Sieć dyskontów / Biedronka ma obecnie ponad 3 tys. sklepów w Polsce.
Poniedziałek
02.11.2020
Biedronka otworzyła pierwszy sklep franczyzowy. Jednak potencjalni inwestorzy nie mogą się dowiedzieć, ile trzeba zainwestować. Centrala utajniła tę informację. Spróbowaliśmy się czegoś dowiedzieć.
 

To nie jest tak, że franczyza i oparcie biznesu na partnerach z zewnątrz to w Biedronce jakiś wyjątkowo nowy pomysł. Już 10 lat temu zostały otwarte placówki, które sieć określa jako ajencyjne albo partnerskie. Biedronka ma w sieci od dawna nie tylko sklepy własne.

– Obecnie spośród ponad trzech tysięcy supermarketów Biedronka w Polsce, około 70 prowadzonych jest przez naszych partnerów biznesowych – mówi Ewa Micińska, dyrektor ds. franczyzy w sieci Biedronka. – Zawsze mocniej rozwijamy ten segment i te koncepty, który dobrze rokują w konkretnym czasie. Franczyza, jako kolejny kierunek rozwoju sieci, to wynik naszych aktualnych analiz biznesowych i odpowiedź na potrzeby rynku.

Mniejsze sklepy na mniejsze rynki

Swoją franczyzę Biedronka promuje już od 2019 roku, kiedy to pojawiła się na Targach Franczyza w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jest jednak oszczędna w udzielaniu informacji. Wiadomo na pewno, że mniejsze powierzchniowo sklepy na licencji to strategia Biedronki na rozwój w mniejszych miejscowościach.

– Ze względu na to, że obecnie najbardziej nasycone są duże miasta, jedną z możliwości dalszego rozwoju sieci są sklepy franczyzowe o preferowanej wielkości +/- 400 m2 i otwierane w miejscowościach liczących od 3 do 5 tys. mieszkańców, a niewykluczone również, że nawet w mniejszych – informuje Ewa Micińska. –Tym samym wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów, którzy zyskają dostęp do naszej oferty jak najbliżej swoich domów.

Osoby z branży spożywczej, z którymi rozmawialiśmy o koncepcie Biedronki twierdzą, że portugalska firma poczuła zagrożenie ze strony polskiej sieci sklepów Dino rozwijającej się mocno właśnie na małych rynkach. Franczyza ma być odpowiedzią na ekspansję konkurenta.

Jak podaje centrala Biedronki, przedsiębiorca, który chciałby przystąpić do sieci powinien przede wszystkim dysponować lokalem (własnym lub wynajętym), najlepiej właśnie w miejscowości liczącej 3-5 tys. mieszkańców i posiadać pieniądze na jego adaptację zgodnie ze standardami sieci. Do obowiązków franczyzobiorcy należy również rekrutacja personelu. Średnio w sklepie zatrudnić trzeba 15 osób. Wyposażenie placówki oraz jej zatowarowanie – jak nas informowała Biedronka jeszcze w ubiegłym roku – leży po stronie centrali. Franczyzobiorca oraz jego personel mają też zagwarantowany pakiet szkoleń. W skrócie wygląda to tak: franczyzobiorca ma przynieść Biedronce lokal (być jego właścicielem albo mieć wynajęty), zainwestować w urządzenie sklepu i zająć się sprzedażą jak typowy agent. Będzie dostawał za to pewien procent od obrotu. Ile? To w tej chwili tajemnica chroniona w Biedronce tak samo jak przepis na colę w Coca Coli.

– Przekazujemy licencjobiorcom nasze know-how i na bieżąco wspieramy ich działalność handlową w zakresie marketingu: reklam, akcji lojalnościowych i promocji – dodaje Ewa Micińska.

W modelu franczyzowym będzie rozwijany koncept tradycyjnych lad mięsnych, oferujących świeże produkty.

Tajemnica handlowa?

Wśród udostępnianych przez Biedronkę informacji brakuje tych, które dla kandydatów na licencjobiorców są kluczowe. Czyli, ile pieniędzy trzeba mieć na start biznesu. Tego franczyzodawca nie chce zdradzić.

– Każdy przypadek jest indywidualny, nie możemy zdradzać kwot, ponieważ byłoby to naruszeniem tajemnicy handlowej – twierdzi Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej Jeronimo Martins Polska.

Nie udało nam się również uzyskać informacji, czy i jakie ewentualnie opłaty franczyzobiorcy muszą ponosić na rzecz centrali. To dość zaskakujące podejście, bo co do zasady wszyscy franczyzodawcy podają średnie lub minimalne kwoty inwestycji w swoje biznesy. Większość firm obecnych na rynku franczyzy i w Katalogu Franczyz na portalu Franchising.pl nie ma z tym problemu. Generalnie tajemniczość nie służy franczyzie. Im więcej przejrzystych zasad otwarcie komunikuje licencjodawca, tym większe zaufanie wzbudza wśród kandydatów na franczyzobiorców.

Czego obawia się Biedronka? Pytani przez nas konkurenci marki twierdzą, że projekt być może nie jest do końca skończony, a pierwsi franczyzobiorcy dopiero testują model współpracy. W pewnym sensie potwierdzają to skargi zgłaszających się kandydatów: podobno na ich zgłoszenia firma nie odpowiada albo odsuwa rozmowy w czasie.

Jeśli firma zmieni strategię informacyjną, na pewno od razu poinformujemy o szczegółach inwestycji w sklep Biedronki. Po telefonach do redakcji wiemy, że potencjalni inwestorzy bardzo na to czekają.

 

WIZYTÓWKA MARKI BIEDRONKA

Sieć dyskontów, należąca do Jeronimo Martins.

  • liczba placówek ok. 3 tys.
  • sklepy franczyzowe marka chce otwierać w miejscowościach liczących od 3 do 5 tys. mieszkańców

Ewa Micińska, dyrektor ds. franczyzy sieci Biedronka: / "Franczyza, jako kolejny kierunek rozwoju sieci, to wynik naszych aktualnych analiz biznesowych i odpowiedź na potrzeby rynku."

POPULARNE NA FORUM

Piekarnia - franczyza

mozecie coś więcej powiedziec te na temat oskroby?

4 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2021
Piekarnia - franczyza

kontakt z oskroba to masakra. traktowanie jak za karę

4 wypowiedzi
ostatnia 05.04.2021
Odważna decyzja

Pani Joanna zostanie wygolona przez Żabkę z majątku który posiada oraz takiego , którego nie posiada. A wszystko za sprawą magicznej faktury korekty i weksla in blanco.

1 wypowiedzi
ostatnia 19.03.2021
Praca licencjacka o franczyzie w branży spożywczej

Mogę podpowiedzieć jeżeli chodzi o wady;) ale w wiadomości prywatnej.

2 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2021
Sprawdzony format, elastyczne podejście

wow jaki świetny system (oczywiście dla franczyzodawcy). Biorco jak masz nadmiar gotówki, lubisz pracować 17h/dobę i lubisz spłacać długi ten system jest dla Ciebie:)

1 wypowiedzi
ostatnia 28.02.2021
Piekarnia - franczyza

Witam z chęcią dowiem się czegoś więcej na temat prowadzenia piekarni ( franczyzy ) Putka ; Grzybki

4 wypowiedzi
ostatnia 24.02.2021
Praca licencjacka o franczyzie w branży spożywczej

Witam, Jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej w branży spożywczej, i głównie skupiam się na franczyzach Żabki oraz Carrefour. Czy przedsiębiorcy korzystający z...

2 wypowiedzi
ostatnia 31.01.2021
Husse (sprzedaż karmy) - opinie

Polecam współpracę z firmą HUSSE w Polsce wszystko jest ok wkład na wejście nie wielki. Plusem jest to że jak znajdziesz klienta raz i wypróbuję karmę HUSSE to na 80...

11 wypowiedzi
ostatnia 07.01.2021