Trudny winiarski biznes
Mimo że kwota inwestycji w sklep Wina 2000 nie jest wysoka, bo wynosi około 50 tys. złotych, to franczyzodawca ma duże problemy ze znalezieniem odpowiednich partnerów. Niewielka suma inwestycji przyciąga osoby, które po prostu chcą zainwestować i traktują tę inwestycję tak samo jakby kupowali obligacje. Z doświadczeń firmy wynika, że w przypadku sklepów z winami pieniądze nie są najważniejsze. Równie ważna jest znajomość branży i wiedza o winach. Brak zaangażowania biorców nie jest jedyną przeszkodą. Duże problemy stwarza też konieczność otrzymania zezwolenia na sprzedaż alkoholu w sklepie.
Prawo nie pomaga
Zgodnie z wymogami formalnymi, aby otworzyć sklep winiarski, trzeba uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Nie jest to proste. Zezwolenia są limitowane. Rada Gminy lub Miasta określa liczbę lokali mogących sprzedawać alkohol na danym terenie. Zezwolenia są przyznawane na określony czas. W sytuacji, gdy limit koncesji jest wyczerpany, kolejne będą przydzielane dopiero po wygaśnięciu wcześniejszych pozwoleń. Zdaniem Krzysztofa Majera, prezesa Win 2000, w zależności od wielkości gminy na przyznanie koncesji można czekać nawet rok. Niestety o zezwolenie można się starać dopiero, gdy Sanepid wyda decyzję potwierdzającą spełnienie warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży.
– Kilka lat temu można było wystąpić o przyznanie koncesji, gdy nie posiadało się jeszcze odebranego lokalu. Teraz inwestowanie pieniędzy w sklep bez gwarancji otrzymania zezwolenia jest ryzykiem, którego zgłaszające się osoby nie chcą ponieść – tłumaczy Krzysztof Majer.Wino to nie wszystko
Aby uatrakcyjnić ofertę sieci, i zredukować ryzyko związane z nieotrzymaniem zezwolenia na sprzedaż wina, właściciele sieci Wina 2000 planują rozszerzyć asortyment o importowane artykuły spożywcze. Mają to być artykuły delikatesowe, wyłącznie marek niedostępnych na polskim rynku. Będą to m.in. herbaty, oliwy z Australii, Włoch czy Hiszpanii, osty balsamiczne, a nawet chleb z mąki z winogron. Według przewidywań Majera z nową ofertą asortymentową sieć ruszy już po wakacjach.
Ze względu na problemy ze znalezieniem franczyzobiorców, właściciele firmy zdecydowali, wbrew wcześniejszym planom, rozwijać sieć własnych sklepów. Do końca roku planują otworzyć kolejnych 10 sklepów. Zgodnie z założeniami firmy do 2010 roku liczba sklepów w całej Polsce ma wynieść 100.
Komentarz
Jeżeli nie sprawdziła się dotychczasowa koncepcja pozyskiwania partnerów, założyciele sieci mogliby przemyśleć zmiany zasad współpracy. Inna polska sieć handlująca alkoholem, Belvedere 3, zrzesza pod jednym szyldem działające już sklepy monopolowe. Przy stosowaniu podobnego modelu odchodzą problemy z otrzymaniem koncesji i brakiem zdecydowania potencjalnych franczyzobiorców, o którym opowiada Krzysztof Majer.
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Żabka wprowadziła nowy program „Bezpieczny Start” skierowany do osób, które rozważają otwarcie własnej firmy.
Daniel Piotrowski niedawno otworzył stoisko pod szyldem Dr Konopny. Jak mu idzie biznes?
Przedsiębiorcy, którzy otworzą sklep w sierpniu i wrześniu, otrzymają dodatkowe środki do 14 tys. zł. Sieć gwarantuje też w pełni wyposażony sklep, szkolenia i inne wsparcie.
Sieć stawia na nowe technologie i przyciąganie do siebie właścicieli niezależnych sklepów. Jak jeszcze chce się rozwijać?
Partner grupy Chorten z Białegostoku prowadzi osiem sklepów i myśli o kolejnych. Czemu zawdzięcza sukces w jednej z najbardziej konkurencyjnych branż?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Obywatele Ukrainy to chętnie widziani przez franczyzodawców biorcy licencji. Mogą wybierać i wśród polskich, i wśród ukraińskich konceptów franczyzowych.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pasywny biznes, który przynosi co miesiąc dochody bez żadnego wysiłku, to marzenie każdego z nas. Czy to w ogóle możliwe?
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Znana marka odzieżowa rezygnuje z franczyzy i przenosi się do internetu. Z franczyzobiorcami żegna się na sali sądowej…
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam. ja w tym roku podpisałem umowę na 5 punktów 2 mam już zrealizowane niestety pozostałe trzy jeszcze nie, niewiem kiedy to nastapi bo pojawia się coraz więcej...
Carrefour Express - supermarket na licencji
Dzień dobry. Szukam chętnych prowadzących sklepy Carrefour do podjęcia współpracy w zakresie umieszczenia na terenie sklepu małego automatu paczkowego. Może być w...
sklepy spożywcze
Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami
Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator
Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...
Nagrodzeni franczyzobiorcy
Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....
sklepy spożywcze
Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.
Jubileuszowy sklep
Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów