Pub z piwem kraftowym
Pierwszy lokal Jabeerwocky powstał w Warszawie w 2015 roku. To multitap bar, czyli pub z wieloma kranami piwnymi, serwujący wyłącznie piwa rzemieślnicze.
– Nie ma u nas żadnych piw koncernowych – podkreśla Rafał Kowalczyk, franczyzodawca Jabeerwocky.
Dziś pod szyldem Jabeerwocky funkcjonuje też franczyzowy pub w Poznaniu, a już wkrótce otwarty zostanie lokal w Łodzi, także na licencji.
Dobra lokalizacja
Franczyzodawca chce w pierwszej kolejności otwierać lokale w największych polskich miastach, jak Wrocław czy Kraków.
– Ale te nieco mniejsze też bierzemy pod uwagę – zaznacza Rafał Kowalczyk. – Zapewne lokale będą w nich mniejsze. Dopasujemy wówczas nasz format do takiego rynku. Najważniejszym ograniczeniem jest siła nabywcza gości. Piwa rzemieślnicze są droższe od koncernowych.
W każdym mieście powstanie jeden pub Jabeerwocky. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie oprócz funkcjonującego już lokalu własnego licencjodawca widzi miejsce jeszcze na kilka franczyzowych.
Optymalny lokal na bar powinien mieć wielkość ok. 200 m2. Dobrze, aby dysponował niewielką piwnicą, do której można wstawić chłodnię dla piw.
– Dotychczas lokale otwieraliśmy w zabytkowych kamienicach, ale to nie jest wymóg konieczny. Natomiast powinny to być topowe miejsca w danym mieście, chętnie też w pobliżu innych barów. Goście lubią próbować piw kraftowych w różnych pubach – dodaje franczyzodawca..
Wydatki na inwestycję zależą od stanu technicznego lokalu. Franczyzodawca szacuje, że trzeba na to przeznaczyć min. 200 tys. zł. Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 30 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 3 proc. od sprzedaży.
Personel przeszkolony
Mniej więcej jedną trzecią asortymentu pubów stanowią piwa z browaru Jabeerwocky. Reszta może pochodzić z innych browarów rzemieślniczych. Jest też oferta gastronomiczna.
– Serwujemy jedzenie typu finger food. Może to być pizza, burgery, żeberka, ale serwowane nie na talerzach i bez sztućców, bo w naszych lokalach nie ma tzw. drogi brudnej, wymaganej przez przepisy sanitarne – wyjaśnia Rafał Kowalczyk. – Jedzenie zwykle stanowi do 20 proc. sprzedaży w lokalu.
Puby Jabeerwocky są duże, co daje też możliwość wydzielania sporej części baru dla grup gości i robienia rezerwacji nawet na 30-40 osób.
Licencjodawca pomaga franczyzobiorcom znaleźć odpowiednią lokalizację, zrobić rachunek kosztów inwestycyjnych i symulację możliwych do osiągnięcia przychodów. Wspiera przy projekcie aranżacji wnętrza, ustawienia technologii kuchni i baru. Organizuje też szkolenia.
– M.in. ze znajomości piw rzemieślniczych, bo personel musi wiedzieć, co sprzedaje, umieć pomóc klientom w wyborze, w pewnym zakresie również ich edukować z tej tematyki – podkreśla Rafał Kowalczyk. – Ważna jest także umiejętność obsługi gości. Unikamy np. polityki, tematów światopoglądowych.
Franczyzodawca zapewnia też wsparcie marketingowe, pomoc w prowadzeniu social mediów.
W oczekiwaniu na zyski
Licencjobiorca może zatrudnić zaufanego menedżera do zarządzania lokalem, ale franczyzodawca podkreśla, że nadzór właściciela najlepiej służy biznesowi.
– My ze swojej strony też prowadzimy taki nadzór – podkreśla Rafał Kowalczyk. – Lokale franczyzowe korzystają z naszego systemu kasowego. Dzięki temu jest możliwy nasz audyt: kontrolujemy stany magazynowe, wiemy, co się dobrze sprzedaje, możemy sprawdzić trafność oferty i korygować ją.
Według dotychczasowych doświadczeń franczyzodawcy, rentowność w lokalach pojawia się po mniej więcej 4-6 miesiącach.
WIZYTÓWKA JABEERWOCKY
Puby z piwami kraftowymi.
- 1 lokal własny, 1 franczyzowy, 1 w przygotowaniu
- min. kwota inwestycji: 200 tys. zl
- miesięczna opłata franczyzowa: 3 proc. od sprzedaży
ZOBACZ W KATALOGU
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Przedsiębiorcy wygrywają z fiskusem walkę o zwrot VAT z tytułu stosowania 8 proc. zamiast 5 proc. stawki VAT przy sprzedaży dań na wynos.
Niewinni Czarodzieje TrzyZero to biznes gastronomiczny, którego współwłaścicielem jest Kuba Wojewódzki. Teraz marka szuka franczyzobiorców.
Franczyzobiorca rzucił korporację dla rodziny i rozpoczął własny biznes. Wiosną tego roku otworzył własny punkt Bafra Kebab i już myśli o kolejnych.
– Nasza unikalność przyciąga klientów – mówi Orest Zahrodskyy, franchise manager Lviv Croissants.
Jak zawsze branża gastronomiczna ma silną reprezentację na Targach Franczyza, które odbędą się 24-26 października w PKiN w Warszawie. Można będzie wybierać i wśród rodzimych, i wśród międzynarodowych konceptów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Z kosmetyczną marką Yves Rocher można współpracować w dwóch modelach. Czym się różnią?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Bilard jest popularną rozrywką i dość prostą grą. Trzeba kijem posłać bilę do łuzy. Kto trafia, ten wygrywa – tak samo jak w biznesie. Własny klub bilardowy może być trafną inwestycją.
– W Polsce stale rośnie poziom świadomości klientów, jeśli chodzi o korzystanie z usług pośrednictwa w sprzedaży czy zakupie nieruchomości – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...