Pośrednicy chcą zmian w prawie
Co dziesiąty rachunek za gaz, prąd czy energię elektryczną opłacany jest w punktach kasowych. Ponad 1 tys. agencji obsługuje co miesiąc 5 mln pojedynczych transakcji (przez ich kasy przepływa 600 mln zł).
Podważona reputacja
Będzie ich więcej, ale pod warunkiem, że sieci kasowe wyeliminują ze swoich szeregów czarne owce, które psują reputację uczciwych firm. Tak jak ostatni przypadek agencji finansowej Grosik, która przywłaszczyła sobie pieniądze klientów. Według ostatnich informacji liczba poszkodowanych osób sięgnęła 2,6 tys., ale może wzrosnąć nawet do 20 tys. Kilkanaście dni temu splajtował działający na Śląsku Płatnik. Straty są szacowane od 250 tys. do 900 tys. zł. Są szanse na odzyskanie pieniędzy, ponieważ firma należała do Izby Gospodarczej Przedsiębiorstw Finansowych – jednej z dwóch izb zrzeszających pośredników.
Ratunek w izbach
Na razie na rynku punktów kasowych panuje pełna dowolność – każdy może otworzyć oddział, w którym będzie przyjmował i opłacał rachunki. Co chwila któryś z punktów znika z rynku, a ich klienci muszą płacić po raz drugi rachunki. Tracą na tym inni pośrednicy.
– Po upadku Grosika i Płatnika klienci stali się bardziej nieufni – przyznaje Grzegorz Ignatowicz, członek zarządu Polskiej Agencji Finansowej.
Uczciwe firmy nie czekają, aż prawo ureguluje rynek i same go porządkują. Dlatego założyły izby gospodarcze, które stawiają twarde warunki swoim członkom.
– Żeby należeć do Izby Gospodarczej Pośredników Finansowych, każdy punkt musi mieć fundusz gwarancyjny i ubezpieczenie OC na wypadek niewykonania usługi – powiedział "Gazecie Prawnej" Grzegorz Ignatowicz, którego agencja należy do Izby Gospodarczej Pośredników Finansowych.
W przypadku, gdyby któryś z agentów okazał się nieuczciwy, straty klientów są pokrywane z funduszu gwarancyjnego i polisy.
Więcej: Monika Krześniak, Gazeta Prawna, 28 listopada 2005 r.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Prowadzenie międzynarodowego biznesu wymusza wykonywanie operacji walutowych. Kontrakty z zagranicznymi kontrahentami rozliczane w walutach obcych narażają firmy na straty związane z ryzykiem kursowym.
Zuzanna Skuczyńska otworzyła franczyzowy kantor kryptowalut, aby mieć więcej czasu na życie rodzinne niż przy pracy na etacie. Czy udało jej się osiągnąć cel?
Czy warto dziś ryzykować etat dla własnej firmy? – Zdecydowanie warto – odpowiada Joanna Fraj, franczyzobiorczyni Alior Banku.
– Wejście w bankowy biznes może być łatwe i przyjemne – mówią Barbara Jurkowska i Adriana Szołucha, franczyzobiorcznie VeloBanku.
Izabela Kondziołka pomysłu na biznes zaczęła szukać po urodzeniu drugiego dziecka. Znalazła go w ubezpieczeniach i od 10 lat jest mu wierna.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Obywatele Ukrainy to chętnie widziani przez franczyzodawców biorcy licencji. Mogą wybierać i wśród polskich, i wśród ukraińskich konceptów franczyzowych.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pasywny biznes, który przynosi co miesiąc dochody bez żadnego wysiłku, to marzenie każdego z nas. Czy to w ogóle możliwe?
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Znana marka odzieżowa rezygnuje z franczyzy i przenosi się do internetu. Z franczyzobiorcami żegna się na sali sądowej…
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.