Biedronka romansuje z franczyzą

Biedronka testuje franczyzowy model rozwoju od ponad roku. W maju 2014 na licencji działało ok. 30 sklepów, dziś jest ich o 15 więcej. Biorąc pod uwagę fakt, że liczba dyskontów własnych zbliża się do 3 tys., to trudno „biedronkowej” franczyzie przypisywać jakieś większe znaczenie w strategii sieci. Zresztą potwierdza to Jeronimo Martins, portugalska grupa zarządzająca siecią.
- Ten model zarządzania sklepami funkcjonuje w wybranych mniejszych miejscowościach. Stanowi on uzupełnienie głównej części sieci Biedronka opartej na sklepach własnych. Z uwagi na wstępny charakter projektu, za wcześnie jest na jego podsumowanie i na deklaracje co do dalszych planów. Testujemy to rozwiązanie głównie w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie wcześniej mieszkańcy, z uwagi na brak sklepu spożywczego, byli zmuszeni robić zakupy poza miejscem zamieszkania – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins.
O tym, że franczyza jest jednak poważnie traktowana przez zarząd grupy świadczy fakt, że niedawno podjęto decyzję o otwarciach licencyjnych na macierzystym rynku marki – w Portugalii. Jeronimo Martins chce na Półwyspie Iberyjskim do 2018 roku otworzyć co najmniej 50 sklepów franczyzowych. Mowa o marce supermarketów Pingo Doce, których zasięg zbliżony jest do rozwijanej w Polsce Biedronki.
Nad Wisłą sieć rozwijana jest w modelu agencyjnym. Partner nie jest właścicielem sklepu, a jedynie zarządza obiektem i jest wynagradzany na zasadzie prowizji od obrotu. Wymagania dotyczące kandydatów są ustalane indywidualnie.
- Z reguły oczekujemy, że przedsiębiorca, który chce rozpocząć współpracę w ramach działalności agencyjnej, musi dysponować obiektem o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Nasz potencjalny partner biznesowy musi być właścicielem takiego obiektu lub powinien wykazać się terminową umową najmu, która zabezpieczy okres trwania umowy partnerskiej. Na tym etapie jesteśmy zainteresowani minimum pięcioletnimi umowami agencyjnymi – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins.
Niewykluczone jednak, że z czasem rola franczyzy w portugalskiej sieci zacznie zyskiwać na znaczeniu. Powodem tego mogą być słabe wyniki notowane przez Jeronimo Martins Polsce. Jeszcze w 2011 roku Biedronka notowała 20-proc. wzrosty sprzedaży w sklepach porównywalnych (bez uwzględnienie nowo otwartych punktów), w obecnym wzrostowy okazał się tylko drugi kwartał. Wojna cenowa na rynku handlowym już odbija się na wynikach całego koncernu - zysk Jeronimo Martins w trzecim kwartale był o 20 proc. niższy niż rok wcześniej. Zdaniem niektórych obserwatorów rynku niepokojące wyniki mogą oznaczać, że model tanich zakupów proponowany przez Biedronkę się wyczerpał, a Polacy dostrzegli alternatywę w postaci małych sklepów osiedlowych. Te, wspomagane przez potężnych franczyzodawców, są w stanie niejednokrotnie oferować równie lub nawet bardziej atrakcyjne ceny niż dyskonty i supermarkety. Być może więc w przyszłości menedżerowie Biedronki zwrócą się w stronę franczyzy w poszukiwaniu oszczędności na etapie otwarć sklepów.
(gum)
ZOBACZ W KATALOGU




















PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Mali gracze bez wsparcia znikają z rynku – mówi Wojciech Sypień, dyrektor franczyzy Carrefour Polska.
Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
Grupa Żabka chwali się wynikami za 2024 rok. Zysk netto wzrósł o 66 proc., a sprzedaż do klienta końcowego o blisko 20 proc. Przybyło też ponad 1,1 tys. sklepów.
Bezpieczna i rentowna współpraca - franczyza z Carrefour
Bricomarché i Intermarché to znane na międzynarodowych rynkach szyldy, należące do grupy Muszkieterów. O warunkach wejścia w ten biznes będzie można porozmawiać 13 i 14 marca na Targach Franczyza.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

29-30 maja w Warszawie odbędzie się XI Konferencja BEST FRANCHISE. Eksperci ocenią wpływ zmian geopolitycznych, gospodarki i technologii na przyszłość biznesu.
W dobie dynamicznych zmian gospodarczych, niepewności rynkowej i rosnących oczekiwań klientów, budowanie trwałej i zaufanej marki staje się jednym z najważniejszych wyzwań dla współczesnych firm.
Do 60 tys. zł na otwarcie placówki partnerskiej – Alior Bank kontynuuje wsparcie dla przedsiębiorców.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– To nie jest tylko praca z parą młodą czy rodzicami pary młodej. To też praca ze wszystkimi ludźmi, którzy w tej branży pracują. I z każdym trzeba się dogadać – mówi Justyna Grzymała, wedding plannerka.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów