Makarony nad morzem

Przełom maja i czerwca to intensywny czas dla spaghetterii pod szyldem Makarun Spaghetti & Salad. Właśnie otworzyły się lokale w Łebie i przy krakowskim Rynku, a na początku czerwca rusza kolejny, przy ul. Chmielnej w Warszawie. Spaghetteria w Łebie ma o tyle wyjątkowy charakter, że jest pierwszym sezonowym lokalem sieci.
– Razem z żoną wynajmujemy pokoje dla turystów. W tym samym budynku mieliśmy jeszcze wolne pomieszczenia. Pomyśleliśmy, że warto je wykorzystać – mówi Wiesław Peta, franczyzobiorca Makaruna z Łeby. – Pomyśleliśmy o gastronomii, bo ludzie, zwłaszcza na wakacjach, chętnie zaglądają do takich lokali.
Wprawdzie żona pana Wiesława skończyła szkołę gastronomiczną, ale nigdy nie pracowała w tym zawodzie. Nie mając doświadczenia w branży, małżonkowie zdecydowali się skorzystać z oferty franczyzowej którejś z sieci gastronomicznych. Wybrali Makarun Spaghetti & Salad. Lokal nie był przystosowany do wymogów restauracyjnych, więc wymagał sporych nakładów finansowych.
– To, co mogliśmy, robiliśmy sami, aby zaoszczędzić na wydatkach – opowiada Wiesław Peta. – Nie potrzebowaliśmy przecież specjalnej ekipy np. do skręcania czy wieszania mebli.
Lokal ma 30 m2 i wystrojem wnętrza nawiązuje do nadmorskiej lokalizacji. Na ścianach wiszą m.in. okrętowe liny, koło sterowe. Właściciele planują, że restauracja będzie działać do końca września, może trochę dłużej – wszystko zależy od pogody.
– W sezonie wakacyjnym w Łebie jest około 100 tys. turystów. Po sezonie, zostaje zaledwie 3,5 tys. osób – mówi Wiesław Peta. – Wtedy część restauracji się zamyka, bo po prostu nie ma klientów.
Opłata za przystąpienie do sieci Makarun Spaghetti & Salad wynosi 16 tys. zł (z możliwością rozbicia na raty). Miesięczna opłata franczyzowa to 800 zł. Franczyzobiorca zostaje przeszkolony do kompletnego zarządzania swoją spaghetterią: od przygotowywania potraw przez rekrutację pracowników, aż po jakość obsługi klientów. Marka planuje rozwój również poza granicami Polski.
– Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi franczyzobiorcami z Rumunii, Holandii, Anglii, Irlandii i Niemiec – mówi Marcin Szworak, franczyzodawca Makaruna. – W tej chwili szukamy tam odpowiednich lokali. Równolegle pracujemy też nad podniesieniem standardów obsługi w naszej sieci, prowadzimy w tym celu szkolenia dla franczyzobiorców i ich personelu. Wprowadzamy również nowe aranżacje niektórych lokali. Chodzi o te znajdujące się w prestiżowych lokalizacjach, jak krakowski Rynek czy warszawska ul. Chmielna. Chcemy w takich miejscach odejść od stylu fast foodu i zaproponować nowoczesny design.
ZOBACZ W KATALOGU




























































































PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Koncept Mniami Ice Cream uruchomi w tym sezonie więcej nowych lodziarni, niż wcześniej było w planach.
Berlin Döner Kebap rozwija nowy format lokali, z niższą kwotą inwestycji.
W trakcie wieloletniej stagnacji w obszarze stricte ofert franczyzowych na polskim rynku franczyzowym w segmencie gastronomicznym, postanowiliśmy dokładnie zrewidować naszą ofertę.
Rex Concepts, masterfranczyzobiorca marki Burger King, w tym roku planuje otworzyć w Polsce cztery lokale z tym szyldem. Czy indywidualni franczyzobiorcy będą mogli skorzystać z licencji na biznes Burger Kinga?
– Jestem mile zaskoczona tym, że ta franczyza jest bardzo dobrze zorganizowana. Każdy zna tutaj swoją funkcję. Mamy opiekunów, do których możemy się zwrócić w każdej chwili – mówi Ewelina Ciapała, franczyzobiorczyni Lviv Croissants.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Sieć Xtreme Fitness Gyms rozwija nowy model ekspansji. Oprócz lokali komercyjnych interesują ją również grunty pod budowę własnych obiektów. Spółka pozyskała też nowego inwestora.
Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Agencja Wirtualna to koncept franczyzowy, który pozwala rozpocząć własną działalność w marketingu internetowym bez doświadczenia i dużych inwestycji.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali