Człowiek orkiestra
Na zdjęciu: Maciej Kopij
Jest przedsiębiorcą od 15 lat. Niemal od początku działa w branży finansowej. Prowadził biura pośrednictwa finansowego, zajmował się sprzedażą ratalną, sprzedażą kart etc. Obecnie prowadzi placówki partnerskie dwóch banków oraz dwie własne placówki brokerskie. W sumie zarządza ośmioma punktami. Jest jednym z 24 partnerów Meritum Banku, którzy prowadzą więcej niż jedną placówkę. Maciej Kopij ma ich trzy: w Malborku, Sztumie i Kwidzynie.
Meritum Bank jest pierwszym bankiem w Polsce, który zrezygnował z kosztownej budowy sieci własnych oddziałów i postawił na sieć partnerską, jako główny kanał dystrybucji. Swoich partnerów bank pozyskuje między innymi spośród pośredników finansowych, którzy oferują jego produkty. Do Meritum przystępują też właściciele małych sieci z tej branży oraz partnerzy banków.
Na pytanie, skąd pomysł na prowadzenie placówki partnerskiej Meritum Banku, Maciej Kopij odpowiada: – To dzięki jednemu z menedżerów, z którym znamy się od lat – wyjaśnia. – Kiedy zaczęli budować sieć Meritum, zadzwonił do mnie z propozycją, a ja się zdecydowałem. Bankowość to dziedzina, w której bardzo ważne są relacje i zaufanie do człowieka – dodaje.
Nie bez znaczenia okazały się również reguły, którymi rządzi się Meritum Bank. Dzięki brakowi zakazu konkurencji Maciej Kopij nie musiał z niczego rezygnować czy zamykać dotychczas prowadzonych placówek. – Jesteśmy jedną z nielicznych instytucji finansowych, które nie ograniczają swoich partnerów zakazem konkurencji. Wiążemy się z osobami, którzy wiedzą, po co zakładają biznes i naprawdę chcą zarabiać pieniądze. Ograniczanie takich ludzi nie ma sensu. Takie podejście się sprawdza. Potwierdzają to kolejne firmy, z którymi nawiązujemy współpracę oraz nowi franczyzobiorcy – wyjaśnia Jacek Biskup, dyrektor departamentu zarządzania siecią partnerską Meritum Banku.
Filozofią Meritum Banku jest budowanie sieci, w której sprzedaż generowana jest przez przedsiębiorczych ludzi, działających we własnym dobrze pojętym interesie. Meritum szuka ludzi, którzy nie tylko chcą zarabiać pieniądze, ale i mają do tego predyspozycje – deklaruje centrala banku. Na pytanie o przymioty idealnego franczyzobiorcy, Jacek Biskup odpowiada, że to człowiek, który wierzy w siebie i wobec siebie ma największe oczekiwania. To także osoba, która zamiast szukać winnych niepowodzenia, szuka wyjścia z trudnej sytuacji. Wszystkie te warunki zdaniem Jacka Biskupa z naddatkiem spełnia Maciej Kopij.
On sam mówi, że przede wszystkim łatwo dostosowuje się do zmian w otoczeniu rynkowym. – Decyzje podejmuję szybko i niezależnie, naturalnie po konsultacjach z żoną – deklaruje z uśmiechem. Kopij twierdzi, że biznes bankowy nie należy dziś do najłatwiejszych. – Rynek jest znacznie bardziej wymagający niż kilka lat temu, kiedy klienci sami przychodzili do placówek. Dzisiaj rzeczywistość premiuje doświadczenie i przedsiębiorczość – dodaje.
Maciej Kopij należy do Rady Partnerów Meritum Banku, która reprezentuje interesy franczyzobiorców sieci w relacjach z bankiem. Za pośrednictwem rady partnerzy Meritum wnoszą swoje uwagi i propozycje. Często zdarza się, że są one wdrażane w całej sieci – także w placówkach własnych banku. Takie zmiany dotyczyły między innymi systemu IT oraz produktów, choćby Biznes Pożyczki dla rolników.
Swoją prywatną siecią ośmiu placówek Maciej Kopij zarządza wspólnie z żoną. We wszystkich jego punktach funkcjonuje system monitoringu, wszystkimi placówkami może zarządzać zdalnie, jednak – jak mówi – najlepsza technologia nie zastąpi wizyty właściciela w placówce. – Pańskie oko konia tuczy – kwituje. Zapowiada, że w biznesie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, ale o szczegółach nie chce mówić. Mimo napiętego kalendarza Kopij znajduje czas na sportowe pasje: kajakarstwo i bieganie. Należy do drużyny Meritum – wytrawnych maratończyków, którzy startują w biegach z logo banku. Kopij będąc partnerem Meritum przebiegł swój pierwszy maraton i zdobył pierwsze medale Mistrzostw Polski w kategorii Masters.
(emka)
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Alior Bank rozszerza ofertę wsparcia dla franczyzobiorców. W ramach dwóch uzupełniających się programów mogą łącznie otrzymać do 100 tys. zł brutto.
Emilia Piesik weszła we franczyzowy biznes razem z mamą. Dziś sama ma dzieci i wciąż chwali sobie współpracę z franczyzodawcą.
Małgorzata Rodziewicz od 10 lat jest partnerem Santander Bank Polska. Jak ocenia współpracę z bankiem?
Joanna Ewert długo poznawała od podszewki Santander Bank Polska, aż wreszcie postanowiła zostać jego franczyzobiorczynią. Podczas zeszłorocznych Targów Franczyza została laureatką konkursu TOP Franczyzobiorca, w kategorii „Mistrz sociali”.
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.