Marks & Spencer opuści Polskę

W Polsce działa 11 sklepów Marks&Spencer. Wszystkie mają zostać zamknięte.
Środa
09.11.2016
Przegrali, bo nie mieli franczyzy? Zaskakujący komunikat znanej odzieżowej marki.
 

Firma Marks & Spencer weszła do Polski w 1999 roku, a dziś pod jej szyldem nad Wisłą działa 11 sklepów. Wszystkie należą do centrali spółki i mieszczą się w takich lokalizacjach, jak centrum handlowe Arkadia, Blue City, Targówek, Złote Tarasy, Sawa (Warszawa), Klif Gdynia, Port Łódź, Koszalin, Malta Poznań, Arkady Wrocławskie, Oławska (Wrocław). Jak wynika z ostatniego komunikatu spółki, już niedługo wszystkie zostaną zamknięte.

Zarząd sieci dokonał przeglądu 466 sklepów działających poza granicami Wielkiej Brytanii, będącej matecznikiem marki. Przegląd dotyczył wyników i potencjału każdego z zagranicznych rynków grupy. Wykazał on, że działalność międzynarodową Marks & Spencer można podzielić na dwie części: działalność własną, która na wielu rynkach przynosi straty, oraz opłacalną działalność franczyzową, która w ubiegłym roku wygenerowała zysk w wysokości 87 mln funtów.

W ubiegłym roku działalność własna Grupy na dziesięciu rynkach przyniosła stratę w wysokości 45 mln funtów przy przychodach wynoszących 171 mln funtów, a niektóre rynki przynosiły straty przez ostatnie pięć lat. W raporcie stwierdzono, że było to spowodowane wieloma czynnikami, w tym rozdrobnieniem sklepów własnych i zbyt małą skalą działalności. Dodatkowo możliwości przyszłego rozwoju na tych rynkach są ograniczone.

Polska jest jednym z tych dziesięciu rynków, na których Marks&Spencer miał sklepy własne.
– W ramach szerszego przeglądu międzynarodowej działalności grupy przeprowadziliśmy szczegółowy przegląd możliwości na polskim rynku oraz naszych wyników w ostatnich pięciu latach. Wykazał on, że nasza działalność w Polsce jest nie do utrzymania. Zdajemy sobie sprawę z wpływu proponowanych w Polsce zmian na naszych pracowników i będziemy chcieli uzyskać ich opinie na temat naszej propozycji – powiedział Jonathan Glenister, dyrektor regionalny na Europę, Chiny i Indie w Marks & Spencer.

Łącznie z rynku znikną 53 sklepy, poza Polską działające w Chinach, Francji, Estonii, na Węgrzech, Litwie, w Słowacji, Rumunii, Holandii oraz Belgii. Zamknięcia oznaczają zwolnienia łącznie 2,1 tys. pracowników, z czego 351 w Polsce.

W przyszłości Marks & Spencer zamierza działać na mniejszej liczbie rynków, na których istnieją spółki będące w całości własnością firmy, ale z większym naciskiem na spółki joint venture i sieci franczyzowe. Sieć posiada 268 sklepów franczyzowych na 34 rynkach, a także utworzone spółki joint venture w Grecji i Indiach. Współpracując tam ze swoimi partnerami, grupa będzie wykorzystywać ich skalę działalności, infrastrukturę i znajomość lokalnych uwarunkowań. Marks & Spencer będzie także nadal rozwijać działalność franczyzową w zakresie produktów spożywczych we Francji.

Nadal będą również działać spółki będące własnością Grupy w Irlandii, Hong Kongu i Czechach, które dzięki silnej świadomości marki, powszechnie znanym lokalizacjom sklepów i lojalnym klientom wciąż przynoszą zyski.