Biznes, któremu nie brakuje klientów

Sprawdzony asortyment / Cortez skupia się na alkoholu oraz wyrobach tytoniowych i dodatkach niezbędnych do tych produktów. W minionym roku uruchomiła w Bydgoszczy shoowroom o powierzchni blisko 200 mkw.
Poniedziałek
27.02.2023
Cortez chce otworzyć co najmniej 40 nowych sklepów w 2023 roku. Ile trzeba zainwestować w placówkę marki?
 

Apetyt Polaków na używki nie słabnie. Dlatego sklepy z alkoholem dobrze sobie radzą. Jednak i w tej branży wiele placówek się zamyka.

– Małe sklepy, które nie oferują pełnego asortymentu w danej kategorii i nie mają odpowiedniego zaplecza promocyjno-marketingowego, likwidują się – ocenia Radosław Skwarczyński, członek zarządu Cortez Polska.

Miejsce dla specjalistów

Jego zdaniem dzięki temu pojawia się przestrzeń do rozwoju dla marki Cortez.

– Kluczem do sukcesu w dzisiejszych czasach jest specjalizacja. Kryzys gospodarczy oraz silny wzrost inflacji pozwala rozwijać się tylko najsilniejszym. Wiele małych biznesów, które nie są ukierunkowane na specjalizację w danej branży, nie będzie w stanie przetrwać – mówi Radosław Skwarczyński.

Natomiast Cortez dobrze sobie radzi. Firmie pomaga dobry marketing. Prowadzi ona działania marketingowe zarówno w sieci poprzez Facebooka, Instagram, jak i na tradycyjnych nośnikach.

– W grudniu uruchomiliśmy kampanie billboardową na terenie Bydgoszczy i okolic, co przyniosło bardzo wyraźny wzrost liczby klientów oraz zwiększyło rozpoznawalność marki. Taka akcja potrwa najbliższe dwa lata – wyjaśnia Radosław Skwarczyński.

Ponadto Cortez cały czas poszerza ofertę i wprowadza nowe produkty.

– Dzięki temu sprzedaż rośnie. Mamy alkohole z ponad 70 krajów. Produkty możemy importować również pod specjalne zamówienia klientów – dodaje Radosław Skwarczyński.

Cortez skupia się na alkoholu oraz wyrobach tytoniowych i dodatkach niezbędnych do tych produktów. W minionym roku uruchomiła w Bydgoszczy shoowroom o powierzchni blisko 200 m2, oferujący szeroki wybór alkoholi premium oraz wysokiej klasy wyrobów tytoniowych.

– Już widzimy, że trafiliśmy do kolejnej grupy docelowej poszukującej takich produktów. Pamiętajmy, że obecny kryzys nie dotyka wszystkich i wielu konsumentów nadal sięga po produkty z wyższej półki – mówi Radosław Skwarczyński.

Ambitne plany

Obecnie cała grupa Cortez zrzesza ponad 100 sklepów. Do końca lutego otworzyło się dwanaście nowych punktów, zarówno własnych jak i franczyzowych. Natomiast plan na ten rok to minimum 40 nowych placówek Cortez Alkohole oraz rozwój grupy zakupowej zrzeszającej istniejące na rynku sklepy.

– Stawiamy sobie wysokie cele i to pozwala nam się dynamicznie rozwijać. Będziemy wdrażać wiele akcji marketingowych i promocyjnych, aby podnosić świadomość i rozpoznawalność marki u konsumentów. Mamy również kilka innowacyjnych projektów, których szczegółów nie chciałbym zdradzać na tym etapie – mówi Radosław Skwarczyński.

Budżet potrzebny na otwarcie placówki Cortez uzależniony jest od stanu lokalu, jak również jego wielkości i lokalizacji. W niektórych miejscach Cortez skupia się na ekonomicznych produktach a w innych lokalizacjach otwiera placówki premium. Minimalna kwota wejścia to ok. 200 tys. zł.

–  W naszym systemie franczyzobiorca nie jest jednak ajentem, tylko właścicielem swojego sklepu, który działa pod naszą marką – podkreśla Radosław Skwarczyński.

Miesięczne opłaty franczyzowe są zależne od generowanych obrotów. Franczyzobiorca również otrzymuje wynagrodzenie za utrzymanie odpowiednich standardów. Miesięczne dochody partnerów często wynoszą nawet 30 tys. zł po odliczeniu wszystkich kosztów. Franczyzobiorcy coraz częściej decydują się na otwieranie kolejnych placówek.

– To dowód na ich rentowność i stosunkowo szybki zwrot inwestycji, jak również zadowolenie ze współpracy. Chcemy współpracować z ludźmi gotowymi na wyzwania i nastawionymi na stały rozwój i innowację a takie rozwiązania zapewniamy na bieżąco. Mamy też bardzo korzystne warunki handlowe – zapewnia Radosław Skwarczyński.


WIZYTÓWKA MARKI CORTEZ

Sieć sklepów z alkoholem i wyrobami tytoniowymi

  • Liczba sklepów – ponad 100
  • Kwota inwestycji – ok. 200 tys.
  • Miesięczne opłaty – zależne od obrotów

Dobre zarobki / Miesięczne dochody partnerów Cortez często wynoszą nawet 30 tys. zł po odliczeniu wszystkich kosztów.
Dominika Pronarska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.09.2023
Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

6 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Nowe warunki współpracy dla franczyzobiorców

Widzę ,że przestępczość zorganizowana od nowego roku w natarciu na Franchising.pl:)

1 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2022
Franczyza, która daje niezależność

No no i tutaj polecę jutrzejszy program Anity Gargas. Redakcjo opamiętajcie się i przestańcie promować reklama i tekstami natywnymi przestępczość zorganizowana....

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Poznaj franczyzę Intermarché

Wow Szanowna Redakcja zdaję się kontynuować wspieranie przestępczości zorganizowanej. Polecam jutrzejszy program Anity Gargas. Jakie będzie stanowisko POF? Mydlenie oczu...

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022
Empik - jakieś doświadczenia?

Czy ktoś ma aktualną wiedzę w temacie prowadzenia salonu partnerskiego Empiku ?

14 wypowiedzi
ostatnia 02.12.2021