Sklep, który wyzwala adrenalinę

Paulina Górska, franczyzobiorczyni eSmoking World
Ani Paulina Górska, ani jej mąż nigdy nie pracowali na etacie. Pierwszą firmę otworzyli wkrótce po skończeniu 18 lat. Zaczynali od sklepu z telefonami (prowadzą go do dziś), ale kiedy na rynku pojawiły się elektroniczne papierosy, postanowili wejść w nową branżę. W 2011 roku uruchomili pierwszy punkt z e-papierosami.
– Biznes szedł nieźle, choć sprzedawaliśmy produkty innych marek niż obecnie – wspomina Paulina Górska. – Kiedyś przeglądaliśmy oferty e-papierosów w internecie i trafiliśmy na produkty marek należących do eSmoking World. Nie znaliśmy tej firmy, ale oferta wyglądała bardzo profesjonalnie, znacznie lepiej od tego, co oferował rynek. Postanowiliśmy nawiązać współpracę.
Sklep za sklepem
Pierwszy sklep z produktami eSmoking World należący do Pauliny Górskiej i jej męża ruszył w czerwcu 2013 roku we Włoszczowie. Nie była to jeszcze franczyza, bo tę formę współpracy firma wprowadziła półtora roku później. Właściciele chwalą sobie tę współpracę od samego początku.
– To była dobra decyzja, spodobało nam się – ocenia Paulina Górska. – Od razu poczuliśmy różnicę – firma jest prężna, szybko reaguje na nasze potrzeby, załatwia reklamacje, realizuje zamówienia, nie każe długo czekać na pomoc etc. Czuć, że po drugiej stronie jest sztab dobrze zorganizowanych profesjonalistów. Dlatego postanowiliśmy rozwijać się razem z CHIC Group.
W październiku 2013 roku uruchomili wyspę w pińczowskim Tesco, w listopadzie kolejną w jednym z marketów w Wolbromiu. Rok później ruszyła ich placówka w Jędrzejowie, a miesiąc temu w Staszowie. Paulina Górska mówi, że obecnie negocjują warunku najmu w dwóch lokalizacjach.
– Najbardziej lubimy ten czas, kiedy coś się dzieje w naszym biznesie – mówi franczyzobiorczyni. – Szukamy lokalizacji, negocjujemy warunki, wprowadzamy zmiany w ofercie, gdy czujemy, że idziemy do przodu. Kiedy opadają emocje, a sklep wchodzi na obroty, zaczynamy tęsknić za biznesową adrenaliną. Zaczyna nas nosić – dodaje.
Dobry czas dla franczyzy
Zapytana o rynek e-papierosów w Polsce, Paulina Górska mówi, że rynek się zmienia po wejściu w życie znowelizowanej ustawy tytoniowej, która objęła również elektroniczne papierosy. Jedną z najważniejszych zmian jest zakaz sprzedaży internetowej oraz sprzedaży na odległość. Z punktu widzenia franczyzobiorczyni eSmoking World, ważny jest również obowiązek notyfikowania produktów wprowadzanych na rynek, bo dzięki niemu z obrotu znikną substancje nieznanego pochodzenia.
– Handel z internetu powoli przenosi się do realu, a korzystają na tym stacjonarne punkty, zwłaszcza zrzeszone w sieciach, między innymi my – wyjaśnia Paulina Górska. – Dlatego myślimy o kolejnych sklepach – dwóch, może czterech. Rozglądamy się po lokalnych rynkach i szukamy lokalizacji.
Punkty eSmoking World otwierane są głównie w miastach liczących 10-60 tys. mieszkańców. Firma wyselekcjonowała ok. 60 miast z dużym potencjałem sprzedażowym. Optymalna powierzchnia lokalu to 25-40 m2.
W sumie w swoich sklepach Górscy zatrudniają kilka osób. Ich praca polega na nadzorowaniu pracy punktów, dbaniu o zatowarowanie, motywowaniu i szkoleniu pracowników.
– Biznes jest tak skonstruowany, że po rozkręceniu i z dobrym pracownikiem nie jest zbyt absorbujący dla właściciela, dzięki czemu może on prowadzić kilka placówek bez szkody dla ich rentowności – mówi Paulina Górska.
Koszt uruchomienia sklepu eSmoking World oscyluje wokół 30 tys. zł netto. W kwocie tej zawiera się pierwsze zatowarowanie punktu oraz zakup laptopa i kasy fiskalnej. eSmoking World należy do nielicznych franczyzodawców, którzy nie pobierają opłaty franczyzowej ani marketingowej. Dopłaca nawet franczyzobiorcy do lokalnych działań marketingowych i zapewnia program lojalnościowy dla klientów. Centrala firmy szacuje, że punkt franczyzowy eSmoking World prowadzony zgodnie ze standardami sieci zwraca się średnio po 4-6 miesiącach.

ZOBACZ W KATALOGU




















PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Zaczynaliśmy od kilku małych sklepów w okolicach Tarnogrodu – mówią Jan i Patryk Łebko, ojciec i syn, którzy wspólnie prowadzą rodzinny biznes w modelu Powered by Kramp.
– Mali gracze bez wsparcia znikają z rynku – mówi Wojciech Sypień, dyrektor franczyzy Carrefour Polska.
Powołano nową Radę Franczyzobiorców Żabki na kolejną kadencję. Rada wyłaniana jest co dwa lata i pełni kluczową rolę we współpracy przedsiębiorców z centralą.
Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
Grupa Żabka chwali się wynikami za 2024 rok. Zysk netto wzrósł o 66 proc., a sprzedaż do klienta końcowego o blisko 20 proc. Przybyło też ponad 1,1 tys. sklepów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów