Polacy ubierają sąsiadów

Czwartek
27.10.2005
Polskie sieci odzieżowe otwierają więcej sklepów za granicą niż w kraju.
 

Niektóre firmy - na przykład spółki giełdowe: LPP, Artman i Redan - już teraz podbijają rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Właściciele sieci największe inwestycje planują w Rosji.

Najwięcej sklepów poza granicami Polski - 40 - ma gdańska spółka LPP, notowana na GPW. W Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, Węgrzech, a także na Ukrainie i w Rosji sprzedawana jest odzież marki Reserved.
- Jeszcze w tym roku za granicą zamierzamy uruchomić pierwsze salony Cropp - powiedział "Gazecie Prawnej", Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

LPP na razie rezygnuje z ekspansji w Europie Zachodniej. Spółka nie zamierza na razie uruchamiać salonów Reserved i Cropp w Berlinie.

House wyrywa się z domu

Artman, największy krajowy konkurent LPP, sprzedaje odzież pod marką House, w 75 salonach firmowych w Polsce i w 13 placówkach za granicą.

Do końca 2005 roku powstanie jeszcze pięć sklepów. Ponad połowa salonów House zlokalizowana jest w Rosji, a pozostałe w krajach nadbałtyckich, Słowacji oraz Niemczech.
- Chcemy koncentrować się na krajach Europy Wschodniej oraz Południowej. Są to rynki o mniejszym stopniu konkurencyjności niż Europa Zachodnia i szybciej się rozwijające - powiedział "Gazecie Prawnej" Grzegorz Koterwa, dyrektor finansowy Artmanu.

W pogoni za liderami

W ofercie Redanu, trzeciego giełdowego gracza, sztandarowe są marki sklepów Top Secret i Troll. Firma ma obecnie kilkanaście sklepów poza granicami Polski - na Litwie, Łotwie, w Estonii, w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Spółka rozwija się nieco wolniej od konkurentów i na razie nie ma środków na rozbudowę sieci. Co nie oznacza, że w przyszłym roku nie będzie otwierać nowych sklepów za granicą. Wcześniej jednak musi poprawić wyniki.

Kolejny rynkowy gracz, firma KAN, właściciel sieci Tatuum ma 10 sklepów poza Polską. Firma planuje dalsze inwestycje w rozwój zagranicznej sieci sprzedaży, a pieniądze na nowe salony zamierza pozyskać na giełdzie.

Swoją zagraniczną sieć rozwija także Vistula. Spółka podpisała dwie umowy dotyczące wynajmu placówek w galeriach handlowych w Berlinie. Sklepy ruszą już pod koniec 2005 r. Sklepy Vistuli działają też w Czechach i na Łotwie.

Zagraniczne rynki podbijają nie tylko producenci odzieży. Od 2003 r. sieć sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej tworzy czołowy polski producent obuwia Gino Rossi. Firma przewiduje m.in. wejście do wszystkich państw nadbałtyckich i Rosji.

Więcej: Anita Skiba, Gazeta Prawna, 27 października 2005 r.


Gazeta Prawna

POPULARNE NA FORUM

Klienci patrzą na metkę

dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka

38 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...

27 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2022
Klienci patrzą na metkę

Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...

2 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2022
Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

38 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021