Franczyzobiorcy bez wsparcia

Bez pomocy / Działający w galeriach franczyzobiorcy z kodem PKD 46.16Z zostali pozbawieni rządowego wsparcia.
Wtorek
26.01.2021
Adam Więckowski ma 19 sklepów. Wszystkie zamknięte, bo działają w galeriach handlowych. Na pomoc rządową nie może liczyć, bo na liście kodów uprawnionych do wsparcia nie ma jego PKD.
 

Adam Więckowski od lat prowadzi franczyzowe sklepy odzieżowe i jubilerskie. Wszystkich ma 19, najwięcej – bo 10 – marki Quiosque. Jego kod PKD to 46.16Z – obejmuje działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych. To PKD nie znalazło się na liście kodów, które objęte są pomocą z ostatniej tarczy antykryzysowej.

– Ze wsparcia mogą skorzystać franczyzodawcy, objęci kodem 47.71Z (sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach – przyp.red.) – mówi Adam Więckowski. – Natomiast franczyzobiorcy, tacy jak ja, zostali całkowicie pominięci. W pierwszym lockdownie, gdy pod uwagę brany był tylko spadek obrotów, otrzymaliśmy wsparcie. Ale ono już się skończyło, a poza tym pieniądze trzeba będzie zwrócić. Jesienią zmieniły się zasady przyznawania pomocy i utworzono listę kodów PKD, którym ona się należy. Nasz się na niej nie znalazł. A przecież nie tylko moja firma jest w takiej sytuacji. W ramach Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, wspólnie z konfederacją Lewiatan przygotowaliśmy poszerzoną listę kodów PKD, biorąc pod uwagę podmioty, które prowadzą działalność w zamykanych co rusz galeriach handlowych. Na tej podstawie Senat przygotował swoje poprawki do tarczy, poszerzające listę. Niestety, poprawki zostały odrzucone w Sejmie i zostaliśmy z niczym.

Nie ma przychodu, są koszty

Różnica w kodach PKD oznacza m.in. to, że franczyzobiorcy marek odzieżowych handlują towarem nie własnym, ale należącym do sieci, który dostają w depozyt. Kasy fiskalne są zarejestrowane na firmę-matkę i to jej nazwa widnieje na paragonie. Franczyzobiorca formalnie świadczy usługę pośrednictwa sprzedaży.

– Ale to my podpisujemy umowy najmu lokali, to my zatrudniamy pracowników – dodaje Adam Więckowski. – I to my pokrywamy wynikające z tego koszty.

Wszystkie jego sklepy działają w galeriach handlowych. I wszystkie są zamknięte od świąt Bożego Narodzenia. W listopadzie też nie mogły pracować przez trzy tygodnie.

– Wtedy jednak jeszcze byliśmy przekonani, że otrzymamy pomoc rządową. Pracownikom, których mamy w sumie ok. 70 zapłaciliśmy pełne wynagrodzenie, pomimo że sklepy były tak długo nieczynne – mówi Adam Więckowski. – To, co zarobiliśmy w grudniu, już wydaliśmy. A przychód za styczeń wynosi zero złotych. Finansujemy teraz działalność firmy z oszczędności prywatnych, ale dochodzimy już do ściany. Same koszty pracowników to jest ok. 200 tys. zł miesięcznie. Z abolicji czynszowej nie korzystamy, bo zgodnie z ustawą musielibyśmy każdorazowo przedłużyć umowę o kolejne pół roku, plus okres zamknięcia galerii. Nie chcemy się w to wikłać, bo nie wiadomo, co będzie dalej.

Podzielony handel

Z problemami swoich franczyzobiorców solidaryzuje się licencjodawca marki Quiosque. Połowa ze 180 sklepów sieci jest oparta o system franczyzowy. 

– Nasze sklepy franczyzowe w większości mają PKD związane z prowadzeniem pośrednictwa handlowego, które nie zostało uwzględnione w tarczy 6.0, pomimo tego, że franczyzobiorcy Quiosque, jak wszyscy inni, muszą płacić chociażby czynsze galeriom handlowym i wynagrodzenia swoim pracownikom – mówi Grzegorz Tokarczyk, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju sieci Quiosque. – Wielu spośród naszych partnerów pokrzywdzonych przez kolejne obostrzenia i trzeci lockdown nie jest objętych pomocą rządową. Aż 30 proc. franczyzobiorców Quiosque nie otrzyma żadnego wsparcia, mimo tego, iż dwa razy wnioskowaliśmy o pomoc dosyłając kody PKD i pisma do rządu.

Nic nie wskazuje na to, aby lista kodów PKD uprawnionych do pomocy została rozszerzona. A franczyzobiorcom bardzo potrzebne byłoby wsparcie w postaci dopłat do pracowników czy umorzenia ZUS-u. Dziś rząd ma ogłosić decyzję w sprawie poluzowania restrykcji, prawdopodobnie także odnośnie galerii handlowych.

– Nawet jeśli  galerie zostaną otwarte od 1 lutego, to pieniądze zarobione w lutym otrzymamy dopiero w marcu, bo taki jest cykl rozliczeń w naszej branży – dodaje Adam Więckowski. – Czujemy się oszukani. Nie rozumiem, dlaczego handel został tak podzielony. Dlaczego jeden sklep z tym samym asortymentem dostanie pomoc, a drugi, po sąsiedzku w tej samej galerii już nie? Prowadzę firmę od 20, czy teraz w ciągu roku mam stracić wszystko?


Grzegorz Tokarczyk, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju sieci Quiosque / "Aż 30 proc. franczyzobiorców Quiosque nie otrzyma żadnego wsparcia, mimo tego, iż dwa razy wnioskowaliśmy o pomoc dosyłając kody PKD i pisma do rządu".

POPULARNE NA FORUM

Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

37 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

37 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Ja myślę, że warto :)

37 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Jeśli czujesz się w tym dobrze, masz sprecyzowany plan i wiesz, jak to zrobić — dlaczego nie! Jeśli natomiast nie do końca wiesz, a z pytań wnioskuję, że chyba tak...

37 wypowiedzi
ostatnia 27.07.2020
Sklep Medicine oraz ich okropne zachowanie względem klienta

Nie spotkałam się nigdy z takim postępowaniem. Co konkretnie było przyczyną odmowy?

4 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2020
Cropp Town w katalogu franczyz i systemów partnerskich

Podbijam pytanie i czy to dobry moment zeby wchodzic w taki biznes czy lepiej w gastronimie na przyklad, bo ludzie czescie jedza niz ciuchy kupują?

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2020