Dodatkowe obowiązki / RODO na agencjach ubezpieczeniowych wymusiło dodatkowe obowiązki administracyjne. A co za tym idzie obsługa klienta się wydłużyła.
Poniedziałek
20.05.2019
Franczyzodawca Mentor Ubezpieczenia zapewnia, że mimo postępującej cyfryzacji klientów w placówkach sieci nie brakuje. Z czego to wynika?
 

Zmieniające się trendy i upodobania klientów wymusiły sporo zmian w branży ubezpieczeń. Coraz rzadziej chodzimy do oddziałów placówek doradczych, bo większość operacji jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie za pomocą aplikacji mobilnych i dzięki bankowości internetowej. Jak do cyfryzacji podchodzi franczyzodawca Mentor Ubezpieczenia? –  Nie obawiamy się takiej zmiany. Z naszych obserwacji wynika, że klienci sami zawierają ubezpieczenia tylko w ramach prostych produktów. W przeważającej większości jest to OC posiadaczy pojazdów. W ubezpieczeniach AC, domów, mieszkań a zwłaszcza firm klient preferuje kontakt z agentem, który doradzi mu odpowiedni zakres ubezpieczenia. Ubezpieczyciele mają zróżnicowany profil klienta, którego chcą mieć w swoim portfelu. Poza tym, klienci często nie wiedzą jak porównać oferty poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych, nie wspominając o analizie ich ogólnych warunków ubezpieczeń – tłumaczy Maciej Maćkowiak, koordynator Sieci Zewnętrznej Mentor Ubezpieczenia.

Karol Kozłowski, franczyzobiorca z Nowego Dworu Gdańskiego również uspokaja. – Mentor Ubezpieczenia stawia przede wszystkim na dobrze wyszkolonych pracowników, którzy w profesjonalny sposób doradzą w zakresie ubezpieczeń. A klienci wciąż potrzebują zaufanego doradcy. Mentor, jako mulitagencja ubezpieczeniowa stawia przede wszystkim na rozwój. Skupia się na jakości, a nie ilości. Dziś głównym błędem dużych firm jest otwieranie placówek jako punktów na mapie i pozostawianie ich samych sobie – mówi Karol Kozłowski.

Jak i gdzie? 

Franczyzodawca poszukuje franczyzobiorców w całej Polsce. – Jeżeli chodzi o wielkość miasta to analizujemy każdorazowo propozycję naszego partnera, potencjał wskazanej miejscowości, następnie podejmujemy decyzję. Nie narzucamy sztywnych ram w tej kwestii – dodaje Maćkowiak. Franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej ani marketingowej. Partner ponosi opłatę bieżącą w wysokości 50 zł miesięcznie, które uiszcza dopiero po 12 miesiącach współpracy. 


Pomagamy w wybraniu lokalu. Wskazujemy wady i zalety zaproponowanego przez niego miejsca. Na przygotowanie biura będzie potrzebne od 7 tys. do 10 tys zł. w zależności od wielkości lokalu. Mówimy tu o wyposażeniu w meble, sprzęt komputerowy, malowanie oraz oznakowanie. Partner musi również posiadać zaplecze finansowe na pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania. Mniej więcej po takim okresie będzie generował pierwsze zyski – mówi Maćkowiak.

Z branżą ubezpieczeniową jestem związany od 2013 roku, natomiast z firmą Mentor Ubezpieczenia od 2017 roku. Do współpracy z Mentorem przekonała mnie bardzo dobra opinia na temat firmy. Miałem już lokal, po mojej stronie leżało dostosowanie biura do wymaganych standardów. Od samego początku mogłem liczyć na dużą pomoc merytoryczną również w zakresie akcji marketingowych. Najbardziej cenię sobie swobodę w działaniu. Mentor Ubezpieczenia nie narzuca swoich ideologii sprzedażowych, co jest ogromnym plusem. Swoją pracę mogę dopasować do potrzeb lokalnych klientów – mówi Karol Kozłowski.

Franczyzodawca w ramach pakietu franczyzowego oferuje szkolenia przygotowujące do pracy z tematyki ubezpieczeniowej (wiedza produktowa, praktyczna obsługa systemów towarzystw ubezpieczeniowych, obsługa posprzedażowa klienta) oraz RODO i IDD.
 – Wpieramy finansowo naszych partnerów w pierwszym roku działalności. Formę tego wsparcia ustalamy z franczyzobiorcą indywidualnie – zapewnia Maćkowiak.

Franczyzobiorca zwraca uwagę, że Mentor zapewnia wyłączność na lokalnym rynku. – Mieszkam w mieście liczącym ok. 10 tys. mieszkańców, ale cały powiat ma ok 40 tys mieszkańców. Konkurencyjność jest dość spora. W okolicy jest dodatkowo ok. 6 multiagencji plus indywidualni agenci. Umowa jest tak skonstruowana, że mam wyłączność na rynku nowodworskim – dodaje Karol Kozłowski.

Sieć liczy obecnie 20 placówek franczyzowych.


Coraz liczniejsi / Sieć Mentor Ubezpieczenia liczy 20 placówek franczyzowych.