Jak zarobić na kryptowalutach

Szeroka oferta / W ofercie Unicoin.fi Punkty Wymiany Walut Wirtualnych jest w sumie ponad 20 różnych walut wirtualnych.
Środa
03.08.2022
Punkty Wymiany Walut Wirtualnych – co to za biznes i jak na nim zarabiać?
 

Czym są kryptowaluty? Inaczej nazywane walutami wirtualnymi czy cyfrowymi pieniędzmi nie mają formy fizycznej, jak banknoty czy monety, ale posiadają określoną wartość. Można nimi zapłacić za towar lub usługę – oczywiście pod warunkiem, że sprzedawca akceptuje taka transakcję. Większość osób jednak taktuje je jako instrumenty finansowe, kupowane i sprzedawane na giełdach kryptowalut.

Franczyzodawca Punktów Wymiany Walut Wirtualnych wcześniej był operatorem bitomatów, czyli bankomatów do bitcoinów.

– Sprowadzaliśmy je z różnych krajów. Jedna okazało się, że to bardzo awaryjne maszyny, które też często się mylą - mówi Robert Warszewski, franczyzodawca konceptu Unicoin.fi Punkty Wymiany Walut Wirtualnych. – Postanowiliśmy więc wymyślić inne rozwiązanie. Zaprojektowaliśmy system unicoin.fi.

Transakcja z terminala

System Unicoin.fi opiera się o terminale z wgraną specjalną aplikacją.

– To terminale podobne do tych, używanych do doładowań telefonów – wyjaśnia Robert Warszewski. – Nie generują żadnych dodatkowych kosztów.

Terminal służy do obsługi operacji kupna i sprzedaży kryptowalut. Franczyzobiorca zarabia na prowizji od każdej operacji, która jest automatycznie wliczana w koszty transakcji.

– Każdy indywidualnie może ustalić wysokość prowizji, ale my rekomendujemy, aby było to 4 proc. – mówi Robert Warszewski. – Z tego my jako dostawca oprogramowania pobieramy 2 proc., a reszta zostaje dla franczyzobiorcy.

Jak mówi franczyzodawca, są lokalizacje w których opłaca się prowadzenie punktu dedykowanego wyłącznie wymianie kryptowalut. Zwłaszcza w największych miastach, gdzie jest duży traffic ludzi, duży przepływ turystów, bo wielu obcokrajowców poszukuje takich usług.

– Jednak bardziej polecam wymianę walut internetowych jako dodatek do już prowadzonego biznesu – podkreśla Robert Warszewski. – To może być sklep, punkt GSM, każde miejsce, w którym można postawić terminal i gdzie jest osoba obsługująca klientów.

Bez doświadczenia ale niekarany

Franczyzodawca zapewnia, że obsługa terminala jest prosta i intuicyjna, więc każdy sobie z tym poradzi. Niepotrzebne jest więc doświadczenie w handlu walutą.

– Po prostu wpisujemy transakcję kupna lub sprzedaży na określona kwotę, a terminal drukuje odpowiedni ticket. Transakcja automatycznie trafia do realizacji do centrali, która finalizuje kupno lub sprzedaż kryptowaluty. A w punkcie franczyzobiorca wypłaca lub pobiera gotówkę od klienta – wyjaśnia Robert Warszewski.

Franczyzobiorców obowiązuje jednak wymóg niekaralności. Muszą też wpisać się do rejestru podmiotów wymiany walut wirtualnych. Taki wpis kosztuje ok. 600 zł. W koszty inwestycji wchodzi jeszcze terminal, który kosztuje 250 euro, natomiast franczyzobiorca nie musi go kupować. Może korzystać z terminala w zamian za wpłacenie kaucji w wysokości 1,2 tys. zł. Wymagany jest też depozyt tzw. płynnościowy, w wysokości min. 1 tys. euro.

– Depozyt musi mieć wysokość min. jednej średniej transakcji, która wynosi właśnie 1 tys. euro. Pieniądze są zdeponowane na koncie i w sytuacji, gdy klient zleca zakup waluty, realizujemy zlecenie właśnie z tego konta. A franczyzobiorca otrzyma od klienta zapłatę w gotówce – tłumaczy Robert Warszewski. – Zalecamy, aby depozyt był jednak większy, ponieważ może być konieczność zrealizowania dziennie więcej niż jednej takiej transakcji.

Korzystają na wahaniach

Choć kryptowaluty ostatnio notowały spadki, franczyzodawca zapewnia, że ich popularność nie spada.

– Polska pod tym względem wyróżnia się na tle Europy. Mamy np. 200 bitomatów, a większe Niemcy tylko ok. 30 – mówi Robert Warszewski. – Poza tym w naszym biznesie nie musimy martwić się wartością walut, bo zarabiamy na prowizji od transakcji. Więc czy ktoś za 1 tys. euro – a takie transakcje są najpopularniejsze – kupi mniej czy więcej np. bitcoinów, to nie ma dla nas znaczenia. Zauważyłem też, że przy dużych wahaniach cen, wzrostach lub spadkach, zwiększa się liczba transakcji, co dla nas jest korzystne.

W ofercie Unicoin.fi Punkty Wymiany Walut Wirtualnych jest w sumie ponad 20 różnych walut wirtualnych. Na podstawie doświadczenia z bitomatami franczyzodawca szacuje, że minimalny obrót miesięczny, jakiego można się spodziewać to 50 tys. zł.

 

WIZYTÓWKA PUNKTÓW WYMIANY WALUT WIRTUALNYCH

  • 1 punkt własny, 2 franczyzowe
  • 1,2 tys. zł kaucji
  • min. 1 tys. euro depozytu

Termnal z aplikacją / System Unicoin.fi opiera się o terminale z wgraną specjalną aplikacją.