Na rynku wygra ten, kto najlepiej zbalansuje rolę tradycyjnej i nowoczesnej bankowości oraz nauczy się generować wartość dodaną płynącą z efektywnego współistnienia tradycji i nowoczesności.
Tomasz Pawłowski, dyrektor departamentu sprzedaży sieci franczyzowej Eurobanku
Wtorek
21.11.2017
Cyfryzacji w finansach nie można się bać – mówi Tomasz Pawłowski, dyrektor departamentu sprzedaży sieci franczyzowej Eurobanku.
 

Coraz więcej klientów korzysta z bankowości mobilnej. Czy bankowcy boją się, że placówki wkrótce opustoszeją?
Staramy się nie zajmować lękami, zaś ewentualne zagrożenia postrzegamy w kategorii wyzwań, którym trzeba sprostać. Takim wyzwaniem jest obecnie digitalizacja. Dziś praktycznie każda firma, bez względu na branżę, posiada aplikację mobilną udostępnianą klientom. Aplikacje na urządzenia mobilne pomagają nam już praktycznie we wszystkim. Możemy przez nie m.in. zamawiać jedzenie, umówić się z trenerem personalnym, kupić bilet do kina, organizować spotkania z przyjaciółmi, uczyć się, zapamiętywać listy zakupów i wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić. Banki nie mogły zostać w tyle. Cyfryzacja już dawno dotarła do świata finansów.

Czy istnieje zagrożenie, że klienci zrezygnują ze stacjonarnej bankowości?
Narzędzia pozwalające klientowi uniknąć wizyty w banku dzięki możliwości realizacji swoich potrzeb finansowych za pośrednictwem np. telefonu, stwarzają pewne ryzyko, że utracimy kontakt z klientem, a tym samym szansę na udzielenie klientowi bezpośredniego wsparcia oraz możliwość przedstawienia i zaoferowania dodatkowych produktów. W oczach doradców w placówkach stacjonarnych taka sytuacja może stanowić zagrożenie. Na to zjawisko trzeba jednak patrzeć inaczej. Nie zatrzymamy czasu ani rozwoju aplikacji mobilnych. Nie powstrzymamy trendów w bankowości i finansach ani pogoni za oszczędnością czasu i wygodą. A jeśli tego nie możemy zmienić, to musimy się dostosować. Żeby się dostosować, najpierw trzeba tę cyfryzację zrozumieć, a potem rozwinąć pod własne cele i wreszcie zacząć wykorzystywać w pracy.

Czy digitalizację da się pogodzić z potrzebami tradycyjnej bankowości?
Wszyscy pracownicy branży finansowej – pracownicy centrali, placówek, franczyzobiorcy i pośrednicy – powinni zaakceptować postęp. Nie można traktować cyfryzacji jako konkurencji. Trzeba patrzeć na nią przez pryzmat rozwiązań, których szukają klienci i po prostu należy je oferować. Uważam, że rolą banków prowadzących tradycyjne sieci sprzedaży, w tym sieci franczyzowe, jest zastosowanie takich modeli biznesowych, które pozwolą na niezakłócone współistnienie dwóch gałęzi bankowości: tradycyjnej i cyfrowej. W tym celu należy po pierwsze rozwijać bankowość elektroniczną pod kątem sprzedaży i dotarcia do klienta. Po drugie należy konstruować systemy motywacyjne i prowizyjne w taki sposób, aby uniknąć poczucia kanibalizacji tradycyjnej bankowości przez cyfrową. Na rynku wygra ten, kto najlepiej zbalansuje rolę tradycyjnej i nowoczesnej bankowości oraz nauczy się generować wartość dodaną płynącą z efektywnego współistnienia tradycji i nowoczesności. Bo i tak jeszcze długo będziemy spotykać się w tradycyjnych placówkach.

Rozmawiał Łukasz Michalak


POPULARNE NA FORUM

Franczyza bez dużej inwestycji

Witam, jaką sprawdzoną franczyzę lecz bez dużej inwestycji polecacie?

1 wypowiedzi
ostatnia 25.03.2019
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

A ja polecam zapoznać się z działalnością sieci aniołów biznesu, np. Fast Business Angels. Można otrzymać spore kwoty od inwestorów na założenie i rozwój nowej firmy.

26 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2019
Leasing Experts

Tu zapytaj. Oni tam jakieś egzotyczne leasingi analizują. Typu Weź Leasing, czy Carsmiel, to może i tego znają.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2019
Chwilówki, pożyczki bez BIK, pożyczki na oświadczenie

Wybór pożyczki to twardy orzech do zgryzienia. Podczas przebijania się przez morze ofert, pamiętajcie, by korzystać jedynie z tych udostępnionych przez zaufe podmiotów....

23 wypowiedzi
ostatnia 05.02.2019
Firma pożyczkowa

Ja swój fakt faktem nieduży kredyt załatwiłem właśnie w takiej firmie. Nie mogę iść do banku a tu nie miałem problemów. Firma Provema jest sprawdzona i na pewno...

26 wypowiedzi
ostatnia 05.02.2019
Biuro rachunkowe

Poszukuję sprawdzonego księgowego. Mam małą firmę zatrudniającą 6 osób. Zastanawiam się czy biuro rachunkowe jest w tym przypadku dobrą opcją? Póki co mam wsparcie...

15 wypowiedzi
ostatnia 04.02.2019
Biuro rachunkowe

Od dawna korzystam z tax care. To biuro rachunkowe online, więc nie jestem uwiązana do jednego biura, bo wszystko załatwię telefonicznie i mailowo. Nie płacę za to dużo,...

15 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2019
Ściąganie należności za niezapłacone faktury

Warto skorzystać z pomocy adwokata lub komornika.

5 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019