Duży rozmiar ma potencjał

Klientki w nietypowych rozmiarach stanowią niezwykle interesującą grupę dla właścicieli sklepów, aczkolwiek dość wymagającą. Na ich psychice odbił się niewątpliwie fakt, że całe dziesięciolecia były dyskryminowane przez projektantów i przemysł mody.
Anna Bombała, odpowiedzialna za rozwój sieci Ulla Popken w Polsce
Piątek
11.08.2017
Trendy społeczne sprzyjają sieciom odzieżowym z ofertą ubrań w dużych rozmiarach - mówi Anna Bombała, zarządzająca rozwojem marki Ulla Popken w Polsce.
 

Ulla Popken to sieć odzieżowa z ofertą skierowaną do pań noszących rozmiary powyżej 42. Czy jest to perspektywiczny wycinek rynku odzieżowego?
Ulla Popken była jedną z pierwszych marek, jakie powstały w tym segmencie rynku. Dość długo segment dużych rozmiarów traktowany był jako swego rodzaju monolit. Dopiero kilka lat temu zaczęły powstawać w tym segmencie kolekcje w różnym stylu i kierowane do – także wiekowo – zróżnicowanych grup klientek. Kolekcje Ulli Popken cieszą się popularnością, gdyż zaspokajają najwięcej potrzeb klientek. Składają się bowiem z modeli w modnym dzisiaj stylu casual, które mogą być noszone na różne okazje: do biura, w domu, na małe wyjścia, na wieczór, do kina czy na wakacje.
Wszystko wskazuje na to, że to ten segment rynku odzieżowego będzie rozwijał się najbardziej dynamicznie, głównie ze względu na dwa czynniki: tryb życia współczesnego człowieka i starzejące się społeczeństwo. Siedzący tryb życia i liczba godzin spędzanych przed komputerem albo w samochodzie, powoduje niestety otyłość. Z drugiej strony mamy osoby intensywnie ćwiczące w klubach fitness. W tej osób szczególnie szybko następuje zmiana proporcji sylwetki (np. umięśnione uda czy barki). Kolekcje w rozmiarach regularnych nie przewidują żadnych odstępstw od przyjętych rozmiarów i nie uwzględniają tego typu zmian. Stąd coraz więcej klientek, i to w różnym wieku, poszukuje odpowiednich dla siebie modeli w niszowych butikach.

Czy klientki tego rodzaju asortymentu mają jakieś preferencje, o których powinien wiedzieć przedsiębiorca?
Klientki w nietypowych rozmiarach stanowią niezwykle interesującą grupę dla właścicieli sklepów, aczkolwiek dość wymagającą. Wymagają odpowiedniego podejścia i obsługi (np. ekspedientki powinny nosić także rozmiar większy niż 46). Na ich psychice odbił się niewątpliwie fakt, że całe dziesięciolecia były dyskryminowane przez projektantów i przemysł mody. A odzież szyta w Polsce w dużych rozmiarach miała jedynie odziewać zamiast ubierać czy zdobić. Sukienki w kształcie worków z otworami na głowę i w kolorach szaro-brązowo-bordowych ożywionych czarnym były obok spódnic w gumkę i nieokreślonego kształtu bluzek najpopularniejszymi rodzajami sprzedawanej odzieży. Dopiero od ok. 15 lat ten segment odzieży damskiej próbuje rozwijać się w Polsce na – w miarę – normalnych zasadach. To wszystko spowodowało, że klientki w większych rozmiarach oczekują od personelu fachowego doradztwa i znajomości tematu, tzn. orientacji w sposobach ubierania się w rozmiarach większych niż 42. Z drugiej strony potrafią to docenić i pozostają niezwykle wierne wybranym markom i sklepom.

Jakie są plany rozwoju sieci Ulla Popken w Polsce?
W Polsce chcemy otwierać sklepy franczyzowe w miastach wojewódzkich oraz tzw. shop in shop w mniejszych ośrodkach. Realne jest otwieranie 3-4 sklepów rocznie. Franczyzobiorca kupuje towar na własny rachunek, ale możliwa jest wymiana towaru w uzgodnionych proporcjach i w określonym czasie. Wyposażenie sklepu łącznie z towarem to wydatek ok. 700 euro na metr kwadratowy, ale w kosztach wyposażenia partycypuje także franczyzodawca. Oprócz tego należy przeznaczyć 5 tys. euro na jednorazową opłatę licencyjną. Każdy franczyzobiorca może oczekiwać potrzebnego wsparcia w trakcie całego okresu trwania umowy. Na starcie Ulla Popken wykonuje projekt lokalu wspólnie z partnerem, szkoli go w prowadzeniu biznesu i jego zarządzaniu, pomaga w wyborze kolekcji i jej rozmieszczeniu w sklepie.

Rozmawiał Grzegorz Morawski