Sklepy spożywcze 2014

W branży spożywczej zawsze dużo się działo, ale w ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Z danych GUS wynika, że w 2013 roku funkcjonowało około 90 tys. sklepów spożywczych, czyli 3 tys. mniej niż rok wcześniej. Największe straty zanotowały małe placówki handlowe, ubyło także warzywniaków i sklepów mięsnych. Na plusie są za to specjalistyczne placówki – sklepy rybne i monopolowe. Zamknięcia sklepów spowodowane są głównie dużą konkurencją. Przegrywają ci, którzy za późno zdali sobie sprawę, że bez przynależności do dużej grupy zakupowej nie będą mogli zaoferować klientom atrakcyjnych cen.
Na licencji dostępne są wszystkie możliwe formaty sklepów spożywczych: osiedlowe, sklepy typu convenience, supermarkety, a od niedawna także dyskonty. Różnice między nimi coraz bardziej się zacierają. Po wytrawne wino lub egzotyczne owoce do sałatki nie musimy wybierać się już do specjalistycznego sklepu. Znajdziemy je np. w Biedronce i Żabce.
– Dyskonty ewoluowały od formy magazynowej z produktami na paletach do rangi przyjaznego i schludnego supermarketu, który powoli staje się osiedlowym sklepem pierwszego kontaktu – twierdzi Helena Rumińska, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Chaty Polskiej.
W skutecznej walce o klienta pomaga obecność na sklepowych półkach produktów marki własnej. Okazuje się, że aż 97 proc. Polaków je kupuje. Pierwszym skojarzeniem związanym z markami własnymi jest ich niska cena – tak odpowiedziało 40 proc. respondentów w ankiecie przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research. Do marek własnych przekonywaliśmy się przez kilka lat, na dobre znalazły się w naszych koszykach sklepowych, gdy okazało się, że nie odbiegają one jakością od markowych produktów.
Przedsiębiorca, który chce zainwestować w biznes spożywczy, przed wyborem franczyzodawcy powinien sprawdzić, jakie działania marketingowe prowadzi sieć, z którą chce się związać. W końcu, gdzie łatwiej, jeśli nie w sieci liczącej kilkaset, a nawet kilka tysięcy sklepów, zorganizować atrakcyjny program lojalnościowy i kampanię reklamową. W uzyskiwaniu wyższych obrotów w sklepach pomaga także gazetka wydawana w okresie trwania konkretnej promocji. Żabka, wzorując się na zachodnich trendach, wprowadziła niedawno tzw. wielosztuki, które pozwalają w niższej cenie kupić większą liczbę produktów. Centrale firm inwestują także w mobilne aplikacje przypominające użytkownikom o aktualnych promocjach i akcjach marketingowych.
Przed zainwestowaniem w sklep spożywczy warto sprawdzić nie tylko obecność konkurencji w okolicy, ale także perspektywy pojawienia się jej w ciągu najbliższych miesięcy i lat. Nowo wybudowane osiedle wydaje się atrakcyjną lokalizacją na sklep, ale pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi osobami posiadającymi tę wiedzę. Na jednym z nowych warszawskich osiedli w krótkim czasie powstała piekarnia, sklep z garmażerką, monopolowy z zagranicznymi markami piw, Żabka, Freshmarket, Biedronka i Lidl, a wszystko to w odległości ok. 500 m. Mieszkańcy są wniebowzięci, ale właściciele sklepów nie. W końcu planując otwarcie, chyba żaden z nich nie spodziewał się takiego zagęszczenia konkurencji w jednym miejscu. Życie, a właściwie obroty, zweryfikują, który sklep przetrwa.
Daniel Wilk

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Sieć oferuje już cztery modele współpracy. Najnowszy z nich stawia na mniejsze lokale, niższe koszty inwestycji oraz minimalistyczny wystrój.
Żabka nie zwalnia i już ma 10 tys. franczyzobiorców. Okrągłą liczbę zamyka franczyzobiorczyni z Gliwic.
Bogusława i Paweł Bigos z marką Intermarché są związani od 15 lat. W ostatnim konkursie Top Franczyzobiorca zostali zwycięzcami w kategorii „Najszybszy wzrost w sieci”.
– Zaczynaliśmy od kilku małych sklepów w okolicach Tarnogrodu – mówią Jan i Patryk Łebko, ojciec i syn, którzy wspólnie prowadzą rodzinny biznes w modelu Powered by Kramp.
Powołano nową Radę Franczyzobiorców Żabki na kolejną kadencję. Rada wyłaniana jest co dwa lata i pełni kluczową rolę we współpracy przedsiębiorców z centralą.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Rafał Jaźwiński od trzech lat prowadzi placówkę franczyzową pod marką Northgate Logistics. Specyfika biznesu pozwala obsługiwać klientów na całym świecie.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Xtreme Fitness Gyms otwiera kolejne kluby, ale to nie liczby przyciągają uwagę. Co sprawia, że franczyzobiorcy zostają na dłużej i rozwijają się razem z siecią?
Robert Podleś, właściciel firmy Cobi, zaczynał prowadzić biznes w trudnej komunistycznej rzeczywistości. Dzisiaj jego firma sprzedaje swoje produkty do ponad 40 krajów świata. Ale gdyby nie mama, kto wie jak potoczyłyby się jego losy...
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów