Co się dzieje z Fornetti?

– W 2015 roku przegonimy Da Grasso i dogonimy McDonald’s, który jest dzisiaj największą, pod względem liczby placówek, siecią gastronomiczną w Polsce – takie słowa padły z ust prezesa Fornetti Piotra Panasiewicza w październiku 2013 roku. Dziś już byłego prezesa.
Zgodne z jego zapowiedziami w 2014 roku co miesiąc miało przybywać 4-5 minipiekarni, a w obecnym sieć miała rosnąć w tempie dwa razy szybszym. Startując z poziomu 200 punktów własnych i partnerskich Fornetti miało ścigać się z gigantami polskiej gastronomii. McDonald’s miał wówczas nieco ponad 300 lokali, Da Grasso – ok. 200. Dziś Złote Łuki liczą 353 restauracje, Da Grasso utrzymało stan posiadania. A Fornetti? No właśnie.
Mając na uwadzę zbliżający się termin realizacji hucznych zapowiedzi, postanowiliśmy zapytać, czy podbój rynku przebiega po myśli franczyzodawcy. Usłyszeliśmy jednak, że zarząd nie zamierza na razie odpowiadać na nasze pytania, natomiast z chęcią uczyni to dopiero we wrześniu. Czyżby nie byłoby się jeszcze czym chwalić?
– To nie tak, po prostu dopiero jesienią będziemy mogli podzielić się konkretami dotyczącymi rozwoju sieci – zarzekał się przedstawiciel sieci, z którym udało nam się skontaktować.
Pytanie tylko dlaczego, skoro wszystko jest w najlepszym porządku, nie udało nam się uzyskać nawet informacji o aktualnej liczebności sieci. Z naszych informacji wynika, że w ubiegłym roku Fornetti otwierała piekarnie (przybyły m.in. placówki w Inowrocławiu, Bytomiu), ale liczba tych otwarć nie była tak wysoka, jak zapowiadano. Na stronie internetowej już jakiś czas temu w dziale aktualności przestały się pojawiać informacje o nowych minipiekarniach, a w zakładce dotyczącej zasięgu konceptu wciąż widnieje informacja o „ponad 200 punktach partnerskich”. Jeśli to liczba aktualna, to franczyzodawca musi się spieszyć – do końca roku musiałby otworzyć pewnie ok. 170-180 minipiekarnii, by dorównać McDonald’sowi.
Niepokój budzi fakt, że deklaracje gonienia największych realizują dziś inni menedżerowie niż ci, którzy je składali. Piotr Panasiewicz, który w październiku 2013 roku zapowiadał ambitne cele, już niecałe pół roku później nie był prezesem sieci (jako udziałowiec spółki przeniósł się do rady nadzorczej). Jego miejsce zastąpił najpierw Dariusz Jaskot, a pod koniec 2014 roku dotychczasowy wiceprezesa zarządu ds. marketingu i rozwoju, Maciej Martyna. Roszady na najwyższym szczyblu nie należały więc ostatnimi czasy do rzadkości. Zresztą, jak nieoficjalnie dowiedział się portal Franchising.pl, w spółce cały czas trwają intensywne zmiany i reorganizacja. Jaki jest ich charakter, cel i co z nich wyniknie dla franczyzobiorców, którzy tworzą sieć – tego zarząd na razie nie chce wyjawić.
ZOBACZ W KATALOGU



























































































PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Koncept Mniami Ice Cream uruchomi w tym sezonie więcej nowych lodziarni, niż wcześniej było w planach.
Sieć Przybij Piątaka przyciąga już wrocławskich studentów, a teraz chce otwierać franczyzowe puby w całej Polsce.
Berlin Döner Kebap rozwija nowy format lokali, z niższą kwotą inwestycji.
Rex Concepts, masterfranczyzobiorca marki Burger King, w tym roku planuje otworzyć w Polsce cztery lokale z tym szyldem. Czy indywidualni franczyzobiorcy będą mogli skorzystać z licencji na biznes Burger Kinga?
– Jestem mile zaskoczona tym, że ta franczyza jest bardzo dobrze zorganizowana. Każdy zna tutaj swoją funkcję. Mamy opiekunów, do których możemy się zwrócić w każdej chwili – mówi Ewelina Ciapała, franczyzobiorczyni Lviv Croissants.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Zabezpieczenie antykorozyjne pojazdów to praca, przy której trzeba się napocić, ale nagrodą są wysokie marże. Jak wejść w ten biznes?
O wygodę i dyskrecję najłatwiej na własnym podwórku. Dlatego Laser On The Way szybko zyskuje zwolenników. Na czym polega ten koncept?
O tym, dlaczego Xtreme Fitness Gyms stawia na wolnostojące kluby, opowiada Filip Puchalski, Commercial Director marki.
Homla chce powiększyć swoją sieć. Szuka franczyzobiorców zainteresowanych otwarciem sklepu marki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.
Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali