Przedsiębiorca, który chce zainwestować w biznes spożywczy, przed wyborem franczyzodawcy powinien sprawdzić, jakie działania marketingowe prowadzi sieć, z którą chce się związać.
Piątek
03.10.2014
Jeśli sklep spożywczy, to tylko w sieci. Prowadzenie biznesu w pojedynkę w tej branży może skończyć się szybkim wywieszeniem białej flagi.
 

W branży spożywczej zawsze dużo się działo, ale w ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Z danych GUS wynika, że w 2013 roku funkcjonowało około 90 tys. sklepów spożywczych, czyli 3 tys. mniej niż rok wcześniej. Największe straty zanotowały małe placówki handlowe, ubyło także warzywniaków i sklepów mięsnych. Na plusie są za to specjalistyczne placówki – sklepy rybne i monopolowe. Zamknięcia sklepów spowodowane są głównie dużą konkurencją. Przegrywają ci, którzy za późno zdali sobie sprawę, że bez przynależności do dużej grupy zakupowej nie będą mogli zaoferować klientom atrakcyjnych cen.

Na licencji dostępne są wszystkie możliwe formaty sklepów spożywczych: osiedlowe, sklepy typu convenience, supermarkety, a od niedawna także dyskonty. Różnice między nimi coraz bardziej się zacierają. Po wytrawne wino lub egzotyczne owoce do sałatki nie musimy wybierać się już do specjalistycznego sklepu. Znajdziemy je np. w Biedronce i Żabce.
– Dyskonty ewoluowały od formy magazynowej z produktami na paletach do rangi przyjaznego i schludnego supermarketu, który powoli staje się osiedlowym sklepem pierwszego kontaktu – twierdzi Helena Rumińska, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Chaty Polskiej.

W skutecznej walce o klienta pomaga obecność na sklepowych półkach produktów marki własnej. Okazuje się, że aż 97 proc. Polaków je kupuje. Pierwszym skojarzeniem związanym z markami własnymi jest ich niska cena – tak odpowiedziało 40 proc. respondentów w ankiecie przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research. Do marek własnych przekonywaliśmy się przez kilka lat, na dobre znalazły się w naszych koszykach sklepowych, gdy okazało się, że nie odbiegają one jakością od markowych produktów.

Przedsiębiorca, który chce zainwestować w biznes spożywczy, przed wyborem franczyzodawcy powinien sprawdzić, jakie działania marketingowe prowadzi sieć, z którą chce się związać. W końcu, gdzie łatwiej, jeśli nie w sieci liczącej kilkaset, a nawet kilka tysięcy sklepów, zorganizować atrakcyjny program lojalnościowy i kampanię reklamową. W uzyskiwaniu wyższych obrotów w sklepach pomaga także gazetka wydawana w okresie trwania konkretnej promocji. Żabka, wzorując się na zachodnich trendach, wprowadziła niedawno tzw. wielosztuki, które pozwalają w niższej cenie kupić większą liczbę produktów. Centrale firm inwestują także w mobilne aplikacje przypominające użytkownikom o aktualnych promocjach i akcjach marketingowych.

Przed zainwestowaniem w sklep spożywczy warto sprawdzić nie tylko obecność konkurencji w okolicy, ale także perspektywy pojawienia się jej w ciągu najbliższych miesięcy i lat. Nowo wybudowane osiedle wydaje się atrakcyjną lokalizacją na sklep, ale pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi osobami posiadającymi tę wiedzę. Na jednym z nowych warszawskich osiedli w krótkim czasie powstała piekarnia, sklep z garmażerką, monopolowy z zagranicznymi markami piw, Żabka, Freshmarket, Biedronka i Lidl, a wszystko to w odległości ok. 500 m. Mieszkańcy są wniebowzięci, ale właściciele sklepów nie. W końcu planując otwarcie, chyba żaden z nich nie spodziewał się takiego zagęszczenia konkurencji w jednym miejscu. Życie, a właściwie obroty, zweryfikują, który sklep przetrwa.

Daniel Wilk


Magdalena Krocz
/4/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.09.2023
Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

6 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Nowe warunki współpracy dla franczyzobiorców

Widzę ,że przestępczość zorganizowana od nowego roku w natarciu na Franchising.pl:)

1 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2022
Franczyza, która daje niezależność

No no i tutaj polecę jutrzejszy program Anity Gargas. Redakcjo opamiętajcie się i przestańcie promować reklama i tekstami natywnymi przestępczość zorganizowana....

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Poznaj franczyzę Intermarché

Wow Szanowna Redakcja zdaję się kontynuować wspieranie przestępczości zorganizowanej. Polecam jutrzejszy program Anity Gargas. Jakie będzie stanowisko POF? Mydlenie oczu...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Empik - jakieś doświadczenia?

Czy ktoś ma aktualną wiedzę w temacie prowadzenia salonu partnerskiego Empiku ?

14 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2021