Próg rentowności, czyli moment, w którym przychody pokrywają bieżące koszty działalności, w sieci F4B można osiągnąć po ok. trzech miesiącach.
Poniedziałek
02.11.2015
Leasing sprzedaje się przede wszystkim poprzez kontakty z dostawcami leasingowanych przedmiotów. Tak też zdobywają klientów franczyzobiorcy F4B.
 

Leasing zdobywa coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że po dziewięciu miesiącach 2015 roku przychody firm leasingowych były w porównaniu o 15,7 proc.  wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 35,9 mld zł. Na fali rosnącego popytu na tą formę finansowania korzystają również sieci franczyzowe, których partnerzy pomagaja firmom zyskać dostęp do leasingu. Wśród nich jest F4B, marka obecna na rynku od 2011 roku. W skład sieci wchodzi jedna jednostka własna i 15 franczyzowych, z których pięć powstało w 2015 roku.
– Nie budujemy planów ilościowych na płaszczyźnie rozwoju naszej sieci. Decyzję o współpracy podejmujemy z osobami, które mają potencjał, znają rynek i potrafią się poruszać w obszarze leasingu – mówi Piotr Skopowski.

Jak pracuje franczyzobiorca sieci F4B? Najpierw przedstawia klientowi kalkulacje leasingu różnych firm leasingowych, po czym wraz z nim dobiera odpowiednią ofertę firmy finansującej. Następnie przygotowuje wniosek i kompletuje dokumenty potrzebne do umowy leasingu. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej z firmy leasingowej klient podpisuje umowę, a po otrzymaniu przedmiotu leasingu firma leasingowa wypłaca za podpisanie umowy prowizję. Ta zaś stanowi w 100 proc. przychód franczyzobiorcy.
– Wysokość prowizji franczyzobiorca ustala sam, w zgodzie z możliwościami firmy leasingowej. Prowizja wynosi do 10 proc. plus VAT od wartości netto przedmiotu leasingu. Naszym franczyzobiorcom wypłacamy w każdym przypadku 100 proc. wypracowanej przez nich prowizji. Całą prowizję otrzymują oni również od transakcji z klientami, którzy zostali przekazani im przez nas do obsługi  – podkreśla Piotr Skopowski.

Za pośrednictwem F4B leasingować można wszystko, na co pozwala rynek. Najczęściej przedsiębiorcy przychodzą jednak po zdobycie finansowania na różnego rodzaju pojazdy oraz maszyny i urządzenia.
– Leasing sprzedaje się przede wszystkim poprzez kontakty z dostawcami przedmiotów leasingu. Dostawcy kierują klientów do naszej sieci, za co najczęściej otrzymują od naszych franczyzobiorców prowizję – mówi Skopowski.

Aby przystąpić do sieci, partner musi wnieść opłatę franczyzową w wysokości 10 tys. zł netto. W zamian za jej uiszczenie franczyzobiorca zyskuje dostęp do wstępnych warsztatów. Trwają one przez tydzień, odbywają się w centrali firmy w Sosnowcu i obejmują przeszkolenie teoretyczne i praktyczne.
– Franczyzobiorcom zapewniamy też wyłączność terytorialną na umówionym regionie, a także możliwość korzystania z systemów on-line firm leasingowych w celu samodzielnego przeprowadzania transakcji. Partnerzy otrzymują również własny serwis internetowy kierujący klientów do danego oddziału, np. www.gdynia.f4b.pl – tłumaczy Skopowski.

Oprócz opłaty wstępnej franczyzobiorcy powinni uwzględnić w biznesplanie koszty przysposobienia placówki. Nie będą to znaczne wydatki, ponieważ franczyzodawca nie ma restrykcyjnych wymogów lokalowych.
– Prowadzimy działalność B2B (od ang. business to business – przyp. red.), pracujemy przede wszystkim przez telefon, email i w siedzibie klientów. Wystarczający jest kilkunastometrowy lokal biurowy, wyposażony w niezbędne meble, sprzęt komputerowy oraz drukarkę – mówi franczyzodawca.

W trakcie prowadzenia działalność franczyzobiorcy muszą też odprowadzać miesięczną opłatę w wysokości 200 zł netto. To jednak nie partnerzy stanowią źródło przychodów franczyzodawcy.
– Nasze umowy z finansującymi pozwalają nam uzyskiwać przychód bezpośrednio od nich oraz osiągamy przychody z obsługi i współpracy z naszymi bezpośrednimi klientami. Nie jest naszym modelem biznesowym zarabiać na opłatach franczyzowych.  Zarabiamy na leasingu, a płacą nam nie klienci, nie nasze oddziały, a bezpośrednio firmy leasingowe – mówi Piotr Skopowski.


POPULARNE NA FORUM

Firma sprzedająca terminale płatnicze

Mało osób zna firmę TopCard, a ja zainteresowałam się ich ofertą ze względu na konkurencyjne warunki ;) Myślę, że warto zawrzeć z nimi umowę, bo są zupełnie...

11 wypowiedzi
ostatnia 22.02.2019
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?

A ja polecam zapoznać się z działalnością sieci aniołów biznesu, np. Fast Business Angels. Można otrzymać spore kwoty od inwestorów na założenie i rozwój nowej firmy.

26 wypowiedzi
ostatnia 18.02.2019
Leasing Experts

Tu zapytaj. Oni tam jakieś egzotyczne leasingi analizują. Typu Weź Leasing, czy Carsmiel, to może i tego znają.

3 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2019
Chwilówki, pożyczki bez BIK, pożyczki na oświadczenie

Wybór pożyczki to twardy orzech do zgryzienia. Podczas przebijania się przez morze ofert, pamiętajcie, by korzystać jedynie z tych udostępnionych przez zaufe podmiotów....

23 wypowiedzi
ostatnia 05.02.2019
Firma pożyczkowa

Ja swój fakt faktem nieduży kredyt załatwiłem właśnie w takiej firmie. Nie mogę iść do banku a tu nie miałem problemów. Firma Provema jest sprawdzona i na pewno...

26 wypowiedzi
ostatnia 05.02.2019
Biuro rachunkowe

Poszukuję sprawdzonego księgowego. Mam małą firmę zatrudniającą 6 osób. Zastanawiam się czy biuro rachunkowe jest w tym przypadku dobrą opcją? Póki co mam wsparcie...

15 wypowiedzi
ostatnia 04.02.2019
Biuro rachunkowe

Od dawna korzystam z tax care. To biuro rachunkowe online, więc nie jestem uwiązana do jednego biura, bo wszystko załatwię telefonicznie i mailowo. Nie płacę za to dużo,...

15 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2019
Ściąganie należności za niezapłacone faktury

Warto skorzystać z pomocy adwokata lub komornika.

5 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019