Sklepowa rywalizacja
W ostatnich latach konkurencja w branży handlu spożywczego staje się coraz bardziej zacięta. Właściciele małych sklepów próbują stawić czoła ekspansji dyskontów i innych formatów wielkopowierzchniowych. W tej walce coraz częściej sięgają po broń, jaką jest franczyza, zapewniająca dostęp do rozpoznawalnej marki, korzystnych warunków zakupowych oraz szkoleń.
Zdaniem Jana Sałaty, wiceprezesa Polskiej Sieci Handlowej Nasz Sklep, właściciele niewielkich osiedlowych i wiejskich „spożywczaków” muszą liczyć się z szeregiem zagrożeń, jakie zgotuje im rynek w 2017 roku.
– Ogromnym zagrożeniem są plany ekspansji podmiotów silnych w sieciach dyskontowych czy supermarketowych w kierunku małych formatów sklepowych. A coraz więcej takich zapowiedzi słyszymy. Zagrożeniem jest też koncentracja w handlu hurtowym, zwłaszcza zbyt silna pozycja jednego podmiotu operującego mocno w tym rynku – twierdzi Jan Sałata.
Można się domyślać, że chodzi o Eurocash, który poprzez liczne przejęcia stał się dominującym franczyzodawcą na rynku spożywczym.
Zdaniem wiceprezesa PSH Nasz Sklep sklepy będą w dalszym ciągu łączyć się w sieci. Taki trend utrzyma się w najbliższych latach, a wręcz nabierze tempa.
– Pojedynczym sklepom działającym samodzielnie na tak konkurencyjnym rynku coraz trudniej jest funkcjonować i będą się przyłączać do istniejących sieci franczyzowych. Nieuniknionym procesem będzie też koncentracja sieci franczyzowych, ponieważ obecnie operatorów franczyzowych jest w handlu spożywczym bardzo dużo. Robimy wszystko, aby być jednym z tych operatorów , który będzie integratorem na tym rynku. Pierwszy krok został zrobiony poprzez zakup od syndyka sieci LD Holding operatora sklepów Livio i sieci 34 co niewątpliwie bardzo wzmocniło naszą pozycje na tym trudnym rynku – mówi Jan Sałata.
Szansą dla małych sklepów ma być rosnąca zamożność konsumentów i zmieniający się model spędzania wolnego czasu. Chcąc go zaoszczędzić, klienci będą rezygnować z zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach i stawiać na małe spożywczaki.
– Jeżeli zapewnimy im dobrą ofertę towarową i obsługę, to znacząco wzrosną nasze możliwości konkurencyjne – mówi Jan Sałata.
Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep działa na rynku od 2000 roku. Wchodzi w skład ogólnopolskiej Grupy Kapitałowej Specjał, do której należą również takie marki, jak m.in. Delikatesy Premium, Livio, Delikatesy Sezam czy Sieć 34.
– To był dobry rok dla naszej sieci, powiększyliśmy sieć Nasz Sklep o 310 sklepów netto, liczba Delikatesów Premium wzrosła do 280. Pomimo trudnego roku dla małych sklepów i wielu zamknięć nierentownych obiektów udało się nam znacznie powiększyć liczbę sklepów. Wdrażamy z powodzeniem projekt rozwoju kadr pod nazwą Uniwersytet Specjał, zarówno dla sklepów franczyzowych, jak i własnych – mówi Jan Sałata.
Punkty pod szyldem Nasz Sklep powstają w lokalach od 40 do nawet 1 tys. m2. Optymalna lokalizacja to osiedle mieszkaniowe w miejscowości powyżej 500 mieszkańców. Sieć posiada opracowane standardy wizualizacji i wyposażenia dla poszczególnych formatów sklepów, wdrażane po uzgodnieniu z franczyzobiorcą.
– Kwota inwestycji waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych i zależy od obecnego stanu wyposażenia lokalu. Pobieramy też miesięczną opłatę licencyjną w wysokości 20 zł – mówi Jan Sałata.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
W branży spożywczej nie brakuje silnych marek, które rozwijają się przez franczyzę. Przyjdź na Targi Franczyza 24-26 października i poznaj ich licencję na biznes.
22 października 2024 roku o godz. 18:00 odbędzie się bezpłatny webinar pt. "5 kroków do otwarcia własnej Żabki". Spotkanie poprowadzą specjaliści ds. franczyzy Żabki, a gościem specjalnym będzie franczyzobiorca sieci.
W związku z planowanym wejściem na warszawską giełdę Żabka – w ramach oferty publicznej – sprzedaje akcje inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Ile trzeba za nie zapłacić?
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów