Fakty a nie złudzenie / Franczyzowe Muzea Iluzji działają już w 14 miastach w 12 krajach.
Środa
13.03.2019
Chociaż prywatne muzea są rzadkością, Muzeum Iluzji otwarte trzy lata temu w Zagrzebiu, okazało się hitem. Teraz można otworzyć je we franczyzie, również w Polsce.
 

Roko Živković i Tomislav Pamuković otworzyli Muzeum Iluzji w 2015 roku w stolicy Chorwacji.

 Zagrzeb stał się prawdziwym miastem turystycznym w ciągu ostatnich kilku lat i chcieliśmy jego mieszkańcom i turystom zaoferować rozrywkę, która byłaby interesująca, twórcza i edukacyjna. Jesteśmy miłośnikami programu Brain Games, który emitowany jest na kanale National Geographic. Ma on na celu  sprawdzenie zdolności mózgu. Część naszego pomysłu zaczerpnęliśmy właśnie z tego programu. Poza tym dużo podróżowaliśmy, gromadziliśmy pomysły z różnych stron świata i w końcu wymyśliśmy, że otworzymy muzeum złudzeń wyjaśnia Roko Živković.

Živković od lat pracował w agencjach marketingowych, więc w swoim projekcie biznesowym odpowiada za marketing, projektowanie stron internetowych, promocję. Jego wspólnik Tomislav Pamuković zajmował się również marketingiem, a także organizacją imprez, drukiem a teraz przejął zadania techniczne związanę z produkcją i konserwacją eksponatów. 

Po obiecujących wynikach muzuem w Zagrzebiu, pomysłodawcy otworzyli również muzeum w Zadarze. I na tym nie poprzestali. W ciągu zaledwie trzech lat Muzeum Iluzji zostało otwarte w 14 miastach w 12 krajach, również dzięki rozwojowi poprzez franczyzę. Pierwsze muzeum franczyzowe powstało w Lublanie, a dziś placówki franczyzowe znajdują się również w Wiedniu, Berlinie, Omanie, Belgradzie, Kuala Lumpur, Dubaju, Nowym Jorku, Toronto, Hamburgu i Atenach.

Choć wszystko wydaje się bajkową opowieścią o sukcesie, jego osiągnięcie nie było wcale takie proste. Według Živkovića w Chorwacji prawo nie zna nawet kategorii muzeów prywatnych, które nie są tam traktowane jako instytucje kultury. I chociaż nie ma podatku od wartości dodanej od biletów w muzeach stanowych, to właściciele prywatnych muzeów muszą zapłacić podatek VAT w wysokości 25 proc. Doliczając do tego inne wydatki, trzeba ciągle utrzymywać wysoką liczbę odwiedzających, aby biznes był opłacalny.

Jeśli nie będziemy osiągali dobrych wyników finansowych, nie będziemy w stanie rozszerzyć naszej działalności tak bardzo, jakbyśmy chcieli. W Europie istnienie prywatnych muzeów nie jest niczym nowym, a warunki do ich prowadzenia są znaczenie przyjaźniejsze. W naszym kraju jest bardzo duża różnica między muzeami państwowymi i prywatnymi. Dlatego, aby nasze placówki były rentowne, organizujemy też urodziny, imprezy integracyjne – mówi Živkovića.

Oprócz uzupełnienia oferty turystycznej Zagrzebia, a następnie Zadaru, która jest kluczem do dłuższego pobytu turystów w jednym miejscu, Muzeum Iluzji pobudziło krajową gospodarkę, ponieważ 90 proc. eksponatów jest produkowanych w Chorwacji. Początkowo były importowane z różnych krajów, m.in. USA, Rosji, Chin.

Tworzenie eksponatów, których jest około 70 w każdym Muzeum Iluzji, trwa nieustająco, ponieważ ideą jego właścicieli jest zmiana eksponatów lub przynajmniej ich części co dwa lata. Wszystko po to, aby ci, którzy już byli w muzeum, odwiedzili go ponownie.

Kolejne franczyzowe muzea mają zostać otwarce już wkrótce, m.in. w Tbilisi w Gruzji, w Dallas, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Arabii Saudyjskiej. Naszymi franczyzobiorcami zostają głównie osoby, które były w naszym muzeum i spodobało im się tak bardzo, że postanowili otworzyć takie w swoim mieście. Obecnie mamy wystaczającą liczbę partnerów, którzy chcą zakładać muzea w kolejnych lokalizacjach w swoich krajach. Chcemy, aby na nowych rynkach było tak samo, żeby jeden partner otworzył kilka placówek, to ułatwi nam zorganizowanie całej działalności i kontrolę nad siecią franczyzową wyjaśnia Roko Živković.

Franczyzodawca nie wyklucza wejścia również do Polski, o ile znajdzie masterfranczyzobiorcę zainteresowanego otwarciem Muzeum Iluzji w naszym kraju.


Prace nie ustają / Tworzenie eksponatów, których jest około 70 w każdym Muzeum Iluzji, trwa nieustająco, ponieważ ideą jego właścicieli jest zmiana eksponatów lub przynajmniej ich części co dwa lata. Wszystko po to, aby ci, którzy już byli w muzeum, odwiedzili go ponownie.
Dane kandydata
Dane kandydata
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
If you see this, leave this form field blank

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

74 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Broker Kurierski

Do Koszałka Można coś więcej o ship center

6 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2022
Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

74 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

74 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021