Rynek bez ulg
Chociaż wielu właścicieli sklepów notuje spadki obrotów, to z perspektywy całego rynku poziom sprzedaży utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie. Z raportu „Handel detaliczny odzieżą i obuwiem w Polsce 2013. Analiza i prognozy rozwoju na lata 2013-2015” wynika, że sprzedaż odzieży i obuwia – w tym dziecięcego – w 2012 roku wzrosła (ponad 2 proc.), ale wolniej niż w roku 2011 (2,8 proc.). Zdaniem obecnych na rynku graczy, dynamika rynku będzie nadal hamować, głównie z uwagi na niską konsumpcję. Mniejsza zasobność portfela powoduje, że klienci ostrożniej wydają pieniądze.
– Musieliśmy przeanalizować i dokonać korekt planów długoletnich. Rosnące koszty życia przeciętnego Kowalskiego oraz medialny szum wokół kryzysu, spowodowały, że klienci są bardzo zachowawczy w swoich decyzjach zakupowych – tłumaczy Monika Andrychowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy TWA Retail, odpowiedzialnej za rozwój marki Reporter Young. – Szczególnie teraz jest wyraźnie zauważalny podział na dwie grupy konsumentów – tych, którzy kupują w cenach regularnych i tych, którzy nawet z mniejszymi zakupami wstrzymują się do czasu wyprzedaży. Taka sytuacja jest bez wątpienia wynikiem dysproporcji w ich sile nabywczej. Nie mamy możliwości, aby produkować dla wszystkich, tym bardziej chcemy, by naszym wyróżnikiem była jakość i design, są to cechy podstawowe produktu markowego – dodaje.
Na detalistach wymusza to niższe marże. W takiej sytuacji, nawet jeśli mamy do czynienia ze wzrostem liczby sprzedawanych sztuk, niekoniecznie przekłada się to na wartość sprzedawanej odzieży i obuwia.
Kolejnym utrudnieniem w prowadzeniu sklepu z odzieżą lub obuwiem dla dzieci jest wysoki poziom konkurencji, skupionej przede wszystkim na walce cenowej.
– Jednym z zasadniczych problemów, jaki dostrzegamy, jest brak odgórnych regulacji okresów wyprzedaży, obecnie panuje „samowolka” wyprzedażowa, która dereguluje rynek – twierdzi Anna Żuberek, koordynator ds. salonów firmowych Tup Tup, należących do spółki Hurtimex. – Jednak biorąc pod uwagę względnie stabilny poziom urodzeń, mamy szanse na rozwój.
W dobre perspektywy wierzą również przedstawiciele greckiej marki Sam 0-13, która w sierpniu 2013 roku zadebiutowała na polskim rynku odzieży dla dzieci.
– Widzimy duży popyt na sklepy z ubrankami dla dzieci, wnioskujemy to po liczbie zainteresowanych franczyzobiorców i konkurencji – mówi Dorota Brzozowiec, menedżer ds. rozwoju firmy Fashion Island, przedstawiciela Sam 0-13 na Polskę. – Centra handlowe stały się bardziej elastyczne w negocjacjach warunków najmu lokali. Łatwiej jest też pozyskać atrakcyjną lokalizację. Nowe marki mają przewagę świeżości i nowości, dlatego też Fashion Island zdecydowała się w tym roku wprowadzić trzy nowe marki na polski rynek: Sam 0-13, Attrattivo oraz Doca. Po zaledwie kilku miesiącach pracy już zauważamy duży popyt w tym segmencie na naszym rynku.
(awh)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Sklep Let’s Party może być rentowny już od pierwszego miesiąca. Jak otworzyć biznes pod tym szyldem?
– Polacy wydają coraz więcej na akcesoria z branży party – mówi Adam Kowalski, dyrektor generalny i wiceprezes spółki GoDan.
Rozwiń skrzydła i otwórz nowy rozdział w swoim życiu zawodowym!
Marzysz o miejscu pracy, gdzie będziesz się czuć jak w domu? Praca będzie przyjemnością i pasją, a nie obowiązkiem?
GoDan ma za sobą intensywny pierwszy kwartał i sprecyzowane plany na kolejne miesiące.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Dzień dziecka - prezenty
u nas tak samo ;)
5 -10- 15 wypowiedziała wszystkie umowy
Witam chodzi mi o sklepy 51015 ponieważ chciałam otworzyć ten sklep u siebie w mieście i pan z którym rozmawiałam nic nie wspominał o kłopotach a dowiadywalam się we...
Centra handlowe na celowniku
Sklepy online teraz przezywają prawdziwy rozkwit.
Pieluszki typu pampers
Mam dostęp do pieluszek dada w ilościach tir. Wszystko legalnie bo na rynkach wschodnich są juz podróbki. Zapraszam do współpracy :)
Dzień dziecka - prezenty
U nas na dzień dziecka są tylko słodycze i to tak w niewielkiej ilości. Dzieci jakoś nie mają wielkich oczekiwań w kwestii prezentów na ten dzień.
Wydawanie książek dla dzieci – bajeczny interes
Wszyscy piszą, że wchodzą ale zero konkretów. Można więcej szczegółowych informacji poznać.
Obrót w sklepie z odzieżą dziecięcą
możesz popytać także inne osoby które prowadzą taki sklep
Sklep z zabawkami - czy warto prowadzić?
to spamowanie typu "będą potrzebne Ci regały, koleżanka szukała i znalazła" ... ludzie, nie stać Was na uczciwą reklamę tylko tworzycie takie bzdurne historie? Jak dla...