Dziewięć województw / ABC na kołach działa na terenie niemalże połowy kraju, w dziewięciu województwach na wschodzie i w centralnej Polsce.
Czwartek
09.02.2023
W mniejszych miejscowościach konsumenci ograniczają zakupy spożywcze do najpotrzebniejszych produktów. Jak sobie radzą sklepy ABC na kołach?
 

Krystian Czapla współpracę z ABC na kołach rozpoczął w styczniu 2020 roku. Już w 2019 roku zaczął się rozglądać za nowym, lepszym zajęciem. Do ABC na kołach przekonały go znacznie wyższe zarobki, niż mógł osiągnąć wcześniej, a także system prowizyjny. Spodobał mu się również czas pracy.  

– W końcu to w jakich godzinach będę pracował i jak długo dziennie, zależy ode mnie, a to jest ogromna zaleta. Kolejnym plusem było to, że na rynku nie ma drugiego takiego samego biznesu. Są oczywiście drobne, małe sklepy obwoźne, ale to nie jest to samo. Nie mają tak licznej gamy produktów, a w dodatku nie przywożą lodów, czy mrożonek. Do tego nie dysponują lodówkami, które pozwalają na zachowanie świeżości produktów, co jest niewątpliwym atutem w tej branży – wylicza Krystian Czapla.

Z ABC na kołach bardzo dobrze mu się współpracuje. Może liczyć na wsparcie w każdym zakresie.

– Czasami ta pomoc jest natychmiastowa, czasami później, ale zawsze jest. Między agentami także dobrze się dogadujemy. Dobre stosunki mamy ponadto z hurtownią czy dostawcami – mówi Krystian Czapla.

Dostrzega jednak, że w obecnych warunkach gospodarczych coraz trudniej funkcjonować.

– Tuż po rozpoczęciu współpracy z ABC na kołach weszliśmy w okres epidemii. Wtedy rzeczywiście zauważalny był wzrost zakupów u klientów i ceny towarów w Polsce nie były tak wysokie jak dzisiaj. Jednak z roku na rok, a szczególnie w poprzednim roku ludzie na wsiach, gdzie prowadzę handel mobilny, wydają coraz mniej. Ograniczają oni zakupy tylko do najpotrzebniejszych produktów – mówi Krystian Czapla.

Stara się cały czas rozbudowywać swoje trasy, po których jeździ. Jednak o nowych klientów jest niezwykle trudno.

– Bazuję przede wszystkim na stałych klientach, ale oczywiście jestem otwarty również na nowych. W dodatku w naszej sieci jest mnóstwo promocji, które co tydzień rotują, więc jeśli chodzi o ceny, które często porównuję z tymi w popularnych marketach, to śmiało mogę stwierdzić, że wypadamy dobrze – uważa Krystian Czapla.

Niska inwestycja

Aby podjąć współpracę z ABC na kołach nie trzeba inwestować swoich pieniędzy. Firma wymaga jedynie wpłaty kaucji zwrotnej, która zabezpiecza powierzony sprzęt. Wynosi ona 3,5 tys. zł i jest zwracana po zakończeniu współpracy. Istnieje również możliwość wpłaty tej kwoty w kilku ratach. Na pierwsze zarobione pieniądze można liczyć już po miesiącu współpracy, ponieważ za prowadzenie sklepu ABC nakołach wypłaca regularnie gwarantowaną podstawę oraz dodatkowo prowizje zależne od wygenerowanego obrotu.

– W trakcie trwania współpracy jedynymi stałymi opłatami są te, które należy rozliczać z ZUS-em i Urzędem Skarbowym, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, z wyjątkiem podatku VAT, ponieważ nasi agenci nie muszą go płacić. Pokrywamy koszty paliwa do pewnego poziomu oraz zapewniamy kompleksowo wyposażony samochód wraz z towarem i sprzętem niezbędnym do prowadzenia sprzedaży i komunikacji, więc nie jest konieczne dokładanie swoich pieniędzy. Wszelkie kwestie techniczne oraz serwisowe bierzemy na siebie – mówi Kamil Kruzel, specjalista ds. ekspansji w sieci ABC na kołach.

ABC na kołach działa na terenie niemalże połowy kraju, w dziewięciu województwach na wschodzie i w centralnej Polsce. W pobliżu prawie każdego miasta na tym obszarze, w którym znajduje się hurtownia Eurocash Cash &Carry, poruszają się około trzy autosklepy. Wszystkie są kierowane przez agentów na podstawie umowy agencyjnej. W 2022 roku otworzyło się kilkadziesiąt oddziałów łącznie w dziewięciu województwach. Osobami prowadzącymi te sklepy są zarówno osoby młode, w średnim wieku oraz kobiety i mężczyźni.

W tym roku głównym celem ABC na kołach jest przystosowanie się do sytuacji gospodarczej oraz dbanie o rentowność oddziałów i konkurencyjność cen produktów, które firma ma w ofercie.

– Większość naszych sił skupimy na pomocy naszym agentom, żeby mimo nieco trudniejszych czasów mogli jak najlepiej zarabiać i czuć się stabilnie. Zależy nam, aby każdy kandydat był przez nas jak najlepiej przygotowany do prowadzenia sklepu abc na kołach, a przede wszystkim na tyle, żeby czuł się pewnie – zapewnia Kamil Kruzel.

WIZYTÓWKA MARKI ABC NA KOŁACH

Sieć mobilnych sklepów spożywczych.

  • Otwarcia w 2022 roku: kilkadziesiąt oddziałów
  • Kwota inwestycji: 3,5 tys. zł kaucji zwrotnej

Kamil Kruzel, specjalista ds. ekspansji w sieci ABC na kołach / "W trakcie trwania współpracy jedynymi stałymi opłatami są te, które należy rozliczać z ZUS-em i Urzędem Skarbowym"
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.09.2023
Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

6 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Nowe warunki współpracy dla franczyzobiorców

Widzę ,że przestępczość zorganizowana od nowego roku w natarciu na Franchising.pl:)

1 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2022
Franczyza, która daje niezależność

No no i tutaj polecę jutrzejszy program Anity Gargas. Redakcjo opamiętajcie się i przestańcie promować reklama i tekstami natywnymi przestępczość zorganizowana....

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Poznaj franczyzę Intermarché

Wow Szanowna Redakcja zdaję się kontynuować wspieranie przestępczości zorganizowanej. Polecam jutrzejszy program Anity Gargas. Jakie będzie stanowisko POF? Mydlenie oczu...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Empik - jakieś doświadczenia?

Czy ktoś ma aktualną wiedzę w temacie prowadzenia salonu partnerskiego Empiku ?

14 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2021