Fast food nam niestraszny

Anna Wołoszyn, menadżer ds. PR Columbus Coffee
Jak otwieranie kawiarni przez duże sieci fast foodów, w tym Subway i McDonald's, wpływa na rynek kawiarniany w Polsce?
Rynek kawiarniany w Polsce wchodzi powoli w etap dojrzałości, a wejście dużych sieciowych konceptów z USA oraz Europy Zachodniej wyraźnie to potwierdza. Można było przewidzieć, że wkrótce doskonale sobie radzące fast foody będą chciały wejść również w biznes kawiarniany. Możliwości logistyczne, doświadczenie w budowaniu sieci i doświadczona kadra pozwalają takim firmom na ekspansję w skali makro w bardzo krótkim czasie. Rok 2013 powinien potwierdzić ten trend jeszcze bardziej. Efektem ekspansji kawiarni wprowadzanych przez sieci fast foodów mogą być problemy pojedynczych kawiarni w dobrych lokalizacjach, które do tej pory nie doświadczyły jednak prawdziwej konkurencji ze strony profesjonalnych firm, a ich organizacja, koszty działalności i nieaktualny asortyment mogą powodować problemy z rentownością. Z drugiej strony taka sytuacja powoduje, że firmy takie jak Columbus Coffee spotykają się z dużym zainteresowaniem osób, które marzą o prowadzeniu kawiarni, ale są świadome zagrożeń płynących ze strony międzynarodowych korporacji.
Jakie są perspektywy branży? Czy odczuwacie kryzys?
Według naszych obserwacji perspektywy branży wciąż są bardzo obiecujące. Do kwestii związanych z planowaniem modelu biznesowego należy jednak podchodzić dużo ostrożniej, niż miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Nasz koncept powstawał w czasach pierwszej fali kryzysu gospodarczego,więc można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na kryzy. Poza tym samo określanie obecnej sytuacji na rynku gastronomicznym mianem kryzysu jest sporym nadużyciem. Gdyby tak było, to nie moglibyśmy mówić o rozwoju firm gastronomicznych, który przecież jest ciągle bardzo widoczny. Zamiast kryzysu widzimy szansę dla profesjonalistów. Uważamy również, że ta branża zasługuje na zmiany. Jestem przekonana, że w roku 2013 kawiarnie sieciowe będą otwierane jeszcze częściej niż w obecnym.
Jakie są plany rozwoju Columbus Coffee?
Obecnie realizuje dwa projekty m.in. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Ostatnio otwarta kawiarnia ruszyła 15 października. Poszukujemy lokalizacji w całej Polsce, jesteśmy zainteresowani powierzchniami w miastach liczących co najmniej 100 tys. mieszkańców. W związku z tym, że każdy aspekt uruchomienia i prowadzenia kawiarni jest objęty wsparciem Columbus Coffee, jesteśmy w stanie zaadoptować pod działalność kawiarnianą różnego rodzaju powierzchnie. W pierwszej połowie 2013 roku pojawimy się jeszcze w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. Na przyszły rok planujemy powiększenie liczby placówek franczyzowych do ponad 15 lokali. Jest to zależne od wielu czynników, ale obecna sytuacja stwarza takie możliwości.
Jak podsumowują Państwo mijający rok w sieci Columbus Coffee?
Bieżący rok upływa pod znakiem ciężkiej pracy organizacyjnej związanej z budowaniem mocnej, rozpoznawalnej i trwałej marki. W mijającym roku udało nam się otworzyć założoną liczbę 10 kawiarni i jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku uda nam się tę liczbę podwoić.
Rozmawiała (mak)
ZOBACZ W KATALOGU





















































































PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Cukrem i Solą otworzyło kolejny punkt franczyzowy, w planach ma też nową lokalizację własną.
KawoWiniarnia to nowy koncept restauracyjny, który wyróżnia się bogatą kartą kaw i wina. Chce rozwijać się poprzez franczyzę.
Kuchnia azjatycka jest w Polsce coraz bardziej popularna. Zauważyli to też franczyzodawcy, którzy proponują licencją na sushi bar czy restaurację z bogatszym menu.
Segment fast food ma mocną reprezentację we franczyzie. I wciąż przybywa nowych konceptów.
Poszukujemy partnerów do otwarcia pierwszego flagowego sklepu w topowej lokalizacji, który zostanie poszerzony o franczyzę obejmującą wiele jednostek.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

– Franczyza to coś więcej niż dostęp do produktów i technologii. To gotowy system, który naprawdę wspiera, a przy okazji pozwala realizować się razem, jako rodzina – mówią Barbara i Mikołaj Pawłowscy, właściciele czterech sklepów Stokrotka w województwie lubelskim.
Franczyza Akademii Pamięci to model edukacyjny z kursami technik pamięciowych dla seniorów, dorosłych i młodzieży. Zajęcia odbywają się online lub w salach wynajmowanych na godziny. Inwestycja może zwrócić się już po semestrze.
Northgate Logistics notuje szybki przyrost sieci i nie zamierza tego zmieniać. W ubiegłym roku otworzyła siedem placówek.
Franczyzę i4-Mobile można połączyć z innym biznesem. A franczyzodawca może nawet pokryć część kosztów inwestycji.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali