Bez franczyzy ani rusz
Katarzyna Kaźmierczak przez lata pracowała na stanowiskach dyrektorskich w dużych firmach. Praca z czasem stawała się jednak coraz bardziej wypalająca i stresująca, co ostatecznie skłoniło poznaniankę do podjęcia decyzji o przejściu na swoje. Jej wybór padł na branżę handlową i franczyzę Chaty Polskiej. Pod tym szyldem w 2004 roku otworzyła swój pierwszy sklep w stolicy Wielkopolski.
– Zdecydowałam się na Chatę Polską, ponieważ warunki współpracy wydawały mi się korzystne. I tak zresztą uważam do dziś. Cenię sobie przede wszystkim swobodę działalności, którą zapewnia mi franczyzodawca. Przejawia się ona głównie w tym, że jako franczyzobiorcy nie jesteśmy w 100 proc. zobowiązani do zakupu towaru w jednym źródle. Jeśli na rynku znajdziemy dostawców oferujących niższe ceny, to możemy nawiązać z nimi współpracę. Chata Polska wymaga pozyskiwania minimum 50 proc. zatowarowania w swoich hurtowniach. Natomiast w przypadku moich sklepów ten wskaźnik jest znacznie wyższy, bo trudno znaleźć lepsze warunki zakupowe niż te oferowane przez franczyzodawcę – tłumaczy Katarzyna Kaźmierczak.
Jej pierwszy sklep powstał przy ul. Warszawskiej, w lokalu o powierzchni sprzedażowej 156 m2. Dziś Katarzyna Kaźmierczak zarządza dwiema placówkami. W 2009 roku uruchomiła punkt o powierzchni 230 m2 na osiedlu Kopernika. Zainwestowała ok. 350 tys. zł, bo lokal wymagał licznych dostosowań. Inwestycja zwróciła się po kilku latach.
Oba sklepy Katarzyny Kaźmierczak mieszczą się w Poznaniu, toteż jest codziennie obecna w każdym z nich. W punktach pracują oczywiście menedżerowie, ale właścicielka wychodzi z założenia, że „pańskie oko konia tuczy”.
– Czasami kierownicy potrzebują wsparcia. W naszych sklepach jest 10 tys. indeksów asortymentowych, czasami niektóre produkty trzeba lepiej wyeksponować, czasem udzielić pomocy szeregowym pracownikom. To wszystko rzeczy, którymi też powinien zajmować się przedsiębiorca, żeby nie stracić kontaktu ze swoją firmą – tłumaczy.
Współpraca z franczyzodawcą i jej własne umiejętności zarządcze pozwalają jej skutecznie stawiać czoła konkurencji ze strony dyskontów i innych sklepów wielkopowierzchniowych. Przyznaje jednak, że do kolejnych otwarć jej się nie śpieszy.
– Rynek jest bardzo konkurencyjny. Mogę długo wymieniać, ile konkurencyjnych sklepów działa w sąsiedztwie moich. Samodzielny debiut w branży handlowej, bez wsparcia ze strony franczyzodawcy, jest nie tylko mniej opłacalny, ale praktycznie niemożliwy. Franczyzodawca dzieli się nie tylko rozpoznawalną marką i swoją wiedzą na temat prowadzenia biznesu. Zapewnia też dostęp do upustów i warunków handlowych, na które pojedynczy przedsiębiorca musiałby pracować latami – przyznaje franczyzobiorczyni.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów