Pomysł na Lotto
Regulacje prawne wprowadzone naprędce w cieniu afery hazardowej przełożyły się na znaczne uszczuplenie rynku automatów o niskich wygranych. Wydawało się, że Totalizator Sportowy skorzysta na nowych przepisach. Z jednej strony uszczuplenie rynku produktów konkurencyjnych, a z drugiej ofensywa marketingowa Totalizatora połączona ze zmianą nazwy Dużego Lotka na Lotto miały zaowocować częstszymi wizytami klientów w kolekturach.
Tak się jednak nie stało, a wszystko wskazuje na to, że przychody Totalizatora w pierwszych dwóch miesiącach były niższe niż rok wcześniej. Według informacji Pulsu Biznesu spadek przychodów w porównaniu ze styczniem 2009 r. może wynieść ponad 20 proc. Dziennik spekuluje, że Totalizator sam rzuca sobie kłody pod nogi, podnosząc ceny zakładów i ograniczając wypłaty za trafienie „trójki”. Podobnego zdania są właściciele kolektur.
- Z mojego punktu widzenia taka polityka jest niezrozumiała – mówi agent Totalizatora z warszawskich Bielan, pragnący zachować anonimowość. - Ludzie przyzwyczaili się do nazwy Duży Lotek, a droższe zakłady odrzucają mniej zamożnych klientów, których coraz rzadziej będzie stać na grę.
Przedsiębiorca ubolewa także nad zmianami, jakie firma wprowadza w zakresie możliwości oferowania usług konkurencyjnych.
- Od marca obowiązuje aneks do umowy, na podstawie którego nie będzie już można w kolekturze oferować gier innych operatorów, od zdrapek po automaty po niskich wygranych - żali się. - Niestety, wielu placówek nie wytrzyma takich rygorów i upadnie.
Totalizator odpowiada, że problemy finansowe i dramatyczne pogorszenie wyników sprzedaży to jedynie wymysł mediów.
- Nie jesteśmy ani w dołku, ani nie grozi nam bankructwo – kategorycznie zaprzecza Piotr Gawron, rzecznik prasowy Totalizatora. - Faktem jest, że przychody w styczniu 2010 r. były niższe niż rok wcześniej, ale poprzedni rok był rekordowy ze względu na liczne kumulacje. Nie odbiegają one natomiast od średnich przychodów z ostatnich lat.
Jak wskazuje rzecznik Totalizatora, wprowadzenie zakazu konkurencji nie ma nic wspólnego z zabiegami wizerunkowymi w kontekście afery hazardowej.
- To działania, które prowadzimy od dłuższego czasu. Nie chcemy, aby w kolekturach Totalizatora Sportowego nasze produkty sąsiadowały z urządzeniami do gier hazardowych – mówi Gawron. - Ponadto oceniamy, że prowadzenie kolektury Lotto jest na tyle intratnym interesem, że nie budzi konieczności łączenia go z dystrybucją dodatkowych produktów.
Umowy agencyjne Totalizatora zakładają prowizyjny charakter wynagrodzenia. Dochody agentów z gier liczbowych przez pierwsze 5 miesięcy utrzymują się na stałym poziomie 6 proc. przychodów. Po tym okresie, w zależności od wysokości wpływów, poziom prowizji zostanie ustalony pomiędzy 1-7,5 proc.
- Prowadzenie kolektury to nie jest działalność charytatywna, tylko biznes – zaznacza rzecznik spółki. - Skoro kolektury działające nawet w mniejszych miejscowościach są w stanie przy obecnej ofercie generować satysfakcjonujące zyski, to znaczy, że inne punkty też mogą. Jeśli im się to nie udaje, to znaczy, że albo jest to wina lokalizacji albo ajent nie umie sprzedawać. W obu przypadkach tego rodzaju placówki muszą być zamykane.
Władze firmy chcą zerwać z kształtowaniem polityki sprzedażowej w oparciu o jeden rodzaj gry liczbowej. Chce rozszerzać ofertę i zwiększać rozpoznawalność nowych produktów wśród klientów. Pozostaje pytanie, ile będzie kosztowało przyzwyczajenie odbiorców Totalizatora do tego pomysłu. Zarówno klientów, jak i agentów.
(gum)
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zakładaliśmy otwarcie pięciu punktów franczyzowych w tym roku. Już w pierwszym półroczu podwoiliśmy ten wynik – mówi Michał Małolepszy, prezes evoGroup.
– Trenerem psów może zostać każdy, kto ma ku temu smykałkę – mówi Piotr Wojtków, trener psów, behawiorysta.
Citybox24.pl tworzy sieć magazynów samoobsługowych. To biznes dla pasywnych inwestorów. Na czym polega współpraca?
Dawid Wiśniewski nie wierzył w Auto Gammę, dopóki nie poznał firmy od środka. Dzisiaj prowadzi dwa warsztaty pod tym szyldem.
Koncept punktów obsługi dofinansowań Czyste Powietrze ledwo wystartował, a już przekroczył liczbę otwarć zaplanowaną na ten rok. Na czym polega ten biznes?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Punkt przesyłek kurierskich
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Broker Kurierski
Do Koszałka Można coś więcej o ship center
Interes pompowany helem
Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?
Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb
Punkt przesyłek kurierskich
Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...
Punkt przesyłek kurierskich
To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...
Punkt przesyłek kurierskich
O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...