Według badań Itella Information, dostawcy usług z zakresu logistyki, w połowie 2010 roku tylko 11 proc. firm korzystało z możliwości wystawiania e-faktur. Lepiej radzili sobie w tym zakresie Węgrzy (25 proc.) i Rumunii (24 proc.). Przodują Brytyjczycy, gdzie 9 na 10 firm przestawiło się na e-faktury.
Środa
01.02.2012
Listy zastępujemy mailami, spotkania z przyjaciółmi śledzeniem ich statusów na Facebooku, a tony ważnych papierów e-fakturami.
 

Wirtualny świat stał się drugą, niemalże równorzędną z rzeczywistą przestrzenią naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z udogodnien jakie niesie ze sobą internet. Działy księgowości wielu firm zdecydowały się na wystawianie e-faktur kosztem faktur wypisywanych ręcznie. Jest to oszczędność czasu i wygoda. Pamiętajmy jednak, że ważne dokumenty trzeba odpowiednio przechowywać.

Faktury muszą być archiwizowane zarówno przez wystawcę, jak i odbiorcę w formie uniemożliwiającej ingerencję w ich treść. W przeciwnym razie dokument nie będzie wiarygodny. Jesteśmy również zobowiązani do odpowiedniej segregacji e-faktur.

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów faktury przesłane drogą elektroniczną muszą być przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe. W przypadku dokumentów wysyłanych mailem i archiwizowanych na serwerze firmowym zarówno wystawca jak i odbiorca powinni zapewnić ich przechowywanie w odpowiedniej strukturze katalogowej - wyjaśnia Agnieszka Koperska, menedżer w dziale audytu w Baker Tilly Poland.

Korzystanie z e-faktur nie zwalnia z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa danych. W tym celu konieczne jest opracowanie procedur bezpieczeństwa i odzyskiwania kopii zapasowych. Lokalizacja serwera, na którym zapisane są elektroniczne faktury jest dowolna, o ile zapewnimy do niego dostęp odpowiednim służbom kontrolnym.

E-faktury muszą być przechowywane do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - czyli do końca roku fiskalnego po upływie pięciu lat od ich wystawienia. W tym okresie dokumenty muszą być czytelne. Oznacza to konieczność zapewnienia dostępu do programu umożliwiającego przeglądanie faktur. Korzystanie z e-faktur może ułatwić nam życie. Nie zmienia to faktu, że wszystkie zasady dotyczące przechowywania faktur mają również zastosowanie przy e-fakturach.

(asz)


Anna Szulepa
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Czy ktoś korzystał z Scorector?

Słyszałam wiele opinii o Scorector, że serwis jest odpowiednikiem BIK. Można tam bezpłatnie sprawdzić scoring kredytowy, przejrzeć swój profil finansowy i uzyskać...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2024
Rejestracja firmy pod adresem zamieszkania?

Witam Chciałbym otworzyć firmę z branży e-commerce. Jako, że pracuje to zacząłbym to robić dodatkowo po godzinach. Czy jest możliwość aby zarejestrować firmę w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2023
Ubezpieczenie biznesu na wypadek upadłości

wypada sie ubezpieczac bo sytuacja z coronawirusem pokazala jak bardzo ZUS ma nas gdzieś

5 wypowiedzi
ostatnia 27.03.2020
księgowość internetowa

O co chodzi z tymi pakietami w tax care? Rozważam współpracę z nimi, bo nie układa mi się z moją księgową, więc chyba czas na zmianę, jesteś zadowolona?

3 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2019
Księgowość online

Ja korzystam z tax care. To biuro rachunkowe działające całkowicie online. Ja sobie taką współpracę bardzo chwalę, oszczędzam czas i pieniądze.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2019
Program do fakturowania

A jaki jest limit tego darmowego fakturowania?

3 wypowiedzi
ostatnia 31.03.2019
Program do fakturowania

A słyszałeś może o Chmuerze Faktur? nie jest to program, a narzędzie online, więc dla mnie na plus, bo nie trzeba nigdzie niczego instalować. Dodatkowo, jest bezpłatne :)

3 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2019
Księgowość online

Od jakiegoś czasu biję się z myślami, czy nie zamienić swojego dotychczasowego biura księgowego, na to online. Nie ukrywam, że ważne są dla mnie oszczędności z tym...

2 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2019