Na wyprzedażach zyskują sprzedawcy i klienci

Według badania ARC Rynek i Opinia wiedzę o promocjach czerpiemy zwykle z internetu. Chyba, że chodzi o produkty pierwszej potrzeby, wtedy częściej korzystamy z gazetek promocyjnych.
Piątek
02.01.2015
Niektórzy czekają na nie z większym utęsknieniem niż na pierwszą gwiazdkę w Wigilię. Część klientów wyda wtedy ponad tysiąc złotych.
 

Trwają zimowe wyprzedaże. Dla klientów to dobry moment na zakupy w dużo niższej cenie, dla właścicieli sklepów szansa na pozbycie się gorzej rotujących towarów, ale nie ukrywajmy także na zysk. To wszystko mimo zniżek sięgających nawet 70 proc. Wszystko zależy od marży nałożonej na towar przed wyprzedażą oraz skutecznego marketingu. Jak wynika z sondy Silesia City Center przeprowadzonej w połowie grudnia na grupie 500 osób w tym roku 74 proc. Polaków robiących zakupy w centrach handlowych wybiera się na zimowe wyprzedaże. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

- Wyprzedaże zaczynają się co roku coraz wcześniej i z wyższym procentem, trwają także o wiele krócej niż jeszcze 3-4 lata temu, są za to intensywniejsze i bardziej dynamiczne - mówi Piotr Gajda, dyrektor Silesia City Center. - W tym roku aż 41 proc. robiących zakupy w galeriach handlowych przeznaczy na nie od 200 do 400 zł. 20 proc. będzie chciało zmieścić się w przedziale od 100 do 200 zł. Rekordziści sięgną do portfela głębiej, 7 proc. deklaruje,  że wyda więcej niż 1000 zł - wynika z sondy.

Co będziemy w tym roku kupować? 89 proc. wybierze się po ubrania, 64 proc. po buty lub dodatki, a 38 proc. kupi wyposażenie do mieszania lub domu. Na wyprzedażach poszukamy także kosmetyków (32 proc.) i sprzętu sportowego (21 proc.). Na liście wyprzedażowych zdobyczy znajdą się także książki oraz sprzęt elektroniczny. - Nieraz rezygnujemy nawet z określonych zakupów w okresie przedświątecznym, na rzecz zakupów na wyprzedażach, które zaraz po święta „wskakują” w handlowy kalendarz - dodaje Piotr Gajda.

Reklama(cje)

Zarówno właściciele sklepów jak i klienci powinni zapoznać się z zasadami dotyczącymi uwzględniania ewentualnych reklamacji towarów kupionych w ramach wyprzedaży. W przypadku wadliwego produktu, tak samo jak w przypadku towaru kupionego po normalnej cenie, każdy może złożyć reklamację u sprzedawcy w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później po dwóch miesięcach od wykrycia wady. Konieczne będzie okazanie paragonu. Konsument kupując przeceniony produkt, ma tyle samo praw, co w przypadku zakupu po cenie regularnej. Jeżeli wartość zapłacona przy kasie jest wyższa niż cena podana na półce, a klient zauważył różnicę, powinien żądać zwrotu pieniędzy, które nadpłacił. Mamy prawo kupić towar po cenie, która widnieje na półce. Zgodnie z prawem, sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć produktu, który nie jest wadliwy – zależy to tylko od jego dobrej woli. Jeżeli sprzedawca zapewnił klienta o możliwości oddania produktu w wyznaczonym terminie, warto udać się z nim do sklepu. Sklep może również zastrzec warunki dokonania zamiany na inny produkt, np. pod warunkiem dostarczenia pudełka czy kompletu metek.

Większość sprzedawców informuje o wyprzedaży wywieszając na witrynach plakaty z wartością obniżki: 30, 50 lub 70 proc. Jednak taka procentowa forma zachęty działa coraz słabiej, bo klienci traktują ją jako zwykłe ogłoszenie marketingowe. Skuteczniejsze może się okazać zaoferowanie bonu o wartości 20 zł za dokonanie zakupów powyżej 200 zł. Klient widzi konkretną wartośc wyrażoną kwotowo, a przy tym ta forma promocji jest stosunkowo tania. Upust wynosi bowiem zaledwie 10 proc. Aby obniżka była skuteczna, wielu sprzedawców tuż przed jej zastosowaniem podnosi cenę taniejącego produktu. Zwiększając jego wartość na przykład o 20 proc., może potem pochwalić się 40-proc. spadkiem. Podczas wyprzedaży w najlepszych miejscach powinny znaleźć się właśnie przecenione towary, tak aby mogły być szybko dostrzeżone. Pozostałe można ułożyć gdzie indziej. Klienci i tak po nie sięgną, gdy będą zadowoleni z zakupów, dzięki którym udało im się zaoszczędzić. (dw)

 


POPULARNE NA FORUM

Salon300+ miejscowość podwarszawska

Prowadzę sklep odzieżowy ponad 300 m2 + duży magazyn. Od kilkunastu lat franczyza znanej marki odzieżowej. Dostałem wypowiedzenie franczyzy. Najchętniej wpuściłbym...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Marek Markowski bardzo prosze o pilny kontakt. Do konca tygodnia musze podjac decyzje w sprawie franczyzy Esotiq. mtroch@op.pl fb marietta. troch

25 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Diverse - kto ma (miał) problemy z tą franczyzą ?

Proszę o kontakt osoby, które prowadziły sklep franczyzowy DIVERSE i napotkały problemy we współpracy. Np. były zmuszone prowadzić sklep pomimo jego nierentowności,...

1 wypowiedzi
ostatnia 29.12.2018
Top Secret

Jak dla mnie zadziałało także to że marka zaczęła z powrotem oferować ubrania w większych rozmiarach niż 40 bo nie oszukujmy się polki nie są najmniejszymi...

1 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2018
Aromanti opinie-otworzyć?

Co takiego?

2 wypowiedzi
ostatnia 18.11.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Odzież to obecnie trudna branża, widzę ile znajome zamawiają a później oddają, jak te sklepy zarabiają sama nie wiem.

13 wypowiedzi
ostatnia 17.11.2018
Sklep z tanią odzieżą sportową

Wszelki outlety są dobre, jak szuka się odzieży sportowej. tutaj nie zmienia się szybko moda.

25 wypowiedzi
ostatnia 06.11.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

Poszukaj franczyzodawcy. Tak dzisiaj najłatwiej sprzedawać ubrania.

13 wypowiedzi
ostatnia 06.11.2018