Biznes na dwóch kółkach
Elektromobilność odgrywa w Polsce coraz większe znaczenie. Oprócz norm emisji, których wymaga od nas polski rząd, jak i Unia Europejska, rośnie świadomość Polaków na temat ekologicznych środków transportu. Właśnie z tych powodów coraz bardziej popularne są hulajnogi czy skutery elektryczne. Ich potencjał wykorzystali Paweł i Michał Prządowie, założyciele marki GoScooter. – Firma jest operatorem systemów scooter-sharing, który w ciągu ostatnich trzech lat stał się jedną z szybciej rozwijających się branż na rynku transportowym. Wiosną 2019 roku wystawiliśmy na ulice Wrocławia prawie 200 skuterów. Udało nam się podbić regionalny rynek i dlatego przymierzamy się do rozszerzenia działalności na całą Polskę – mówi Michał Prząda, właściciel GoScooter.
Rozwój przez franczyzę
Marka GoScooter chce rozwijać sieć franczyzową. – Testujemy rozwiązania naszego modelu biznesowego, obserwujemy, uczymy się, aby już wiosną 2020 roku móc zaoferować naszym potencjalnym partnerom przede wszystkim bezpieczną inwestycję – mówi Michał Prząda.
Franczyzodawca umożliwa rozwój systemu sharingowego z małą flotą (do 20 pojazdów) lub większą (do 200 pojazdów). Wybór modelu współpracy należy od potencjalnego partnera. Franczyzobiorca dostaje od marki know-how oraz wsparcie na każdym etapie współpracy. – Zapewniamy partnerom aplikację mobilną, dzięki której klienci mogą skutery wynająć oraz system do zarządzania flotą i wsparcie marketingowe na lokalnym rynku. Zadaniem franczyzobiorcy jest udostępnienie skuterów oraz ich serwisowanie, tj. wymiana baterii itp. – tłumaczy Michał Prząda.
Franczyzobiorca musi zapewnić przestrzeń garażowo-warsztatową, w której będą przechowywane i serwisowane pojazdy. – Ze względu na charakter działaności, franczyzobiorca nie musi dysponować lokalem czy biurem. Tu wymagana jest przestrzeń garażowo-warsztatowa, której powierzchnia zależy oczywiście od wielkości floty. Ale franczyzobiorca nie powinien się martwić o tę kwestię, ponieważ pomagamy mu również w szukaniu odpowiedniego miejsca – zapewnia Michał Prząda.
Jak, gdzie i za ile?
Skutery GoScooter są oferowane w tzw. systemie free-floating. Jest to system, w którym pojazdy stoją zaparkowane na terenie wyznaczonej strefy na mapie w aplikacji. Oznacza to, że partner nie musi martwić się o przechowywanie pojazdów w trakcie sezonu. Mieszkańcy mogą korzystać ze skuterów wypożyczając je za pomocą mobilnej aplikacji dostępnej w telefonie. Opłata (liczona za każdą minutę wypożyczenia) jest automatycznie pobierana po przejeździe.
Franczyzodawca zaznacza, że szuka partnerów w całej Polsce, przede wszystkim w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Właściciel marki kalkuluje, że minimalny wkład inwestycyjny przy 20 skuterach wynosi 100 tys. zł. A na czym zarabia partner? Przede wszystkim na przejazdach. – Każdy minuta kosztuje 69 groszy. Właśnie z tych przejazdów pobieramy opłatę franczyzową w wysokości 15 proc. Liczymy, że franczyzobiorca jest w stanie zarobić mniej więcej 8 tys. zł miesięcznie – mówi Michał Prząda.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zakładaliśmy otwarcie pięciu punktów franczyzowych w tym roku. Już w pierwszym półroczu podwoiliśmy ten wynik – mówi Michał Małolepszy, prezes evoGroup.
– Trenerem psów może zostać każdy, kto ma ku temu smykałkę – mówi Piotr Wojtków, trener psów, behawiorysta.
Citybox24.pl tworzy sieć magazynów samoobsługowych. To biznes dla pasywnych inwestorów. Na czym polega współpraca?
Dawid Wiśniewski nie wierzył w Auto Gammę, dopóki nie poznał firmy od środka. Dzisiaj prowadzi dwa warsztaty pod tym szyldem.
Koncept punktów obsługi dofinansowań Czyste Powietrze ledwo wystartował, a już przekroczył liczbę otwarć zaplanowaną na ten rok. Na czym polega ten biznes?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...