Dobry zwyczaj - pożyczaj

Przemysław Olczyk, dyrektor ds. rozwoju sieci franczyzowej Fines
Konkurencja na rynku pośrednictwa finansowego staje się coraz ostrzejsza. Czy jest jeszcze miejsce na nowe biura?
Patrząc na rentowność naszych placówek franczyzowych zdecydowanie mogę powiedzieć, że tak. Franczyzobiorcy generują łącznie coraz większe wolumeny sprzedaży i mimo, że rynek pośrednictwa kredytowego jest rynkiem dojrzałym, dostrzegam w nim wciąż potencjał do wzrostu. Nasi franczyzobiorcy często po sukcesie w jednym mieście decydują się na otwarcie kolejnej placówki w innej lokalizacji. Jest to najlepszym dowodem na opłacalność pośrednictwa kredytowego.
Czy niższe stopy procentowe banku centralnego, które przekładają się na większy popyt na kredyty i pożyczki, powodują również wyższe zyski placówek Fines?
Zarówno ostatnie decyzje dotyczące rekomendacji T (rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego stanowiąca zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym - przyp. red.) i zmiany stóp procentowych spowodowały, że więcej klientów posiada zdolność kredytową, co oczywiście przekłada się na wzmożony ruch w placówkach oraz większą dostępność produktów bankowych dla przeciętnego kredytobiorcy. Obniżka stóp procentowych sprawiła, że kredyty i pożyczki w sposób naturalny potaniały, a klienci mogą otrzymać wyższe kredyty.
Firmy z branży pośrednictwa kredytowego poszukują głównie partnerów z mniejszych miejscowości. Czy podobnie jest z Fines?
Nasz model biznesowy sprawdza się zarówno w dużych i małych miejscowościach, choć w tym momencie większość naszych placówek znajduje się w miastach o populacji do 50 tys. mieszkańców. Mamy jednak też biura w większych miastach, takich jak Kraków, Zielona Góra, Leszno czy Białystok. Do końca września otworzymy kolejne franczyzy w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Wydaje się, że wielkość miasta, w którym jest zlokalizowana placówka, nie jest czynnikiem decydującym o jej sukcesie. Ważniejsze są kwalifikacje franczyzobiorcy i jego zaangażowanie w prowadzenie własnego biznesu.
Jakie są plany rozwoju sieci?
W kwietniu posiadaliśmy 20 punktów franczyzowych, a teraz jest ich dokładanie 40. W przeciągu najbliższych tygodni otworzymy kolejne 20 placówek, a zimę chcemy przywitać mając co najmniej 80 placówek franczyzowych. Takie tempo rozwoju planujemy utrzymać przez najbliższe kilka lat. Oprócz sieci franczyzowej posiadamy rozległą sieć agencyjną liczącą ponad 1800 czynnych pośredników na terenie całego kraju. Ich liczba również stale rośnie.
Rozmawiał (gum)
ZOBACZ W KATALOGU



















PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Budujemy biznes oparty o kilka grup produktowych, z których każda generuje przychód dla franczyzobiorcy – mówi Daniel Gehrke z Alior Banku.
– International Franchise Day to święto dobrej współpracy dla tych, którzy w takim modelu działają – podkreśla Adam Kuc, właściciel placówki partnerskiej VeloBanku.
Powódź zniszczyła jego placówkę, ale nie biznes. Mariusz Hajdasz, partner PKO Banku Polskiego, opowiada, jak wygląda franczyza bankowa, gdy przychodzą prawdziwe kryzysy.
Hiszpanie chcą sprzedać udziały w Santander Bank Polska austriackiemu Erste Group. Co to oznacza dla dalszego rozwoju sieci i dla franczyzobiorców?
Do 60 tys. zł na otwarcie placówki partnerskiej – Alior Bank kontynuuje wsparcie dla przedsiębiorców.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Salon kosmetyczny, siłownia, sklep spożywczy, a może firma edukacyjna, biuro nieruchomości albo butik z modą? Przedstawiamy konkretne przykłady franczyz, które zarabiają. Pokazujemy też mniej typowe pomysły na biznes, jak hodowla ślimaków czy pracownia peruk. Bilet na Targi Franczyza gratis!
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.