Karol Węgiełek i Łukasz Łabędzki, właściciele AleMatmy / "To nie jest biznes dla inwestorów. Bez wiedzy na temat matematyki, codziennej pracy w firmie, nie można poznać od podszewki całego procesu i z sukcesem prowadzić placówki".
Poniedziałek
19.04.2021
AleMatma startuje z franczyzą. Pierwszych dziesięciu franczyzobiorców zapłaci niższą opłatę wstępną.
 

Karol Węgiełek i Łukasz Łabędzki, właściciele konceptu AleMatma, swoją przygodę z nauczaniem matematyki zaczęli na studiach.

– Obaj byliśmy studentami dziennymi na Politechnice Warszawskiej. Szukaliśmy sposobu na utrzymanie się, więc zaczęliśmy dawać korepetycje z matematyki. Odzew na nie bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Uczniowie byli zadowoleni z naszego sposobu nauczania, więc już na trzecim roku studiów postanowiliśmy, że chcemy to robić na szerszą skalę – opowiada Łukasz Łabędzki.

Proste nauczanie

W 2016 roku otworzyli firmę pod nazwą AleMatma. We wrześniu zaczęli prowadzić w jej ramach zajęcia indywidualne i grupowe. Obecnie mają dwie własne placówki w Piasecznie. Zatrudniają 11 osób. Uczą matematyki dzieci w każdym wieku, aż do matury. W tym roku zdobyli pierwsze miejsce w plebiscycie Orły Edukacji na terenie powiatu piaseczyńskiego na najlepszą placówkę edukacyjną.

Ich koncept opiera się na filozofii prostego nauczania, w małych, liczących do cztrech osób grupach, albo indywidualnie. Prowadzą też kursy maturalne w grupach dziesięcioosobowych.

– Matematyka to pewien zakres wiedzy, który po prostu trzeba przyswoić. Pytanie tylko, w jaki sposób to robimy. My wychodzimy z założenia, że można, a nawet trzeba, tę wiedzę przekazywać tak, żeby matematyka nie była dla uczniów ani trudna ani nudna. Wręcz przeciwnie – matematyka jest naprawdę przyjemna i w takim duchu prowadzimy zajęcia – mówi Karol Węgiełek.

Jego zdaniem zainteresowanie prywatnymi lekcjami stale rośnie, nawet mimo pandemii.

– Wydaje nam się, że obecnie nasz koncept jest jeszcze bardziej perspektywiczny, ponieważ widzimy, co się dzisiaj dzieje w szkołach i jak wygląda nauczanie zdalne. Uczniowie borykają się z wieloma problemami, ze szkoły wynoszą niewiele i szukają dodatkowych zajęć – tłumaczy Łukasz Łabędzki.

Firma uruchomiła zajęcia online, ale generalnie właściciele AleMatmy uważają, że kontakt bezpośredni jest bardzo ważny w nauce matematyki. Docelowo system ma być hybrydowy.

Biznes nie dla inwestora

W tym roku firma postanowiła uruchomić ofertę franczyzową.

– Chcemy się rozwijać w sieci z partnerami, którzy podobnie jak my, czują matematykę. Stworzyliśmy firmę od zera i dzisiaj jesteśmy w miejscu, w którym możemy podzielić się dobrym, sprawdzonym know-how – mówi Karol Węgiełek.

Potencjalny franczyzobiorca przede wszystkim musi znać matematykę i pracować w firmie.

– To nie jest biznes dla inwestorów. Bez wiedzy na temat matematyki, codziennej pracy w firmie, nie można poznać od podszewki całego procesu i z sukcesem prowadzić placówki. Ponadto swoją firmę reklamujemy konkretnymi osobami, tak, żeby ludzie wiedzieli, kto stoi za AleMatmą. Nie chcemy być anonimowi. Podobnie nasi franczyzobiorcy będą twarzami swoich placówek – mówi Łukasz Łabędzki.

Dodaje, że firma w tym celu stawia na nowoczesny marketing i promocję za pośrednictwem kanału YouTube.

Franczyzodawca zapewnia szkolenie, podczas którego zaprezentuje sposoby nauki, techniki zarządzania firmą i obsługi klienta. Opłata wstępna wynosi tylko 12 tys. zł. Przy tym jest to stawka dla pierwszych 10 franczyzobiorców. W jej ramach partner dostaje wyłączność terytorialną, szkolenia, materiały marketingowe i całe wyposażenie sali. Lokal, w którym będą prowadzone zajęcia, musi mieć minimum 10 m2. Optymalny obszar działalności to miasto albo dzielnica liczące 70 tys. mieszkańców.

W trakcie współpracy franczyzobiorcy będą mogli wybrać pomiędzy abonamentem a opłatą prowizyjną. Przy tym w pierwszym miesiącu nie ma żadnych opłat. Od drugiego do szóstego miesiąca działalności abonament wynosi 500 zł netto, a prowizja 10 proc., minimum 300 zł. Do roku abonament sięga 1100 zł, a prowizja 10 proc., minimum 700 zł. Ostateczne opłaty po roku wynoszą odpowiednio: abonament 1500 zł, a prowizja 10 proc., minimum 1100 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o koszty zajęć, to zależą one od tego, czy są indywidualne, czy grupowe, a także wieku dzieci. Wynoszą od 29 do 99 zł. Kursy maturalne to koszt ok. 1500 zł w sumie.

WIZYTÓWKA ALEMATMA

Sieć szkół matematycznych.

  • liczba placówek – dwie własne
  • opłata licencyjna – 12 tys. zł dla pierwszych dziesięciu franczyzobiorców
  • opłaty – od 500 do 1500 zł miesięcznie, albo 10 proc. prowizji

Lokal sprzyjający nauce / Lokal, w którym będą prowadzone zajęcia, musi mieć minimum 10 mkw. Optymalny obszar działalności to miasto albo dzielnica liczące 70 tys. mieszkańców.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Praca licencjacja - franczyza McDonald's

Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2021
Akademia Bystrzaka

Podłączam się do pytania.

2 wypowiedzi
ostatnia 25.11.2020
Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

2 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018