Najdroższą częścią inwestycji w pralnię chemiczną jest zakup parku maszynowego oraz dostosowanie lokalu do wymagań technicznych.
Wtorek
09.12.2014
Pralnie Chemiczne Panda umożliwiają franczyzobiorcom przejęcie gotowego biznesu. Partnerów jednak nie przybywa.
 

Pralnie chemiczne Panda działają w 56 centrach handlowych w różnych miastach Polski. Kilkanaście z nich należy do franczyzobiorców. Aby zostać partnerem Pandy, można albo przejąć już działający punkt, albo otworzyć go od podstaw. Koszt przejęcia wynosi od 100 do 500 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa zależy od lokalizacji, okresu obecności danej pralni na rynku, a przede wszystkim od generowanych przychodów. Szacowany zwrot z inwestycji następuje po trzech, czterech latach od przejęcia.

- Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość podnajęcia całego parku maszynowego znajdującego się na wyposażeniu pralni – wyjaśnia Monika Prymelska, project manager działu ekspansji i franczyzy. - Druga opcja zakłada uruchomienie nowej pralni chemicznej Panda. Szacunkowa inwestycja w lokal o powierzchni 60 m², powiększona o opłatę franczyzową oraz zakup nowego parku maszynowego, dostosowanego do powierzchni lokalu, wynosi 250-450 tys. zł. Ostateczna kwota zależy jednak od warunków technicznych centrum handlowego. W trakcie współpracy franczyzobiorcy płacą miesięczną opłatę franczyzową liczoną procentowo od uzyskanych przychodów. Druga opłata administracyjna zależy od wartości czynszu najmu lokalu i opłat dodatkowych: za zużycie prądu, wody oraz ścieków. Wynika to z faktu, że najemcą lokalu jest franczyzodawca. Wiemy jak wynegocjować z zarządcami galerii atrakcyjne warunki najmu.

Centrala organizuje cykl szkoleń dotyczących prowadzenia pralni. W czasie otwierania punktu obecni są instruktorzy Pandy, którzy uczą nowych pracowników technik odplamiania i prasowania, obsługi maszyn i zasad obsługi klienta. Franczyzodawca zapewnia zaopatrzenie w wydajne i skuteczne środki piorące, pomaga w procesie rekrutacji pracowników oraz przekazuje elementy wizualizacji lokalu, plakaty, wzory ulotek oraz wizytówek. Ważna dla przedsiębiorcy jest stała opieka serwisu, dzięki gwarancji na urządzenia piorące.

Możliwość przejęcia już działającej pralni wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą przechodzić przez wszystkie proceduty odbiotu technicznego. Ponadto nie będą oni musieli budować bazy klientów od podstaw. Mimo to od 2011 roku Panda nie zmieniła stanu posiadania. W sieci od ponad trzech lat działa 41 pralni należących do franczyzodawcy i 15 zarządzanych przez partnerów. Być może potencjalnych partnerów odstrasza stosunkowa kwota inwestycji.

- Przejęcie biznesu od franczyzodawcy wiąże się z koniecznością sprawdzenia jego dotychczasowych wyników finansowych. Przedsiębiorca może dzięki temu sprawdzić rentowność placówki i ewentualną sezonowość. Oprócz tego, potencjalny franczyzobiorca powinien też dowiedzieć się, dlaczego dawca licencji chce pozbyć się, zakładamy, opłacalnego biznesu. Być może sieć rozrosła się w taki sposób, że woli część swoich punktów oddać w zarządzanie partnerom. Należy także sprawdzić, czy w branży nie szykują się poważne zmiany, które na przykład wymuszą konieczność zainwestowania w lokal – mówi Karol Kaczmarek, doradca we franczyzie PROFIT system. (dw)


POPULARNE NA FORUM

Biznes na spółkę z franczyzodawcą

też korzystam z kryspinowskiego magazynu less mess, tzn korzystałem kilka miesięcy temu, bardzo dobra jakośc usługi, jak zajdzie potrzeba to mam sprawdzony magazyn, żeby...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Dobry wieczór, czytam Państwa komentarze i skóra mi cierpnie jak pomyślę, że za parę miesięcy będę musiała oddać moją chorą na Alzheimera Mamę do domu seniora....

13 wypowiedzi
ostatnia 05.01.2019
Dom starców - biznes przemilczany

Nie w każdym domu opieki dzieje się źle. Ja mam matkę w ZOLu Dom Rodzinny w Nowym Dworze Mazowieckim i tam nie można się do niczego przyczepić. Starsze osoby mają...

13 wypowiedzi
ostatnia 23.12.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

jakmieszkasz w krakowie i po drodze Ci do Kryspinowa to spróbuj Less Mess ;)

12 wypowiedzi
ostatnia 08.12.2018
Przychodnia Medyczna - franczyza

teraz to same apteki i przychodnie, spoleczenstwo sie starzeje

4 wypowiedzi
ostatnia 20.11.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

Patryk widzę, że nie możesz się zdecydować, ale daj im szansę bo warto naprawdę! Ja nie narzekam!

12 wypowiedzi
ostatnia 03.11.2018
zdobienie szkła

super sprawa, podziwiam pasję i trzymam kciuki za rozwój biznesu.

1 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2018
Fotografia

Fajny pomysł :) sam się interesuje fotografią i chciałbym to rozwinąć jakoś. Dlatego teraz zapisałem się na konkurs Amundsen Photo Awards - są świetne nagrody do...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.10.2018