Duże zainteresowanie / Franczyzobiorcy Blinkee.city działają już w 41 miastach w Polsce i Europie. Pojawiają się też pytania z kolejnych miejsc. Rozwojem we franczyzie z Blinkee.city są zainteresowane Czechy, Bułgaria i inne sąsiednie kraje.
Czwartek
15.09.2022
Skutery i hulajnogi elektryczne na wynajem doskonale odnalazły się na polskim rynku. Ile można zarobić prowadząc taki biznes?
 

Marcin Maliszewski na pomysł uruchomienia pierwszej sieci skuterów elektrycznych w Polsce wpadł zupełnie przypadkiem. Dojeżdżał wtedy do pracy w Warszawie z Ostrowii Mazowieckiej i często stał w korkach.

Niepewne początki

Kiedy rzucił hasło „Otwórzmy firmę oferującą skutery elektryczne na minuty” jego brat Paweł oraz przyjaciel Kamil Klepacki szybko pomysł podchwycili. Otoczenie było jednak sceptyczne.

Wiele osób pukało się w głowę i mówiło, że skutery elektryczne na minuty w Polsce nie mają racji bytu. „To nie na nasz klimat! To nie Rzym” – twierdzili.

– Zrobiliśmy to pomimo tego, że znajomi nie szczędzili nam krytyki, mówiąc, że pomysł jest niepoważny i bardzo ryzykowny, ponieważ Polacy nie są gotowi na skutery do wynajęcia na minuty. Uparliśmy się, żeby to sprawdzić, w myśl zasady, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – opowiada Marcin Maliszewski, prezes Blinkee.city.

Swój biznes zaczęli budować od zera samodzielnie składając skutery, na których w pierwszej kolejności mieli jeździć warszawiacy. Kamil Klepacki zaprojektował i zbudował elektronikę, stworzył także model aplikacji mobilnej, która miała obsługiwać cały proces korzystania z maszyn. Chodziło o to, by mieć całkowity wpływ na funkcjonalności, które wówczas i w przyszłości będą mieć ich skutery.

Firma wypuściła na warszawskie ulice pięć z sześciu złożonych skuterów dokładnie 8 marca 2017 roku. Już w tym samym roku zaczęła działalność w Trójmieście. Na koniec 2017 roku po Polsce jeździło 60 pojazdów pod marką Blinkee.city.

Blinkee.city szybko zaczęła inwestować także w hulajnogi. Dzisiaj firma działa w 41 miastach w Polsce i w wielu krajach europejskich. Do dyspozycji klientów znajduje się 2780 hulajnóg elektrycznych i 934 skutery. Właściciele firmy zapowiadają, że to dopiero początek.

Już w 2019 roku Blinkee.city ruszyło z ofertą franczyzową. Placówki partnerskie pod tym szyldem można otwierać praktycznie w każdym mieście.

– Wcześniej stawialiśmy na duże miasta, obecnie można nawiązać z nami współpracę nawet mieszkając w miejscowości z liczbą mieszkańców rzędu kilkunastu tysięcy. W takich miejscowościach nasi franczyzobiorcy też uzyskują wysokie przychody i są bardzo zadowoleni ze współpracy – mówi Marcin Maliszewski.

Dla zaangażowanych

Franczyzobiorcą Blinkee.city może zostać praktycznie każdy. Wystarczy prowadzić działalność gospodarczą. Dobrze, jeśli potencjalny kandydat dobrze zna swoje miasto. Trzeba też pamiętać, że prowadzenie takiej firmy to nie jest samograj.

– Nasza franczyza nie jest sposobem na osiąganie pasywnego dochodu. O sprzęt trzeba dbać – naprawiać usterki, pilnować, żeby był naładowany i relokować go do ciągów pieszych w taki sposób, żeby był widoczny dla użytkowników. Jeśli wyjedzie na pobocze i nie będzie dostępny, to trudno żeby zarabiał. Dlatego dobre zarządzanie to podstawa – mówi Marcin Maliszewski.

Dodaje, że franczyzodawca  pomaga partnerom na każdym etapie działalności. Inwestycja we współpracę może wynosić od kilku do kilkuset tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu współpracy. Można otworzyć działalność wynajmując skutery i/lub hulajnogi, kupując sprzęt nowy albo używany. Jeśli decydujemy się na zakup nowego sprzętu, koszt inwestycji wyniesie kilkaset tysięcy złotych, ale wynajem to już tylko kilkanaście tysięcy złotych.

Nowa hulajnoga jest nawet kilka razy droższa od używanej. Natomiast wypożyczenie używanej hulajnogi kosztuje ok. 250 zł netto miesięcznie. Przy tym zakup czy wypożyczenie sprzętu to jedyna inwestycja partnera. Nie ma żadnych opłat licencyjnych. W trakcie współpracy obowiązuje prowizja za sztukę sprzętu, obliczana dzięki telemetrii. Do tego dochodzi prowizja od przychodu netto. Generalnie dobrze prosperująca i zarządzana franczyza zarabia średnio od 600 zł do 1 tys. zł miesięcznie na jednej hulajnodze. Wielkość floty zależy od wielkości miasta, w którym działa franczyzobiorca. Generalnie na każdy tysiąc mieszkańców można założyć jeden sprzęt. Zwrot z inwestycji w przypadku hulajnogi wynosi od trzech do ośmiu miesięcy, a skuterów – od sześciu miesięcy do roku.

Skutery i używane hulajnogi są nabywane bezpośrednio w Blinkee.city, a w przypadku nowych hulajnóg franczyzodawca pomaga w ich zakupie od producenta. Franczyzobiorcy Blinkee.city działają już w wielu miastach w Polsce i Europie. Pojawiają się też pytania z kolejnych miejsc. Rozwojem we franczyzie z Blinkee.city są zainteresowane Czechy, Bułgaria i inne sąsiednie kraje.
 

WIZYTÓWKA BLINKEE.CITY

Sieć oferująca wynajem skuterów i hulajnóg elektrycznych

  • Liczba placówek – 41 franczyzowych
  • Kwota inwestycji – od kilku do kilkuset tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu
  • Zwrot z inwestycji – hulajnogi: od trzech do ośmiu miesięcy, skutery: od sześciu miesięcy do roku

Pod prąd / Właściciele Blinkee.city ruszyli z biznesem, chociaż nikt nie wierzył w jego powodzenie. A jednak elektryczne hulajnogi i skutery przyjęły się w Polsce.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

74 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Broker Kurierski

Do Koszałka Można coś więcej o ship center

6 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2022
Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

74 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

74 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021