Monika Włodarczyk, franczyzobiorczyni Delikatesów Mięsnych Grot / "Na początku musiałam poświęcić sporo czasu, żeby sklep zaczął przynosić mi realne zyski".
Poniedziałek
24.01.2022
Monika Włodarczyk i Maciej Sikora, franczyzobiorcy Delikatesów Mięsnych Grot, mają długą historię współpracy z tą marką. Jak sobie radzą?
 

Marka Delikatesy Mięsne Grot oferuje dwa modele współpracy. Pierwszy przewiduje, że kandydat ma lokal i inwestuje we wszystkie prace remontowo-budowlane zgodnie z projektem zaakceptowanym przez franczyzodawcę. Po stronie dawcy licencji jest reklama zewnętrzna i wyklejenie witryn. Natomiast franczyzobiorca musi zapewnić urządzenia chłodnicze i wyposażenie sklepu.

Drugi model przewiduje, że franczyzobiorca dostaje w pełni wyposażony i funkcjonujący sklep firmowy, który zmienia status na franczyzowy. Koszty sprowadzają się do zakupu kas i systemu informatycznego. Potrzebne są też pieniądze na zatowarowanie placówki. W tym wypadku to franczyzodawca wskazuje konkretne placówki.

Niepewna przyszłość

Monika Włodarczyk, która lokal pod marką Delikatesy Mięsne Grot w Łodzi prowadzi od sześciu lat, zdecydowała się na ten drugi model. Wcześniej w sklepie, którym dzisiaj zarządza, pracowała przez pięć lat.

– Znałam dobrze punkt, jego okolice i klientów. Dlatego zdecydowałam się podjąć ryzyko i poprowadzić go samodzielnie – opowiada Monika Włodarczyk.

Swojej decyzji nie żałuje, choć pierwsze dwa lata działalności były dla niej trudne. Musiała poświęcić dużo czasu i wysiłku, żeby sklep zaczął przynosić realne zyski.

– W przypadku takiego sklepu potrzeba czasu, żeby wyrobić sobie dobrą opinię wśród klientów. Wtedy ci, którzy pojawią się u nas raz, zaczną wracać – opowiada Monika Włodarczyk.

Włodarczyk nie zajmuje się wyłącznie sprawami administracyjnymi, ale sama do dzisiaj siada za ladą i obsługuje klientów. Oprócz tego zatrudnia trzy osoby.

– Mam wsparcie franczyzodawcy, który dostarcza wszystkie materiały na czas. Dużym ułatwieniem jest to, że mój sklep jest tak powiązany z siecią, jak inne sklepy firmowe tej marki. Obowiązują więc nas na przykład wszystkie promocje – mówi Monika Włodarczyk.

Nie ma też żadnej presji ze strony franczyzodawcy na sprzedaż i wyniki.

– Nie funkcjonują kary za brak sprzedaży czy nie wyrobienie jej na jakimś poziomie – mówi Monika Włodarczyk.

W minionym roku wynik sklepu był na plusie.

– Mam nadzieję, że pomimo wejścia nowych przepisów podatkowych uda mi się utrzymać dobrą passę – mówi Monika Włodarczyk.

Jakość na pierwszym miejscu

Z kolei Maciej Sikora, który współpracuje z marką Delikatesy Mięsne Grot już od dwudziestu lat, sam wynajął odpowiedni lokal i wyposażył go od zera.

– Postawiłem na tę markę, ponieważ od samego początku ważna była dla niej dobra jakość produktów. W czasach, kiedy zaczynałem prowadzić sklep, Delikatesy Mięsne Grot praktycznie nie miały konkurencji – opowiada Maciej Sikora.

Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Dzisiaj konkurencja jest spora, a rynek mocno zmieniły także dyskonty. Do tego wymagania klientów rosną. Ponadto problemem jest wzrost kosztów działalności, za którym nie nadążają obroty.

– Pomimo tego marka Grot wciąż ma dużą przewagę wśród konkurentów – priorytetem nie jest cena, tylko jakość wyrobów – zapewnia Maciej Sikora.

Chwali on sobie model współpracy, w którym nie ma żadnych opłat franczyzowych.

– Musimy jedynie spełniać określone standardy marki i w 100 proc. zaopatrywać się w produkty u franczyzodawcy. Nie wyklucza to oczywiście nabywania w innych miejscach produktów, których Grot nie oferuje – mówi Maciej Sikora.

Dzięki franczyzie może on także liczyć na duże wsparcie.

– Nasz koordynator zapewnia szeroką pomoc, w związku ze sprawami kadrowymi, czy też związanymi choćby z recyklingiem. Mamy zapewnione szkolenia, opiekę marketingową i prawną – mówi Maciej Sikora.

Najważniejsze jest jednak jego zdaniem działanie pod szyldem Delikatesy Mięsne Grot.

– Klienci znają tę markę i chętnie kupują jej produkty – mówi Maciej Sikora.

Koszt przystąpienia do sieci zależy m.in. od metrażu lokalu, jego stanu przed remontem, liczby stanowisk kasowych, a także ilości i wielkości urządzeń chłodniczych.

Na zwrot z inwestycji i wymierne korzyści finansowe można liczyć po niespełna roku od uruchomienia biznesu.

 

WIZYTÓWKA DELIKATESÓW MIĘSNYCH GROT

Sieć sklepów mięsnych.

  • liczba sklepów: 44 własne i 30 franczyzowych
  • kwota inwestycji: ustalana indywidualnie
  • okres zwrotu z inwestycji: niespełna rok

Maciej Sikora, franczyzobiorca sieci Delikatesy Mięsne Grot / "Postawiłem na Delikatesy Mięsne Grot, ponieważ od samego początku ważna była dla tej firmy dobra jakość produktów".
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

6 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Nowe warunki współpracy dla franczyzobiorców

Widzę ,że przestępczość zorganizowana od nowego roku w natarciu na Franchising.pl:)

1 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2022
Franczyza, która daje niezależność

No no i tutaj polecę jutrzejszy program Anity Gargas. Redakcjo opamiętajcie się i przestańcie promować reklama i tekstami natywnymi przestępczość zorganizowana....

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Poznaj franczyzę Intermarché

Wow Szanowna Redakcja zdaję się kontynuować wspieranie przestępczości zorganizowanej. Polecam jutrzejszy program Anity Gargas. Jakie będzie stanowisko POF? Mydlenie oczu...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Empik - jakieś doświadczenia?

Czy ktoś ma aktualną wiedzę w temacie prowadzenia salonu partnerskiego Empiku ?

14 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2021
Odważna decyzja

Zamierzam od nowego roku rozpocząć działalność gospodarczą i w związku z tym poszukuje producenta zdrowiej żywności... Jeśli to możliwe, proszę o informację tu lub...

2 wypowiedzi
ostatnia 01.12.2021