REMA 1000 kontynuuje rozwój
Pomimo rezygnacji ze współpracy z częścią licencjobiorców, REMA 1000 kontynuuje rozwój sieci sklepów. Obecnie rozwój firmy opiera się otwieraniu nowych sklepów REMA 1000 w Skwerach Handlowych Viki. Działają już dwa takie centra handlowe - w Łodzi i w Bydgoszczy - a w niedługiej przyszłości planowane jest otwarcie obiektów w Toruniu, Inowrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Elblągu, Białymstoku, Lesznie i Lublinie.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy REMA 1000 zmuszona była do rozwiązania umów franchisingowych z 8 licencjobiorcami. Stało się tak na skutek nieprzestrzegania przez tych partnerów zasad prowadzenia sklepów w sieci REMA 1000 a także zalegania z opłatami licencyjnymi oraz opłatami za dostawy.
Dotychczasowe zasady rozpoczęcia działalności pod szyldem REMA 1000 były proste. Franszyzobiorca przechodził szkolenie ogólno - menedżerskie, staż w sklepie REMA 1000 oraz szkolenie w centrali. Zobowiązany był do założenia firmy, zakupienia kas fiskalnych oraz komputera. W zamian otrzymywał do zarządu majątek o wysokiej wartości: w pełni wyposażony sklep oraz towar w kredycie kupieckim, przeszkolony personel, obsługę księgową i reklamową oraz dalsze szkolenia. Franszyzobiorca zobowiązywał się do uiszczania opłaty licencyjnej i zakupów u centralnego dostawcy towarów. Opłata licencyjna pokrywała m.in. koszty czynszu, działalności marketingowej oraz koszty obsługi księgowej.
Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy potrafili zarządzać sklepem z sukcesem. Kontrole firmy stwierdziły, że niektórzy partnerzy prowadzili działania mogące narazić sieć REMA 1000 na utratę wiarygodności jako firmy oferującej profesjonalną obsługę i towar najwyższej jakości. Tolerowanie takiego stanu rzeczy mogło dodatkowo spowodować straty finansowe, a w efekcie doprowadzić do zamknięcia sklepów będących wygodnym miejscem zakupów dla okolicznych mieszkańców, a także miejscem pracy. Ponadto działania takie mogły zrażać klientów, przyzwyczajonych do wysokich standardów produktów i obsługi oferowanych w sklepach REMA 1000.
Rozwiązanie umów poprzedzały wielomiesięczne negocjacje dotyczące warunków pozostania danego franszyzobiorcy w sieci. Firma wielokrotnie wzywała do przywrócenia standardów sieci, proponowała program naprawczy oraz rozłożenie zaległych opłat na raty. Niestety, ze względu na brak współpracy ze strony licencjobiorców, w niektórych przypadkach zakończyły się one fiaskiem. W związku z nieetyczną postawą kilku partnerów, REMA 1000 zmuszona była do skierowania spraw na drogę sądową. Mimo iż sądy nakazały uregulowanie płatności wobec firmy niektórzy licencjobiorcy nadal zalegają z należnościami.
Rozwiązanie kilku umów licencyjnych nie oznacza jednak ani powstrzymania rozwoju firmy REMA 1000 w Polsce, ani nawet automatycznego zamknięcia prowadzonych dotychczas przez licencjobiorców sklepów. Kierownictwo sieci zrobiło wszystko, aby w obiektach pozostały sklepy spożywcze REMA 1000. Duża część z nich jest aktualnie otwarta jako sklepy własne REMA 1000. Ponadto firma zdecydowała się odstąpić od dzierżawy niektórych lokali. W takich wypadkach REMA 1000 proponowała swoim pracownikom przeniesienie do innych sklepów sieci. Kiedy było to niemożliwe np. w powodu braku firmowego sklepu w regionie, REMA 1000 negocjowała z firmą przejmującą lokalizację zatrudnienie swoich dotychczasowych pracowników.
REMA 1000 pozostaje jedną z najbardziej aktywnych sieci sklepów w Polsce. Obecnie rozwój firmy opiera się otwieraniu nowych sklepów REMA 1000 w Skwerach Handlowych Viki. Centra będą działały w dużych i średnich miastach Polski. Obok sklepu REMA 1000 znajdować się w nich będą inne obiekty pełniące funkcję społeczną: oddziały banków, punkty usługowe, kawiarnie, restauracje szybkiej obsługi itp. W chwili obecnej działają już dwa takie centra handlowe - w Łodzi i w Bydgoszczy - a w niedługiej przyszłości planowane jest otwarcie obiektów w Toruniu, Inowrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Elblągu, Białymstoku, Lesznie i Lublinie.
Szybki rozwój sieci sprzedaży to także cel REMA 1000 we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. Realizacji tej strategii służyło niedawne ogłoszenie połączenia zarządzającej siecią norweskiej korporacji Reitangruppen AS z inną siecią handlowo usługową Narvesen ASA. W efekcie powstała jedna z największych sieci handlowych w Europie Reitan Narvesen ASA, która 20 lutego po raz pierwszy przedstawiła swoje skonsolidowane wyniki finansowe a w kwietniu br. zadebiutuje na giełdzie w Oslo.
Łączna liczba zarządzanych przez korporację punktów sprzedaży dochodzi do 2200, a liczba pracowników przekroczyła 17 000. Sprzedaż we wszystkich punktach sprzedaży korporacji wynosi około 20 miliardów koron norweskich rocznie (ok. 9.200.000.000 USD)
REMA 1000ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów