkurencji – wyjaśnia Ewelina Narożny. Salon Trafika ma zwykle od 15 do 40 m2.
Na pierwszym miejscu franczyzodawca wymaga od partnerów aktywności sprzedażowej. – Szukamy osób przedsiębiorczych i uczciwych, nastawionych na realizację celów. Od potencjalnego partnera nie wymagamy doświadczenia biznesowego. Powinien przede wszystkim wykazywać tzw. smykałkę biznesową, czyli łatwość prowadzenia firmy i inicjatywę w interesach – dodaje koodynator komunikacji Tabak Polska. Duże zaangażowanie w sprzedaż przekłada się na wyniki, a te z kolei na miesięczne zarobki franczyzobiorcy. Trafika działa w godzinach 7-21, a firma oczekuje, że właściciel osobiście dopilnuje pracowników lub sam obsłuży klientów w razie potrzeby.
Za działania marketingowe sieci odpowiada w całości Tabak Polska, który planuje dokładny merchandising, spójny dla wszystkich punktów Trafika. Dostarcza partnerom materiały promocyjne i organizuje konkursy sprzedażowe.

ZOBACZ W KATALOGU




















PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Grupa Żabka chwali się wynikami za 2024 rok. Zysk netto wzrósł o 66 proc., a sprzedaż do klienta końcowego o blisko 20 proc. Przybyło też ponad 1,1 tys. sklepów.
Bezpieczna i rentowna współpraca - franczyza z Carrefour
Bricomarché i Intermarché to znane na międzynarodowych rynkach szyldy, należące do grupy Muszkieterów. O warunkach wejścia w ten biznes będzie można porozmawiać 13 i 14 marca na Targach Franczyza.
Żabka zakończyła 2024 rok otwarciem 11000. sklepu. W tym roku sieć zamierza uruchomić kolejnych tysiąc placówek.
Candy Pop, sklepy ze słodyczami z różnych zakątków świata, ruszają na podbój polskiego rynku.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Franczyza pojawiła się na polskim rynku wraz z upadkiem komunizmu, a dziś jest fundamentem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. W 2023 roku chętni do założenia firmy mają do wyboru 1350 konceptów franczyzowych.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
W trakcie wieloletniej stagnacji w obszarze stricte ofert franczyzowych na polskim rynku franczyzowym w segmencie gastronomicznym, postanowiliśmy dokładnie zrewidować naszą ofertę.
Sieć bezobsługowych siłowni Fit+ celuje w miejscowości już od 1 tys. mieszkańców. Sąsiedztwo lokalnej konkurencji mile widziane.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów