Andrzej Koźmiński: W biznesie trzeba być bezwzględnym
Andrzej Koźmiński, założyciel i rektor Akademii Leona Koźmińskiego
W których obszarach gospodarki najbardziej opłaca się szukać szczęścia w biznesie?
Andrzej Koźmiński: W Polsce wciąż niewystarczająco rozwinięta pozostaje sfera wszelkiego rodzaju usług. Zwłaszcza tych o charakterze intelektualnym, czyli doradztwo, usługi inżynierskie, działalność reklamowa, promocyjna, ale także Internet – różnorakie portale. Kolejna dziedzina, która ma przed sobą wielką przyszłość, to usługi związane ze zdrowiem, opiekuńcze, medyczne. To będzie się w nadchodzących latach rozwijało niesłychanie szybko. Polska ma też spore szanse na polu produkcji żywności, zwłaszcza tej określanej jako ekologiczna. Sektorem, który wciąż czeka na swoich wybitnych przedsiębiorców, jest również turystyka, jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki.
Jakie rady ma świat akademicki dla polskiego biznesu?
A.K.: Przede wszystkim radziłbym robić to, co się umie. Szewc nie powinien zarabiać na hydraulice i odwrotnie. Umiejętności to podstawa. Druga rada jest bardzo prosta – ciężka praca. Przedsiębiorca pracuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Jeśli ktoś myśli, że własna firma to sposób na szybki pieniądz zdobyty niewielkim wysiłkiem, to niestety jest w błędzie i czeka go bankructwo. Po trzecie, sukces w biznesie zależy od oryginalnego pomysłu. Nie warto naśladować innych i otwierać pizzerii na rogu skrzyżowania, na którym są już trzy takie lokale. Trzeba szukać nowych, ciekawych rozwiązań.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 2/2011
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, żeby móc prowadzić biznes edukacyjny. Licencję na biznes w tej branży znajdziemy na Targach Franczyza, które odbędą się już 24-26 października.
– Wystarczy 5 tys. zł na opłatę franczyzową i około 10 tys. zł na wynajem i wyposażenie lokalu, aby otworzyć szkołę językową – mówi Katarzyna Albecka, właścicielka Speaky Frog.
Marek Karwański, masterfranczyzobiorca szkoły muzycznej Yamaha, 30 lat temu jako pierwszy otworzył w Polsce placówkę pod tym szyldem.
Zanim Szymon Fenikowski zdecydował się na współpracę z Edukido, dzwonił do innych partnerów z pytaniem, jak im idzie. Co odpowiadali?
Szkole La Mancha przybywa partnerów i klientów. Co przyciąga Polaków do nauki hiszpańskiego?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...