Zarabiamy na piłce nożnej

Ile na start? / Inwestycja w trzyboiskową halę to kwota rzędu ok. 1 mln zł, jeśli jest budowana na istniejącym boisku. W sytuacji, kiedy boisko też trzeba zbudować, inwestycja rośnie do ok. 1,6 mln zł.
Czwartek
11.08.2022
Football Arena szuka partnerów chętnych zainwestować w hale sportowe. Jak działa ten biznes?
 

Football Arena działa na rynku od 10 lat i zajmuje się wynajmem hal sportowych.

– Budujemy sztuczne boiska piłkarskie, przykrywamy je pneumatyczną halą, która jest łatwo demontowalna i wynajmujemy graczom. Hale można wykorzystywać jednak nie tylko do gry w piłkę. Jedna hala może mieć nawet 10 tys. m2. Tak duża powierzchnia, ogrzewana i oświetlona, to także idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju wydarzeń. Mieliśmy już wydarzenia typu wystawa dinozaurów, piknik czy targi piwne – mówi Michał Janicki, właściciel Football Arena.

Biznes z potrzeby

Pomysł na tego typu biznes zrodził się, ponieważ w Polsce brakuje miejsca do gry w piłkę nożną.

– Gracze trenują na zewnętrznych boiskach, ale sezon w naszym kraju trwa tylko od kwietnia do czerwca i potem do połowy października. Potem, gdy robi się zimno, wszyscy szukają rozwiązań wewnątrz. Najczęściej grają w salach gimnastycznych, które są nieprzystosowane do uprawiania tego typu sportu. Nie mają odpowiedniej wielkości ani nawierzchni. Poza tym ich wynajem jest drogi. My proponujemy hale całoroczne, z boiskami odpowiednich rozmiarów, z bardzo dobrą nawierzchnią, certyfikowaną przez FIFA – mówi Michał Janicki.

Na rozwój we franczyzie właściciele Football Areny zdecydowali się w minionym roku. Firma szuka partnerów, którzy zechcą otworzyć halę w miejscowościach nie mniejszych niż 100 tys. mieszkańców. W takich miejscach baza klientów jest odpowiednia, choć teoretycznie otwarcie hali jest możliwe także w miejscowościach liczących 40-50 tys. mieszkańców.

Niezbędnym warunkiem jest dysponowanie odpowiednim terenem, na którym taką halę można uruchomić. Powinno to być miejsce, do którego klienci mogą w łatwy sposób dotrzeć samochodem albo komunikacją miejską. Nie muszą go jednak posiadać na własność.

– Jedna z naszych hal stoi na warszawskim boisku szkolnym. Umówiliśmy się ze szkołą, że do godziny 15.00 dzieci mogą tam bezpłatnie trenować, a po tej godzinie my korzystamy z obiektu komercyjnie. Dzięki temu szkoła udostępnia nam swój teren – mówi Michał Janicki.

Wiele sposobów zarabiania

Inwestycja w trzyboiskową halę to kwota rzędu ok. 1 mln zł, jeśli jest budowana na istniejącym boisku. W sytuacji, kiedy boisko też trzeba zbudować, inwestycja rośnie do ok. 1,6 mln zł. Wkład własny może być jednak poziomie 20-40 proc. kwoty tej inwestycji, resztę można sfinansować.

Na zwrot można liczyć mniej więcej po 4-5 latach działalności, przy założeniu, że sala jest wynajmowana w 20-30 proc.

– Liczyliśmy to w sposób konserwatywny, szukając bezpiecznego biznesu. Wiele zależy jednak od właściciela hali. Jeśli ma on żyłkę przedsiębiorczości, to halę można monetyzować na wiele sposobów, organizując różnego rodzaju imprezy, wystawy czy targi. Oprócz własnej hali na wynajem razem z Football Arena można także otworzyć akademię piłkarką. Spory potencjał przychodowy daje także własna mała gastronomia oraz wynajem powierzchni reklamowych. W naszych halach chętnie reklamują się firmy związane ze sportem. Jeśli wynajem sali rośnie do 30-50 proc., to zwrot z inwestycji spada do 2,5-3 lat – mówi Michał Janicki.

Osobom, które zdecydują się na inwestycję z Football Arena, franczyzodawca zapewni wsparcie na każdym etapie otwierania biznesu, łącznie z finansowaniem. Można liczyć na pomoc w kwestiach formalnych, np. uzyskaniu pozwolenia na budowę. Franczyzodawca doradzi też w sprawie lokalizacji. Ponadto podpowie, jak pielęgnować halę oraz trawę, jak i kiedy hala powinna być ogrzewana oraz oświetlona.

– Udostępniamy także nasz system CRM, który pomoże zarządzać halą – mówi Michał Janicki.

Firma pomaga też we wszelkich sprawach marketingowych, a nawet – w pozyskaniu klientów.

– Nasze hale w stosunku do siebie nie są konkurencją. W ogóle nie mamy konkurencji, ponieważ w Polsce brakuje całorocznych boisk. Nasze hale znajdują się dużej odległości od siebie, a ze względu na duże zapotrzebowanie często przekazują sobie klientów – mówi Michał Janicki.

Obecnie Football Arena ma pięć hal i dwie własne w przygotowaniu.

– W tej chwili rozmawiamy z jednym partnerem pozyskanym pocztą pantoflową, który jest zainteresowany uruchomieniem własnej hali – mówi Michał Janicki.

Oprócz rozwoju we franczyzie, firma chce te dalej inwestować we własne hale.

WIZYTÓWKA FOOTBALL ARENA

  • Kwota inwestycji: 1 mln zł

  • liczba placówek: 5 własnych i kolejne dwie w przygotowaniu
  • opłaty: ustalane indywidualnie, od dochodu albo zysku

Michał Janicki, właściciel Football Arena / "W Polsce brakuje miejsca do gry w piłkę nożną. Gracze trenują na zewnętrznych boiskach, ale sezon w naszym kraju trwa tylko od kwietnia do czerwca i potem do połowy października".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Franczyza fitness

Witam, Czy ktoś Państwa miał okazję zostać franczyzobiorcą Studio Figura? Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tą formą biznesu , ale nie wiem czy na pewno jest to...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2021
Zamiast etatu, własny salon urody

Biznes przyjemny i opłacalny, to super pomysł! Yasumi to znana marka więc klientki chetnie chodzą do ich babinetów...wiem bo mam trzy :)

8 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Opinie o współpracy z Yasumi

Posiadam trzy gabinety Yasumi obecnie i jestem zadowolona ze współpracy. Bardzo dużo pomagaja na początku przed otwarciem a po otwarciu również jest stała opieka. Mam...

4 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Gabinet kosmetyczny

Bardzo popularne są obecnie salony stylizacji paznokci. Niskie nakłady finansowe aby otworzyć Studio Paznokcia i łatwy dostęp do oferty szkoleniowej powoduje coraz...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.02.2020
Trening z maszyną

Ja bym chciała z czegoś takiego skorzystać, ale ceny niestety powalają na kolana.

19 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Zamiast etatu, własny salon urody

Jeśli tylko czuje się ktoś na siłach do rozkręcania takiego biznesu i przede wszystkim, zna się na tym to jak najbardziej.

8 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Opinie o współpracy z Yasumi

Witam. Czy współpraca z yasumi się opłaca ? Zastanawiam się nad podjęciem współpracy. Proszę o odp.

4 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Manicure "pod ręką"

bez przesady

3 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018