Dla doświadczonych / Program franczyzowy Fines Operator Bankowy skierowany jest do osób z doświadczeniem w branży finansowej.
Poniedziałek
31.05.2021
Franczyzobiorcy Fines dostają gwarancję wyłączności terytorialnej. Czy opłaca się zostać pośrednikiem kredytowym?
 

Stopy procentowe są dziś praktycznie zerowe. A to oznacza tanie kredyty i brak opłacalności trzymania pieniędzy na lokatach bankowych. Dlatego wielu Polaków decyduje się np. na kupno nieruchomości czy inne inwestycje. Co nakręca ruch w branży pośredników kredytowych.

Fines od 16 lat działa na rynku pośrednictwa finansowego. Obecnie do jego sieci agencyjnej należy prawie 2 tys. biur kredytowych w całej Polsce. Od 2003 roku powstaje też sieć franczyzowa, licząca teraz 150 placówek pod szyldem Fines Operator Bankowy. 

– Rok 2020 odbił się na wielu branżach, w tym na branży finansowej. Spadek sprzedaży mogliśmy zaobserwować na początku pierwszej fali sprzed roku. Jednakże rok 2021 to niewątpliwe odbudowa, a w niektórych segmentach szybki wzrost. Widzimy rosnącą aktywność naszych agentów i dostawców – zarówno banków, jak i firm pożyczkowych. Podczas pandemii wdrożyliśmy procesy zdalne, które umożliwiły skuteczną sprzedaż na odległość, bez konieczności wizyty klienta w biurze – mówi Piotr Przedlacki, prezes zarządu Fines S.A.

Franczyza dla doświadczonych

Franczyzobiorcy Fines zarabiają na wypracowanej prowizji ze sprzedaży produktów finansowych.

– W zależności od lokalnych potrzeb klientów i specyfiki rynku oferujemy: kredyty bankowe, pożyczki pozabankowe, finansowanie dla firm (kredyty firmowe, leasing, faktoring, fundusze europejskie), kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, ubezpieczenia majątkowe i życiowe, instalacje fotowoltaiczne – wylicza Piotr Przedlacki. – Tym co wyróżnia nas na rynku jest codzienna wypłata prowizji, czyli dzisiaj sprzedajesz kredyt, a jutro otrzymujesz prowizję na swoje konto bankowe. To bardzo poprawia bieżącą płynność.

Program franczyzowy Fines Operator Bankowy skierowany jest do osób z doświadczeniem w branży finansowej, które prowadzą działalność gospodarczą. Znajomość rynku pośrednictwa finansowego i umiejętności sprzedażowe mają szczególne znaczenie w pierwszych miesiącach funkcjonowania placówki.

Franczyzodawca rekomenduje otwarcia w miejscowościach nie mniejszych niż 10-20 tys. mieszkańców. Licencjobiorca dostaje gwarancję wyłączności terytorialnej – jedna placówka Fines przypada na 15 tys. mieszkańców. Lokal na biuro powinien mieć powierzchnię minimum 20 m2. Zalecana jest też lokalizacja na parterze, z wejściem od strony ulicy i witryną. Potrzebne jest również miejsce na wywieszenie neonu na elewacji.

Wsparcie z centrali

Franczyzodawca szacuje, że na wyposażenie i obrandowanie placówki trzeba przeznaczyć ok. 10 tys. zł. Do tego należy doliczyć wydatki na sprzęt komputerowy, drukarki. Nie ma opłaty wstępnej ani miesięcznych franczyzowych.

– Natomiast cyklicznie zachęcamy naszych franczyzobiorców do finansowania wspólnych akcji marketingowych, zarówno na szczeblu lokalnym i jak ogólnopolskim – dodaje Piotr Przedlacki. – To, jak szybko placówka zacznie przynosić zyski i nastąpi zwrot z inwestycji zależy od bardzo wielu zmiennych. M.in. od tego w jakiej lokalizacji franczyzobiorca otwiera biuro, czy ma stałych klientów z poprzednio prowadzonych działalności, no i oczywiście od aktywności marketingowej i zaangażowania sprzedażowego. Zaangażowanie jest tu czynnikiem decydującym. Oczywiście na każdym etapie franczyzobiorca może liczyć na wsparcie i pomoc centrali, jak i opiekuna regionalnego.

Licencjobiorcy mają m.in. dostęp do cyklicznych szkoleń, eksperckich infolinii, systemu obsługi finansowej dla pośredników finansowych, w większości w pełni zintegrowanego z systemami banków i pożyczkodawców, własną stronę internetową, wsparcie w prowadzeniu social mediów oraz w kampaniach Facebook Ads i Google Ads.

Od początku tego roku Fines otworzył siedem placówek franczyzowych, a kolejne pięć jest na etapie przygotowań.

 

WIZYTÓWKA FINES

Sieć placówek pośrednictwa kredytowego.

  • ok. 2 tys. placówek
  • 150 biur franczyzowych
  • inwestycja ok. 10 tys.

Piotr Przedlacki, prezes zarządu Fines S.A.: / "Tym co wyróżnia nas na rynku jest codzienna wypłata prowizji. To bardzo poprawia bieżącą płynność."