Piłka dla dzieci / W całej Polsce jest już ponad 150 szkółek Football Academy. Prowadzą zajęcia piłkarskie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.
Czwartek
24.10.2019
Szkółki piłkarskie pod szyldem Football Academy można otwierać nawet w niewielkich gminach. Najlepsi franczyzobiorcy mają po kilkuset zawodników.
 

Football Academy powstała 10 lat temu. Jej pomysłodawca i właściciel, Radosław Soperczak na pomysł otwarcia szkółki piłkarskiej wpadł trochę przez przypadek. Obserwował jak wyglądają zajęcia piłkarskie, w których uczestniczył jego siostrzeniec i doszedł do wniosku, że można by to o wiele lepiej zorganizować. Wyjechał do Anglii, gdzie podpatrywał działanie tamtejszych szkółek futbolowych. Po powrocie do kraju miał już gotową koncepcję. 
– Pierwsza szkółka pod szyldem Football Academy powstała w kwietniu 2009 roku w Opolu. Zainteresowanie było tak duże, że jeszcze w tym samym roku pojawił się pomysł, aby otwierać kolejne, w innych miastach – opowiada Krzysztof Łoś, dyrektor ds. rozwoju sieci Football Academy.
Dzisiaj szkółek jest już ponad 150. Prowadzą zajęcia piłkarskie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. – Naszym podstawowym celem jest nauka gry w piłkę nożną. Nie robimy selekcji, nie poszukujemy talentów, naszym uczniem może zostać dosłownie każde dziecko – podkreśla Krzysztof Łoś.

Kandydaci na franczyzobiorców nie muszą mieć kwalifikacji sportowych ani uprawnień trenerskich.
– Choć jeśli takie mają, będzie to dodatkowym atutem – dodaje Krzysztof Łoś. – Mając uprawnienia do prowadzenia zajęć piłkarskich dla dzieci mogą sami równocześnie być trenerami, co pozwoli na obniżenie kosztów prowadzenia biznesu. A to jest szczególnie istotne na początku działalności.
Jak zapewnia franczyzodawca, koncept sprawdzi się i w dużych miastach, i w małych miejscowościach. Oddziały Football Academy funkcjonują nawet w 5-tysięcznych gminach. Często nie mają tam żadnej konkurencji, jeśli chodzi o ofertę zajęć sportowych. Franczyzobiorcy nie muszą mieć biura czy innej stałej siedziby. Muszą za to zatrudnić trenerów oraz znaleźć obiekty sportowe, które będą wynajmować na czas prowadzonych zajęć: boiska, sale gimnastyczne, hale sportowe. 
– Uczymy naszych franczyzobiorców, jak to zrobić, przekazujemy im całe gotowe procedury, rozpisane krok po kroku: jak rekrutować trenerów, jak negocjować najem obiektów, jak szukać klientów – zapewnia Krzysztof Łoś.
Licencjodawca podkreśla, że już jedna pełna grupa treningowa (15 uczniów) pozwala osiągnąć próg rentowności, a prowadzenie 3-4 grup pozwala wygenerować dochód porównywalny ze średnią krajową. 
– W Polsce jest kilkanaście oddziałów, mających w swoich szeregach po kilkuset zawodników. Takie oddziały osiągają dochody, które pozwalają im na budowanie własnych obiektów piłkarskich – podkreśla Krzysztof Łoś.
Co istotne, kwota inwestycji w uruchomienie oddziału Football Academy należy do bardzo niskich. 
– Pakiet startowy, który franczyzobiorca powinien wykupić, składa się z dwóch elementów – wyjaśnia Krzysztof Łoś. – Na początku są to materiały reklamowe, a dopiero później, gdy franczyzobiorca ma już klientów, dokupuje sprzęt sportowy i odzież.
Wszystko w sumie kosztuje od 4 do 4,5 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa jest zryczałtowana i zależy od wielkości i potencjału danego miasta. Jej wysokość – jak zapewnia licencjodawca – nie przekracza kilkuset złotych.


Krzysztof Łoś, dyrektor ds. rozwoju sieci Football Academy / W Polsce jest kilkanaście oddziałów, mających w swoich szeregach po kilkuset zawodników. Takie oddziały osiągają dochody, które pozwalają im na budowanie własnych obiektów piłkarskich.

POPULARNE NA FORUM

Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Jest dużo metod - praca projektowa, case study. Dobre efekty daje też odrobina rywalizacji na zajęciach :)

5 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018