Są zaręczyny, czekamy na intercyzę
Instytucja powstała z połączenia Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku będzie dysponowała liczbą ponad 900 placówek i obsługiwała 3,5 mln klientów na terenie całego kraju. Zwiększy się również istotnie sieć bankomatów. Dzięki fuzji nowy podmiot przesunie się na trzecie miejsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów. Na podium są jeszcze banki PKO BP i PeKao SA. Właścicielem BZ WBK jest hiszpańska grupa finansowa Santander, zaś Kredyt Banku – belgijska grupa KBC. Belgowie miesiąc temu sprzedali drugą swoją spółkę – Wartę, której właścicielem została niemiecka firma ubezpieczeniowa Talanx.
Silniejszą pozycję w procesie fuzji ma BZ WBK, pod jego logo działa 620 placówek, w tym sto partnerskich. Kredyt Bank nie przygotował oferty partnerskiej i może pochwalić się tylko 373 punktami. Mimo to nadal nie wiadomo jak w przyszłości będzie wyglądał nowy podmiot. W niepewności żyją głównie partnerzy BZ WBK. Wiedzą, że zmiany na pewno nastąpią, ale trudno określić ich zakres. Oświadczenie następującej treści wydało BZ WBK:
„Zawarte porozumienie o podjęciu prac na rzecz połączenia obu banków musi zyskać jeszcze stosowne zezwolenie odpowiednich instytucji zajmujących się nadzorem finansowym. Dopiero wtedy fuzja stanie się faktem w sensie prawnym. Do tego czasu mówienie o konkretnych planach zmian w systemie partnerskim BZ WBK jest przedwczesne.”
Pod logo BZ WBK działa 620 placówek, podczas gdy Kredyt Bank zarządza 373 punktami. |
Jedną z obaw partnerów, którą niesie fuzja są koszty ewentualnych zmian w wizualizacji lokalu.
- Umowy między dawcą licencji a jego biorcą powinny zawierać postanowienia, z których jasno wynika, kto ma ponieść koszty ewentualnego rebrandingu. Obowiązek ten może spoczywać albo w całości na licencjodawcy lub licencjobiorcy, albo koszty zostaną podzielone między obie strony umowy – wyjaśnia Karina Korczyńska, prawnik, menedżer działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.
Banki będą musiały również ustalić wspólną politykę marketingową. Obecnie twarzą BZ WBK jest Chuck Norris, podczas gdy Wojciech Mann i Krzysztof Materna mają umowę z Kredyt Bankiem na dwie kolejne kampanie reklamowe. Właściciele obu banków chwalą decyzję swoich zagranicznych właścicieli i liczą, że przełoży się to bezpośrednio na wyniki finansowe nowego podmiotu.
- Synergia biznesowa między Bankiem Zachodnim WBK a Kredyt Bankiem pozwoli zbudować jedną z największych grup kapitałowych w Polsce. Polska potrzebuje dynamicznego rozwoju usług bankowych dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. To będzie kluczowa część naszej strategii. W czasach wciąż dokuczliwego kryzysu światowej gospodarki bezpieczeństwo rynków finansowych wymaga budowania silnych oraz mających duży potencjał wzrostu podmiotów kapitałowych. Taka właśnie instytucja – o mocnych fundamentach i konsekwentnej strategii rozwoju – powstanie w wyniku planowanej fuzji – mówi Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK.
(dw)
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Alior Bank rozszerza ofertę wsparcia dla franczyzobiorców. W ramach dwóch uzupełniających się programów mogą łącznie otrzymać do 100 tys. zł brutto.
Emilia Piesik weszła we franczyzowy biznes razem z mamą. Dziś sama ma dzieci i wciąż chwali sobie współpracę z franczyzodawcą.
Małgorzata Rodziewicz od 10 lat jest partnerem Santander Bank Polska. Jak ocenia współpracę z bankiem?
Joanna Ewert długo poznawała od podszewki Santander Bank Polska, aż wreszcie postanowiła zostać jego franczyzobiorczynią. Podczas zeszłorocznych Targów Franczyza została laureatką konkursu TOP Franczyzobiorca, w kategorii „Mistrz sociali”.
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.