Koszty się rozkładają
Katarzyna Rojkowska, właścicielka sieci szkół Leader
Musieliśmy przełożyć naszą rozmowę ze względu na udział Leader School w targach w Norymberdze. Czego dotyczyły targi?
Była to impreza dla branży edukacyjnej i zabawkarskiej. Wystawcy pokazywali swoje nowe produkty dla dzieci, które później trafiają do sklepów, szkół i przedszkoli. Targi Spielwarenmesse w Norymberdze są największymi targami w Europie prezentującymi nowości w dziedzinie rozwoju i edukacji dzieci i młodzieży. Dlatego też, zdecydowaliśmy się wziąć w nich udział, zwłaszcza, że właśnie ukończyliśmy prace nad nową linią produktów edukacyjnych Play&Learn, która dedykowana jest dla dzieci w wieku 2-12 lat i wspiera ich naukę poprzez zabawę.
Jaki był miniony rok dla Leader School?
Do tej pory co roku otwieraliśmy 2-3 szkoły językowe. W 2014 roku uruchomiliśmy pięć placówek. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal rekrutując franczyzobiorców przeprowadzamy bardzo dokładną selekcję. W biznesie ważne są zyski, ale te są efektem ciężkiej pracy wynikającej z pasji i zaangażowania. Przedsiębiorca, który koncentruje się wyłącznie na zyskach od początku prowadzenia działalności, nie odniesie sukcesu. Dlatego nie chcemy współpracować z takimi osobami. W sieci franczyzowej, ważne jest to aby rozwijały się wszystkie placówki, aby nie było słabego ogniwa. To sprawia, że cała sieć się rozwija a marka staje się silna i rozpoznawalna na rynku.
W jakich miastach pojawiły się szkoły Leader School?
W Krakowie ruszyła już nasza trzecia placówka. Przed jej uruchomieniem musieliśmy oczywiście ustalić dokładny zasięg terytorialny nowo otwartej szkoły, aby nie rywalizowała z dwiema pozostałymi. Franczyzobiorca, który pojawia się w mieście, gdzie jesteśmy już obecni, ma łatwiej, ale korzyści odnoszą też pozostali partnerzy, na przykład dzięki rozłożeniu kosztów marketingu na kilku przedsiębiorców. Z reklamy i tak korzystają wszyscy po równo. Ważna jest przejrzystość zasad regulujących funkcjonowanie sieci franczyzowej co pozwala na współpracę placówek działających w tych samych miastach lub województwach, unikając niezdrowej rywalizacji. Pozostałe miasta, gdzie pojawiliśmy się w 2014 roku to Poznań – tu powstały dwie szkoły, Legionowo oraz Słomniki pod Krakowem. Ostatnia z miejscowości, mimo że liczy 4,5 tys. mieszkańców, ma już ponad 90 uczniów. Miasto posiada duży potencjał, dzięki temu, że wielu krakowian przeniosło się tutaj.
W ofercie Leader School znajdują się, obok kursów językowych, także inne zajęcia.
Są to m.in. kursy przygotowawcze do matury i innych egzaminów oraz kursy szybkiego czytania. Szeroka oferta to jeden z argumentów, który pozwala Leader School wyróżnić się na tle konkurencji. Z doświadczenia wynika, że 30-40 proc. klientów korzystających z kursów językowych jest zainteresowana innymi zajęciami. Pozwala nam to prowadzić sprzedaż pakietową. Tego rodzaju oferty cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Leo Maniak (program do nauki czytania i technik pamięciowych) oraz Leo English (do nauki języka angielskiego dla dzieci) są wciąż doskonalone, uzupełniane nowymi pomocami dydaktycznymi. Klienci doceniają skuteczność tego programu i rekomendują Leader School znajomym. Również kursy przedmaturalne i przygotowawcze wsparte solidną metodą BLS (połączenie zajęć prowadzonych przez lektora z rozwiązaniami multimedialnymi) cieszą się niezmiennym zainteresowaniem i przyciągają nowe rzesze słuchaczy. Oferta Leader School pozwala zaspokoić oczekiwania i potrzeby całych rodzin, które często są naszymi klientami.
Czym zajmuje się franczyzobiorca w ciągu dnia? Zajęcia zwykle odbywają się wczesnym rankiem, a następnie od późnego popołudnia do wieczora.
To prawda – między porannymi zajęciami, a tymi, które startują ok. 14 franczyzobiorca ma czas na pracę administracyjną. Polega ona na przygotowaniu zajęć oraz zaplanowaniu działań marketingowych, zapewnieniu płynności funkcjonowania szkoły. Musimy pamiętać o tym, że franczyzobiorca jest przedsiębiorcą borykającym się na co dzień z wszystkimi sprawami dotyczącymi prowadzenia i rozwijania swojej firmy. Nie można więc powiedzieć, że zajęty jest tylko wtedy, gdy odbywają się zajęcia.
rozmawiał Daniel Wilk
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, żeby móc prowadzić biznes edukacyjny. Licencję na biznes w tej branży znajdziemy na Targach Franczyza, które odbędą się już 24-26 października.
– Wystarczy 5 tys. zł na opłatę franczyzową i około 10 tys. zł na wynajem i wyposażenie lokalu, aby otworzyć szkołę językową – mówi Katarzyna Albecka, właścicielka Speaky Frog.
Marek Karwański, masterfranczyzobiorca szkoły muzycznej Yamaha, 30 lat temu jako pierwszy otworzył w Polsce placówkę pod tym szyldem.
Zanim Szymon Fenikowski zdecydował się na współpracę z Edukido, dzwonił do innych partnerów z pytaniem, jak im idzie. Co odpowiadali?
Szkole La Mancha przybywa partnerów i klientów. Co przyciąga Polaków do nauki hiszpańskiego?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...