Upadek PAF czy ucieczka od długów?
Franczyzobiorcy zapowiadają walkę w sądzie, pieniądze klientów znikają, PAF składa wniosek o upadłość, a były prezes mówi o wrogim przejęciu. Tak pokrótce można opisać zamieszanie panujące w ostatnich tygodniach wokół prywatnego operatora pocztowego PAF.
- Na początku lutego wysłałam w punkcie PAF Operator Pocztowy na Podkarpaciu dwa przelewy na kwotę ok. 400 zł. Przelew nie dotarł, przez trzy tygodnie nie wiedziałam, co się stało z moimi pieniędzmi - mówi Anna Nowak z Łańcuta. - Składałam w tej sprawie reklamacje, ale usłyszałam, że nastąpiła awaria systemu i PAF w najkrótszym możliwym czasie rozwiąże problem.
Takie doświadczenie stało się udziałem tysięcy osób w całej Polsce. Marcin Kwatek, były właściciel oddziału pocztowego PAF-u w Warszawie potwierdza, że takie sytuacje zdarzają się w nagminnie. Z jednym zastrzeżeniem – problemy z przesyłkami i przelewami nie mają nic wspólnego z awarią sieci.
System transferów w PAF-ie polega na tym, że pieniądze pobierane od klienta są przekazywane na konto centrali i dopiero stamtąd transferowane do kontrahenta. Jeśli franczyzobiorca przedstawi potwierdzenie przelewu wykonanego w terminie, wówczas wina jest po stronie PAF-u. Do nadużyć może dochodzić zarówno na poziomie punktu partnerskiego, jak i centrali. Byli partnerzy sieci nie mają jednak wątpliwości, kto odpowiada za stracone pieniądze.
- Lwia część nadużyć jest jednak po stronie centrali – mówi Marcin Kwatek. - Franczyzodawca obiecywał zwrot kosztów po 3 miesiącach, a wszyscy operatorzy pocztowi działający od 2006 r. do dziś są na minusie. Franczyzodawca świadomie nie opłacał faktur wystawianych przez partnerów.
Obecny prezes zarządu PAF, Jan Ptaszyński przyznał, że firma straciła płynność finansową i w marcu zostanie złożony wniosek o upadłość. To zła wiadomość dla franczyzobiorców, bo zmniejsza szansa na odzyskanie należności.
- Nowy zarząd chce wyczyścić sytuację naszym kosztem – mówi Kwatek. - Planuje zrealizować weksle podpisane przez partnerów. Na podstawie drobnych opóźnień w wykonywaniu usług żądają dziesiątek tysięcy euro.
Kiedy partnerzy postanowili interweniować u inwestora, który w 2007 kupił udziały w PAF-ie, nie otrzymali oczekiwanego wsparcia. Ponadto okazało się, że właściciel zdaje sobie sprawę z poczynań zarządu i nie planuje im w żaden sposób przeciwdziałać.
- Pogodziłem się z tym, że nie zobaczę już swoich pieniędzy – przyznaje Mariusz Woźniak, właściciel oddziału pocztowego w Gdańsku. - Mamy dowody na to, że poprzedni zarząd działał na szkodę firmy, sprawa jest w prokuraturze, ale PAF wodzi wymiar sprawiedliwości za nos. Ociągają się z przesyłaniem dokumentów, przedstawiają zupełnie inne papiery niż te, których żąda prokurator.
Założyciel i były prezes PAF-u Marek Sadowski odpowiada na zarzuty franczyzobiorców twierdząc, że firma padła ofiarą wrogiego przejęcia. Ponadto dodaje, że Marcin Kwatek i Mariusz Woźniak zostali usunięci z sieci jeszcze w 2008 i to PAF wobec nich wytoczył sprawę w sądzie, w związku z ich zobowiązaniami wobec spółki.
Sadowski wspomina, że kolejni członkowie zarządu wprowadzeni do niego przez spółkę nowego właściciela podkopywali autorytet dotychczasowych władz PAF-u. W czerwcu 2009 r. złożyli do sądu wniosek o upadłość, chociaż PAF notował jeszcze bardzo dobre wyniki.
- Jednocześnie Tomasz Zuzaniuk, wtedy wiceprezes z ramienia inwestora, zrezygnował z członkostwa w zarządzie PAF i został prezesem w konkurencyjnej firmie Pocztowa Agencja Finansowa, należącej do konkubiny nowego inwetsora i łudząco z nazwy przypominającej PAF – tłumaczy Sadowski. - Zuzaniuk przekonywał klientów PAF-u, żeby zrezygnowali ze współpracy z firmą i zaczęli korzystać z usług nowej spółki, Pocztowej Agencji Finansowej.
W tym czasie brat właściciela PAF stworzył spółkę Multi Punkt, świadczącą usługi konkurencyjne wobec PAF, a jej prezesem został sam właściciel, dotychczas wspólnik agencji pocztowej. Sadowscy i Ignatowicz zrezygnowali z funkcji w zarządzie, a nowe władze zwolniły franczyzobiorców z zakazu konkurencji.
- Nowy prezes, Jan Ptaszyński, zaproponował przejście franczyzobiorcom do firmy Multi Punkt. Ci, którzy przeszli mogli liczyć na realizację zaległych płatności. Część pracowników PAF z dnia na dzień zostało zatrudnionych w nowej firmie właściciela, w tym osoby kluczowe - informatycy, osoby od rozwoju sieci - mówi Sadowski. - Prezes kłamie mówiąc, że to my działaliśmy na szkodę spółki. Jest najemnym specjalistą z pewną misją zaplanowaną na kilka miesięcy. Teraz znamy tę misję.
Spółka najprawdopodobniej przestanie istnieć, jednak problemy jej byłych franczyzobiorców pozostaną nierozwiązane. Deklarują jednak walkę o swoje należności. Rozmowy z zarządem nie przyniosły skutku, sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
(gum)
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zakładaliśmy otwarcie pięciu punktów franczyzowych w tym roku. Już w pierwszym półroczu podwoiliśmy ten wynik – mówi Michał Małolepszy, prezes evoGroup.
– Trenerem psów może zostać każdy, kto ma ku temu smykałkę – mówi Piotr Wojtków, trener psów, behawiorysta.
Citybox24.pl tworzy sieć magazynów samoobsługowych. To biznes dla pasywnych inwestorów. Na czym polega współpraca?
Dawid Wiśniewski nie wierzył w Auto Gammę, dopóki nie poznał firmy od środka. Dzisiaj prowadzi dwa warsztaty pod tym szyldem.
Koncept punktów obsługi dofinansowań Czyste Powietrze ledwo wystartował, a już przekroczył liczbę otwarć zaplanowaną na ten rok. Na czym polega ten biznes?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Połączenie restauracji z produkcją piwa przyciąga klientów. Browar Korona postanowił to wykorzystać.
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...