Sklep mięsny we franczyzie
Marka Delikatesy Mięsne Grot oferuje dwa modele współpracy. Pierwszy przewiduje, że kandydat ma lokal i inwestuje we wszystkie prace remontowo-budowlane zgodnie z projektem zaakceptowanym przez franczyzodawcę. Po stronie dawcy licencji jest reklama zewnętrzna i wyklejenie witryn. Natomiast franczyzobiorca musi zapewnić urządzenia chłodnicze i wyposażenie sklepu.
Drugi model przewiduje, że franczyzobiorca dostaje w pełni wyposażony i funkcjonujący sklep firmowy, który zmienia status na franczyzowy. Koszty sprowadzają się do zakupu kas i systemu informatycznego. Potrzebne są też pieniądze na zatowarowanie placówki. W tym wypadku to franczyzodawca wskazuje konkretne placówki.
Niepewna przyszłość
Monika Włodarczyk, która lokal pod marką Delikatesy Mięsne Grot w Łodzi prowadzi od sześciu lat, zdecydowała się na ten drugi model. Wcześniej w sklepie, którym dzisiaj zarządza, pracowała przez pięć lat.
– Znałam dobrze punkt, jego okolice i klientów. Dlatego zdecydowałam się podjąć ryzyko i poprowadzić go samodzielnie – opowiada Monika Włodarczyk.
Swojej decyzji nie żałuje, choć pierwsze dwa lata działalności były dla niej trudne. Musiała poświęcić dużo czasu i wysiłku, żeby sklep zaczął przynosić realne zyski.
– W przypadku takiego sklepu potrzeba czasu, żeby wyrobić sobie dobrą opinię wśród klientów. Wtedy ci, którzy pojawią się u nas raz, zaczną wracać – opowiada Monika Włodarczyk.
Włodarczyk nie zajmuje się wyłącznie sprawami administracyjnymi, ale sama do dzisiaj siada za ladą i obsługuje klientów. Oprócz tego zatrudnia trzy osoby.
– Mam wsparcie franczyzodawcy, który dostarcza wszystkie materiały na czas. Dużym ułatwieniem jest to, że mój sklep jest tak powiązany z siecią, jak inne sklepy firmowe tej marki. Obowiązują więc nas na przykład wszystkie promocje – mówi Monika Włodarczyk.
Nie ma też żadnej presji ze strony franczyzodawcy na sprzedaż i wyniki.
– Nie funkcjonują kary za brak sprzedaży czy nie wyrobienie jej na jakimś poziomie – mówi Monika Włodarczyk.
W minionym roku wynik sklepu był na plusie.
– Mam nadzieję, że pomimo wejścia nowych przepisów podatkowych uda mi się utrzymać dobrą passę – mówi Monika Włodarczyk.
Jakość na pierwszym miejscu
Z kolei Maciej Sikora, który współpracuje z marką Delikatesy Mięsne Grot już od dwudziestu lat, sam wynajął odpowiedni lokal i wyposażył go od zera.
– Postawiłem na tę markę, ponieważ od samego początku ważna była dla niej dobra jakość produktów. W czasach, kiedy zaczynałem prowadzić sklep, Delikatesy Mięsne Grot praktycznie nie miały konkurencji – opowiada Maciej Sikora.
Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Dzisiaj konkurencja jest spora, a rynek mocno zmieniły także dyskonty. Do tego wymagania klientów rosną. Ponadto problemem jest wzrost kosztów działalności, za którym nie nadążają obroty.
– Pomimo tego marka Grot wciąż ma dużą przewagę wśród konkurentów – priorytetem nie jest cena, tylko jakość wyrobów – zapewnia Maciej Sikora.
Chwali on sobie model współpracy, w którym nie ma żadnych opłat franczyzowych.
– Musimy jedynie spełniać określone standardy marki i w 100 proc. zaopatrywać się w produkty u franczyzodawcy. Nie wyklucza to oczywiście nabywania w innych miejscach produktów, których Grot nie oferuje – mówi Maciej Sikora.
Dzięki franczyzie może on także liczyć na duże wsparcie.
– Nasz koordynator zapewnia szeroką pomoc, w związku ze sprawami kadrowymi, czy też związanymi choćby z recyklingiem. Mamy zapewnione szkolenia, opiekę marketingową i prawną – mówi Maciej Sikora.
Najważniejsze jest jednak jego zdaniem działanie pod szyldem Delikatesy Mięsne Grot.
– Klienci znają tę markę i chętnie kupują jej produkty – mówi Maciej Sikora.
Koszt przystąpienia do sieci zależy m.in. od metrażu lokalu, jego stanu przed remontem, liczby stanowisk kasowych, a także ilości i wielkości urządzeń chłodniczych.
Na zwrot z inwestycji i wymierne korzyści finansowe można liczyć po niespełna roku od uruchomienia biznesu.
WIZYTÓWKA DELIKATESÓW MIĘSNYCH GROT
Sieć sklepów mięsnych.
- liczba sklepów: 44 własne i 30 franczyzowych
- kwota inwestycji: ustalana indywidualnie
- okres zwrotu z inwestycji: niespełna rok
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów